úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Zdroj: Asociace českých filmových klubůHranice odvahy: dětský film roku o odvaze, přátelství a loajalitě

PRAHA, ČR: Druhá světová válka, prosinec 1942 a čtyři děti na útěku. Hranice odvahy, napínavý film oslovující celou rodinu, se stal vítězem diváckého hlasování na Letní filmové škole Uherské Hradiště 2021, získal Cenu mladého diváka na Evropských filmových cenách 2021 a Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti na Zlín Film Festivalu 2020. Předpremiéra filmu proběhne v rámci festivalu Scandi 18. ledna v pražském Edison Filmhubu. Debutový celovečerní film norské režisérky Johanne Helgelandové, který vychází z knihy spisovatelky Maji Lundeové, uvede Asociace českých filmových klubů (AČFK) do kin od 20. ledna 2022 v dabované verzi i v původním znění s titulky.

18.01.2022
Autor článku: 
Libor Galia

Okupované Norsko strádá. Desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na (jakkoli skromné) Vánoce. Pro jejich rodiče si ale nečekaně přijde policie a opuštěná dvojice zjišťuje, že ve sklepě jejich domu se ukrývají malí židovští sourozenci Daniel a Sarah. Mají je ponechat osudu, opustit je a odejít k tetě do bezpečí, nebo naplnit záměr svých rodičů a pomoci je zachránit? Rázná Gerda má jasno hned a váhavému Ottovi nezbývá než se přidat. Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí. Na cestě musí překonat nástrahy zimní přírody, vzájemné rozpory a nedůvěru a přitom rozeznat, kdo z dospělých jim chce pomoci a kdo je zradí.

„Naší ambicí bylo natočit film, který by oslovil celou rodinu. Když se bude mladé publikum po zhlédnutí ptát své rodiny na jejich vlastní prožívání války, budeme rádi. Druhá světová válka je stále relevantní a poutavé téma. Národy a jednotliví lidé v té době bývali nuceni vybrat si tu či onu stranu. Ve scénáři tak zhoubném, že je téměř nemožné jej pochopit, a to za cenu obrovských lidských obětí,” říká režisérka filmu Johanne Helgelandová.

AČFK uvádí film Hranice odvahy (2020) do distribuce coby výherce diváckého hlasování na Filmovce. „Nevinná samozřejmost, s níž sourozenci na norském venkově vyměňují své dětské hry a šarvátky za smrtelně nebezpečnou misi, zaujala jak nás, tak diváky LFŠ, kteří jej vybrali jako nejlepší ze tří soutěžních snímků. Těší nás to o to víc, že hraných filmů pro děti je v českých kinech velmi málo, navíc takových, které napínavou dobrodružnou formou dokáží (menším) divákům zprostředkovat důležité poselství odvahy, přátelství a humanity,” říká programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.

Rozhovor s režisérkou, videa, obrazové a další materiály zprostředkovává česká stránka filmu acfk.cz/film/hranice-odvahy.

 

Ohlasy

„Dojemný napínavý příběh židovských sourozenců prchajících před nacisty, zaměřený na děti, s děsivou scénou na způsob Jeníčka a Mařenky a s hrdinkou ve stylu Pipi Dlouhé punčochy.” – Nora Lee Mandel, Maven's Nest

„Dětský film, o kterém si v současném Česku můžeme nechat jenom zdát.” – Jakub Kos, NaFilmu

„Nejoriginálnější spojení různých žánrů.” – Sára Ruth Kroulíková (12 let), porotkyně Young Film Fest

„Film o válce, který není depresivní.” – Valerie Kuběnová (12 let), porotkyně Young Film FestZákladní informace

Režie – Johanne Helgelandová
Kamera – John-Erling Holmenes Fredriksen
Hudba – Stein Berge Svendsen

Účinkují – Anna Sofie Skarholtová, Bo Lindquist-Ellingsen, Samson Steine, Bianca Ghilardi-Hellstenová ad.

Ocenění – Evropské filmové ceny 2021: Cena mladého diváka, Norské národní filmové ceny Amanda 2020: Nejlepší dětský film, Zlín Film Festival 2020: Zlatý střevíček pro nejlepší celovečerní film pro děti

Synopse, fotografie, trailer, další materiály a plánované projekce – acfk.cz/film/hranice-odvahy
Relevantní odkazy – acfk.cz | fs.cz/lfs-uvadi |
imdb.com/title/tt9348848 | csfd.cz/film/821613-hranice-odvahy

 

Vítězné filmy projektu LFŠ uvádí

LFŠ uvádí 2017: Na konci světa (2017, režie Francis Lee)

LFŠ uvádí 2018: A dýchejte klidně (2018, režie Ísold Uggadóttirová)

LFŠ uvádí 2019: 25 km/h (2018, režie Markus Goller)

LFŠ uvádí 2020: Malířka a zloděj (2020, režie Benjamin Ree)

LFŠ uvádí 2021: Hranice odvahy (2020, režie Johanne Helgelandová)

 

Asociace českých filmových klubů uvádí do tuzemských kin
 

Gogo, Francie, režie Pascal Plisson. V kinech od 2. 9. 2021.

Manželství, Česko, režie Kateřina Hager a Asad Faruqi. V kinech od 9. 9. 2021.

Malířka a zloděj, Norsko, režie Benjamin Ree. V kinech od 7. 10. 2021.

Sny o toulavých kočkách, Česko, režie David Sís. V kinech od 4. 11. 2021.

Hranice odvahy, Norsko, režie Johanne Helgelandová. V kinech od 20. 1. 2022.

Belle, Japonsko, režie Hamoru Hosoda. V kinech od 24. 3. 2022.
48. Letní filmová škola Uherské Hradiště začne 29. 7. 2022.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022