středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
USB Band
© Foto: Kevin CumminsFolk-rockoví USB Band vydávají debutové album. Jako první v Česku nabízejí obal ve formě NFT tokenu

ČR: Folk-rocková skupina USB Band vydává 30. dubna u labelu Great Vizier své první album pod názvem “Na ramenou nesu si.” Album obsahuje 13 svižných melancholických skladeb s vtipným nadhledem a zkušeností padesátníků. Fanoušci multižánrového soundu a digitálních technologií se také mohou těšit na přelomový počin v oblasti české hudby. Ilustrace, která se stala předlohou k desce, bude jako historicky první český obal hudební nahrávky nabídnut k prodeji ve formě NFT tokenu na platformě Rarible.

Autor článku: 
Radek Vašíček

Album obsahuje několik zcela nových písní, které doplňují některé starší písně v novém aranžmá, které se objevily na debutovém EP “Intermezzo” (2019). Zatímco toto debutové EP se neslo převážně ve folkovém duchu, album "Na ramenou nesu si” charakterizuje pestrá žánrová skladba na pomezí, folku, beatu a jazz-rocku. Zpěvačka USB Bandu a dřívější členka Spirituál kvintetu Veronika Součková se na albu prezentuje v odlišné hudební rovině, než na jakou byli dosud posluchači a fanoušci zvyklí a autorsky se podílí i na jedné skladbě na albu "O Karlovi.” Autorem aranžmá všech písní je kapelník skupiny Roman Jeřábek.

“Na ramenou nesu si” je debutovým počinem kapely s věkovým průměrem bez nadsázky překračující půlstoletí. Prožité životní radosti a starosti se tak přirozeně promítají do celé desky, která rozhodně není z kategorie “všechno bude fajn”, to ale neznamená, že by byla depresivní. „Jemná a něžná melancholie s mnohdy vtipným nadhledem člověka procházejícím šestou životní dekádou asi nejlépe vystihuje náladu desky. Jsem přesvědčený, že u řady vrstevníků budou některé životní příběhy rezonovat,“ říká Michal Svatý, frontman a zakladatel USB Bandu a dodává: „Otevřete si láhev vína a věnujte hodinu svého života poslechu. Možná vám bude promlouvat z duše a zjistíte, že v tom, co si nesete na ramenou, nejste sami.”

Uměleckou hodnotu alba bude představovat i její fyzická a digitální podoba. Booklet k deluxe edici CD s USB kartou obsahuje fotografie, které s kapelou nafotil legendární britský rockový fotograf Kevin Cummins, autor ikonických snímků Joy Division, New Order, Manic Street Preacher či Davida Bowieho. Nápad oslovit jej dostal manažer kapely Radek Vašíček, který jeho tvorbu sleduje již řadu let: „Poprvé jsem Kevinovo fotografii zaregistroval v 80. let, kdy časopis 100+1 otiskl obálku britského magazínu The Face s fotografií Bernarda Sumnera z New Order. Tehdy jsem ale neměl tušení, kdo je autorem té fotky a už vůbec ne, že o více jak třicet let později budu mít to štěstí s ním spolupracovat na debutovém albu USB Band.”

Fotografie vznikly na počátku loňského roku v prostorách Břevnovského kláštera a pro Kevina Cumminse představovaly návrat do Prahy, kde již na počátku 90. let fotil skupiny The Mission a Pet Shop Boys.

Vizuální podobu vtiskla desce autorka obalu a celého grafického konceptu Kateřina Černická. Talentovaná ilustrátorka již dříve dala tvář dříve vydaným singlům USB Band, “Na ramenou nesu si” je i jejím vůbec prvním komplexní prací na jakémkoliv hudebním albu a na české poměry i revolučním počinem v oblasti digitální tvorby. Ilustrace, která se stala předlohou k této desce, bude totiž jako historicky první český obal hudební nahrávky nabídnut k prodeji ve formě NFT tokenu na platformě Rarible. Příznivci kapely tak dostanou jedinečnou příležitost vlastnit digitálně unikátní artefakt spojený se skupinou a zároveň i podpořit jí i samotnou autorku kresby. Ilustrace bude ode dneška vystavena na platformě, kde bude možné zadávat nabídkovou cenu. Na základě nejvyšší nabídky pak získá nový vlastník NFT token k vlastnictví ilustrace v den vydání desky 30. dubna 2021.

„Je ironií osudu, že kapela seniorů, jak se o nás jednou vyjádřila jedna osobnost české hudební scény, se stává průkopníkem v oblasti povahou blízké spíše vycházejícím hvězdám teenagerovského publika,” říká Michal Svatý a uzavírá: „Je to jen další střípek v naší pestré životní mozaice a důkaz, že nechceme žít jen z minulosti, ale s nadějí se díváme dopředu.”

USB BAND online: 

www.usb.band

IG: https://www.instagram.com/usbbandcze/  

FB: https://www.facebook.com/USBband.CZ

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCpFr48LpinN3sgEN2ZWoc_g

Spotify: https://open.spotify.com/artist/3ORm7ghgvN9vyoIGlPVjBL?si=pH7VRWofS8um8_Dvi9ITow

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Dagmar Straková a Marta McCabe. Dvě energií a nápady překypující ženy sice vedou v zahraničí české školy, ale poznaly se (zatím jen virtuálně) díky jinému společnému cíli. Tím je podpora korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Dagmar a Marta spolupracují úzce v rámci mezinárodní iniciativy Chceme volit distančně, která už dokázala spojit obrovské množství Čechů po celém světě. Všech těch, kteří mají zájem snadněji volit v českých volbách. O obou dámách se dá říct s trochou nadsázky, že se jim podařilo pohnout českým světem napříč světadíly, ale částečně už i českým parlamentem:

Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021