středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Logo
© Antikvariát a klub FiduciaFiducia v dubnu

OSTRAVA: Milí přátelé, i v dubnu o pokračujeme v našich on-line aktivitách a projektech ve veřejném prostoru města Ostravy, které nejsou ovlivněny epidemiologickými opatřeními. Vypsali jsme veřejnou soutěž na vytvoření osmi originálních kolekcí hmyzích domů pro ostravský hmyzí mobiliář — návrhy lze odevzdávat až do 10. dubna. Poté se sejde odborná porota a vítězné návrhy představíme ve speciálním videu 29. dubna.

Autor článku: 
Antikvariát a klub Fiducia

Ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica- Textilia pokračuje výstava Martina Cihláře, k níž vám od 6. 4. nabídneme video s kurátorským slovem. Těšit se můžete také na další on-line pořady. Na Den knihy bychom společně s vámi rádi roznesli po městě cedulky s básněmi Charlese Baudelaira, od jehož narození uplyne v dubnu 200 let. A zasadíme také bylinky do zahrádek na Milíčově a Mlýnské ulici. Do jejich jarního okrášlení se můžete zapojit i vy, stačí do Fiducie přinést bylinky, které byste do nich rádi zasadili.

On-line pořady najdete na webu Klubu Fiducia nebo na internetové vzdělávací televizi Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity LucernaTV. Dubnový program ke stažení najdete zde.
 

FIDUCIA ON-LINE

od 6. 4. 

Martin Cihlář: Krajiny – kurátorské video k výstavě

Video bude k zhlédnutí na webu klubu Fiducia a na stránce vzdělávací televize LucernaTV. 

 

od 8. 4. Hlasy města: Jaroslav Žila

Na ostravských místech spojených s básníkem Jaroslavem Žilou v pořadu Hlasy města vzpomínají jeho přátelé – literáti a výtvarníci.

 

od 22. 4. Hlasy města: Kristýna Svidroňová 

Básnířka Kristýna Svidroňová čte své básně na oblíbeném ostravském místě. 

 

od 29. 4. Ostravský hmyzí mobiliář – výsledky soutěže

Představíme vám vítězné návrhy ostravských hmyzích domků i s komentáři odborné poroty. 

 

FIDUCIA NAŽIVO

 

do 10. 4. Veřejná soutěž na ostravský hmyzí mobiliář 

Na osmi místech Ostravy vznikne během roku 2021 osm originálních kolekcí hmyzích domků, vytvořených ostravskými architekty, sochaři, umělci či designéry. Spolek Fiducia vypsal veřejnou soutěž na vytvoření těchto originálních kolekcí. Vítězné návrhy vybere odborná porota. Návrhy lze zasílat do 10. 4. 2021, podrobné informace k soutěži včetně soutěžních podmínek najdete na webu Klubu Fiducia zde: https://klubfiducia.cz/verejne-souteze/.

 

15. 4. 10.00–18.00 Sbírka – bylinky pro zahrádky na Milíčově a Mlýnské ulici

Chcete pomoci s okrášlením našich bylinkových zahrádek? Kvůli epidemiologickým opatřením se bohužel nebudeme moci sejít při tradiční jarní výsadbě a úpravě našich bylinkových zahrádek. Můžete se ale zapojit tak, že přinesete do Fiducie bylinky, které byste rádi do zahrádek nasadili. My je poté zasadíme do našich zahrádek na Milíčově a Mlýnské ulici, pokud jich bude více, pak také do nejrůznějších opuštěných květináčů v centru Ostravy. 

 

DO 16. 4. Výzva – Baudelaire slaví 200 let, pošli nám jeho báseň

Pošlete nám báseň či citát Charlese Baudelaira, který máte rádi. Z textů vyrobíme poetické cedulky a společně baudelairovsky okrášlíme Ostravu. Texty můžete zaslat na mail: akce@klubfiducia.cz, na messenger Antikvariátu a klubu Fiducia, případně vhodit do schránky u dveří Fiducie do 16. dubna. 

 

23. 4. 10.00–18.00 Baudelairovské okrášlení Ostravy na den knihy

Přijďte si do Fiducie vyzvednout poetické cedulky s Baudelairovými texty a rozneste je na vaše oblíbená místa. I přes omezení kulturních akcí tak spolu symbolicky oslavíme Den knihy a zároveň výročí 200 let od narození tohoto fenomenálního prokletého básníka. Zvoňte na zvonek u dveří, cedulky už pro vás budou připravené k zapíchnutí, kladívka s sebou.

 

DO 14. 5. Martin Cihlář: Krajiny 

Další z letošních výstav spojených s oslavou výročí 30. let Střední umělecké školy v Ostravě. V galerii IN VITRO ve vitrínách Ostravice-Textilie na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru Ostravy tentokrát představujeme tvorbu jednoho z absolventů školy Martina Cihláře. Výstavu ve venkovní galerii IN VITRO pořádá spolek Fiducia a Galerie Dole ve spolupráci se Střední uměleckou školou v Ostravě.

 

Projekty Fiducie získávají letos vysoké bodování v grantových žádostech

Naše letošní projekty získaly v grantových komisích ministerstva kultury, města či například Nadace české architektury vysoké bodové hodnocení. Náš literární projekt byl na ministerstvu kultury letos vyhodnocen jako nejlepší ve své kategorii, ve výtvarných grantech jsme byli na pátém místě v rámci malých galerií z celé ČR. Vysoké bodové hodnocení jsme získali také pro projekty Mapa tří živlů či Ostravské kulturní stopy. Velmi úspěšní jsme letos byli také v grantovém řízení Nadace české architektury a Statutárního města Ostravy (kde jsme získali čtyřletý grant).
Na ministerstvu kultury letos výrazně uspěly i další ostravské galerie – v sekci menších galerií byly čtyři z Ostravy v první desítce v rámci celé ČR (Jáma 10 třetí, naše Galerie Dole pátá, Fotografická galerie Fiducia sedmá, porubská galerie Dukla devátá). PLATO se v rámci velkých galerií umístilo těsně druhé a Kukačka v rámci festivalů na první místě. Takže velká radost!
Spolek Fiducia má po celou dobu svého fungování jediný transparentní účet, kde má kdokoli možnost sledovat jeho financování. Darovací portál Darujme.cz spolek hodnotí jako instituci s transparentním hospodařením, díky čemuž můžeme na tomto největším darovacím portálu pro neziskový sektor využívat možnost dárcovských výzev.

Velmi všem děkujeme za důvěru, budeme se snažit vás nezklamat a přinést do ostravského kulturního prostoru aktivity, které vás budou bavit a zároveň budou naše město pomáhat rozvíjet a posouvat k lepšímu.
 

Výstava Martina Cihláře ve vitrínách Ostravice-Textilie

Až do 14. května se můžete zajít podívat na výstavu Martina Cihláře ve venkovní galerii IN VITRO ve vitrínách Ostravice-Textilie. Jedná se o další z letošních výstav spojených s oslavou výročí 30. let Střední umělecké školy v Ostravě. Výstava potrvá od 25. března do 14. května 2021, jejím kurátorem je Martin Mikolášek. Součástí výstavy je také kurátorské video, které bude k zhlédnutí na webu klubu Fiducia a na stránce vzdělávací televize Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity LucernaTV od 6. dubna 2021.  Výstavu pořádá spolek Fiducia a Galerie Dole ve spolupráci se Střední uměleckou školou, Ostrava.
Martin Cihlář studoval na SUŠ v Ostravě grafický design a klasickou grafiku a jejími přesahy se zabýval i u grafika Eduarda Ovčáčka na ostravské Fakultě umění, kterou úspěšně dokončil před deseti lety. Rozsahem dosud ne příliš obsáhlé dílo, které autor prezentuje spíše sporadicky (připomenout lze např. jeho instalaci v galerii Saigon), lze charakterizovat jeho vztahem k tradičním žánrům, jako jsou zátiší či krajiny. Zdůraznit je ale třeba i to, že se jedná o vztah navýsost nedevótní, volný a nepředpojatý. I proto se jako vystudovaný grafik neváhá věnovat malbě nebo komponování obrazů-objektů. Ty často vznikají jako výsledná kombinace rozličných materiálů – plexiskla, igelitu, tylu, krajek, jehel, korálků či plsti. Charakteristické je rovněž užití redukované barevné škály, omezené převážně na odstíny šedí a černí. Svobodným mísením všech uvedených elementů dosahuje autor zvláštního reversního zhodnocení svých východisek – co se mimikricky může jevit jako rezultát rozličných grafických technik, jako jsou mezzotinta, akvatinta či litografie, je fakticky výsledkem neopakovatelného (a možná i nereprodukovatelného) uvolněného, až gestického malířského rukopisu odkazujícího na jedné straně k expresivně-informelním polohám a na straně druhé k postmodernímu jazyku arte povera, zdůrazňujícímu užití neuměleckých materiálů jako nosného prvku vizuálního sdělení. Výsledkem pak jsou kombinace skvrn či náznaků, které mohou být stejně dobře abstraktní kompozicí i volně pojatou krajinnou impresí. 

Krajiny v Cihlářově pojetí můžeme proto vnímat jako fragment zanechaných věcí uspořádaných často kolem horizontálně vedené linie, sugerující dojem horizontu jako symbolické krajinné konstanty definující dálku. Horizont se tu zároveň stává jakýmsi zobecněným archetypem (ne)dosažitelna. Vypovídá proto daleko víc o člověku samotném než o zobrazené krajině. Možná proto jsou Cihlářovy krajiny protkány tak citelnou nejistotou a neurčitostí. Potemněle ztišené barevné ladění v nich navozuje až jakousi pseudoromantickou atmosféru soumraku, v němž s ubývajícím světlem a s narůstajícím množstvím odlesků a odrazů (plexisklo) klesá jistota z viděného a vzrůstá prostor pro uvolněné spekulace. Dosáhnout opětovného souladu viděného a myšleného je potom možné jen opakovanou a reflektovanou změnou perspektiv vnímání. To ostatně platí nejen v umění.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021

ČR: Letošní udílení Cen AVA – Alza.cz Audiokniha roku 2020 zná svého prvního vítěze. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Lábus. Cenu uděluje AVA od roku 2014. Jejími držiteli jsou Martin Stránský, Jan Jiráň, Hana Maciuchová, Zdeněk Svěrák, Josef Somr a Jiří Dvořák.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
12.04.2021