pondělí
2. srpna 2021
svátek slaví Gustav
Loňský ročník festivalu
© Foto: Milan SvobodaDixielandový festival roztančí plzeňské ulice i zahradu Měšťanské besedy

PLZEŇ: Velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu je Mezinárodní dixielandový festival Plzeň v polovině léta, jedna z největších akcí svého druhu v republice. Letošní 6. ročník se koná 31. července a 1. srpna.

od 31.07.2021 do 01.08.2021
Autor článku: 
Mirka Veselá

Sobotní program zve do zahrady společenského domu Měšťanská beseda. V dřevěném secesním altánu se vystřídá šest dixielandový kapel z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky. Oba festivalové dny zahájí "New Orleans Parade", průvod všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu projdou centrem města. Začíná ve 14 hodin u katedrály sv. Bartoloměje na náměstí a zamíří Riegrovou ulicí k Měšťanské besedě, druhý den půjdou muzikanti také z náměstí ulicí Bedřicha Smetany a kolem divadla opět do Riegrovy.

Letošní ročník se může pochlubit zahraniční účastí, jak prozrazuje promotér festivalu Jindřich Jindřich: "Pozvali jsme zahraniční kapely, které loni kvůli pandemii nemohly vycestovat ze svých zemí: nizozemské Charlestown Jazzband a lotyšské Sunny Groove Dixie Riga. Obě kapely se našeho festivalu zúčastnily již v minulosti a měly u obecenstva obrovský úspěch. Dále vystoupí náš Pilsner Jazz Band a též plzeňští The Dixie Hot Licks, skvělá kapela Brass Band Rakovník, Letenský dixieland, J. J. Brassband a několik dalších souborů."

Vstup na oba dny je volný, ale fanoušci budou moci festival podpořit zakoupením VIP-vstupenky či dobrovolným příspěvkem. Více informací na www.dixielandfestival.cz. Akce se koná za velké finanční podpory Plzeňského Prazdroje (program Prazdroj lidem), města Plzně, městského obvodu Plzeň 3, Plzeňského kraje, Nadace 700 let města Plzně a Nadace Život umělce.

Tradiční jazz, tedy především dixieland a swing, se v Plzni díky spolku a orchestru Pilsner Jazz Band stal v posledních letech vyhledávaným hudebním žánrem. Z iniciativy kapelníka bandu Jindřicha Jindřicha se v průběhu roku koná mnoho akcí zaměřených na tento hudební i taneční žánr. Téměř každou první středu v měsíci (kdy se vždy v poledne zkušebně rozeznívají výstražné sirény) se večer koná swingová tančírna "Po siréně swing!" s Pilsner Jazz Bandem a další přizvanou kapelou v jednom z plzeňských sálů, za času omezení kulturních akcí pak on-line na www.youtube.com/PilsnerJazzBand. Od založení této tradice v roce 2013 se uskutečnilo již přes 60 těchto swingových večerů.

Více informací na https://www.dixielandfestival.cz/program-festivalu/.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

BRNO: Dlouho zanedbávané Mendlovo náměstí v Brně čekají rozsáhlé změny. Ujmou se jich architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Podobu Mendlova náměstí promění červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky. Náměstí bude místem oslav 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, práce se proto mají stihnout do konce léta 2022. Spoluautorem koncepce je Kancelář architekta města Brna. Ta v roce 2018 po ukončení urbanisticko-architektonické soutěže navrhla koncept úpravy náměstí, který bude možné realizovat ještě před kompletní rekonstrukcí náměstí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
02.08.2021