středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Ilustrační snímek
© Ilona MachováDivá bába vyzývá: posílejte pohledy za hranice okresů

ČR: Okresy jsou stále uzavřené. Ať už máte jejich hranici od domu pouhých pár metrů, kilometrů nebo je váš rádius větší, stále můžete udělat radost někomu, s kým se právě nemůžete vidět. Iniciátorka projektu #pohledzahranici vyzývá všechny, aby potěšili své blízké klasickou cestou – posláním pohlednice. Jednoduché a milé.

Autor článku: 
Ilona Machová

„My za hranice okresu nemůžeme, ale nic nám nebrání, abychom napsali přátelům pohled nebo dopis. Možná to zní trochu staromilsky, ale co... Poslat pozdrav můžete přátelům, rodině, ale povzbudí třeba i zdravotníky, pracovníky domovů důchodců nebo ústavů sociální péče. Vyjádřit podporu můžete třeba i oblíbenému divadlu, kinu nebo kavárně,“ vysvětluje iniciátorka projektu Divá bába.

Pohled můžete koupit na poště, vyfotit a vytisknout, poslat přes některou online aplikaci nebo vyrobit, fantazii se meze nekladou – a pozdrav ze "zahraničí" jistě potěší a možná i pobaví. A právě teď je možná to nejvhodnější období – blíží se totiž Velikonoce, s nimiž byla tradice posílání pohledů spjata. Přání požehnaných jarních svátků a pohledy k sobě prostě patří.

„Aktuálně jsem rozeslala kolem desítky pohlednic – některé šly jen kousek za hranice okresu, jiné ale putovaly i do zahraničí, kde mám několik přátel. Někteří z nich jsou už více než rok odříznuti od svých blízkých v ČR a jsou odkázáni na online hovory. Vím, že pohlednice osobní setkání nevynahradí, ale je to přeci jen taková malá možnost jakéhosi fyzického kontaktu s domovem,“ vysvětluje Divá bába.

A pohled mohou poslat i lidé v karanténě. Na internetu je mnoho možností, jak poslat vytištěnou pohlednici, a přitom neodejít z domu. Výhodou elektronických pohlednic je právě to, že nemusíte ani shánět známky, ani poštovní schránku, a navíc se mohou zapojit i ti, kteří jsou zrovna bez možnosti vycházení.

„Komu pohled pošlete, nechám na vás, ale budu ráda, když budete fotky svých pohledů sdílet na Facebooku, stránce události nebo na Instagramu s #pohledzahranici,“ vyzývá Divá bába.

Podrobnosti o projektu najdete na FB pod názvem Posílání pohledů mimo okres #pohledzahranici

Odkaz na událost: http://bit.ly/pohledzahranici

Výzva zatím trvá do 11. dubna 2021.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Dagmar Straková a Marta McCabe. Dvě energií a nápady překypující ženy sice vedou v zahraničí české školy, ale poznaly se (zatím jen virtuálně) díky jinému společnému cíli. Tím je podpora korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Dagmar a Marta spolupracují úzce v rámci mezinárodní iniciativy Chceme volit distančně, která už dokázala spojit obrovské množství Čechů po celém světě. Všech těch, kteří mají zájem snadněji volit v českých volbách. O obou dámách se dá říct s trochou nadsázky, že se jim podařilo pohnout českým světem napříč světadíly, ale částečně už i českým parlamentem:

Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021