úterý
3. srpna 2021
svátek slaví Miluše
Ilustrační snímek
© Ilona MachováDivá bába vyzývá: posílejte pohledy za hranice okresů

ČR: Okresy jsou stále uzavřené. Ať už máte jejich hranici od domu pouhých pár metrů, kilometrů nebo je váš rádius větší, stále můžete udělat radost někomu, s kým se právě nemůžete vidět. Iniciátorka projektu #pohledzahranici vyzývá všechny, aby potěšili své blízké klasickou cestou – posláním pohlednice. Jednoduché a milé.

Autor článku: 
Ilona Machová

„My za hranice okresu nemůžeme, ale nic nám nebrání, abychom napsali přátelům pohled nebo dopis. Možná to zní trochu staromilsky, ale co... Poslat pozdrav můžete přátelům, rodině, ale povzbudí třeba i zdravotníky, pracovníky domovů důchodců nebo ústavů sociální péče. Vyjádřit podporu můžete třeba i oblíbenému divadlu, kinu nebo kavárně,“ vysvětluje iniciátorka projektu Divá bába.

Pohled můžete koupit na poště, vyfotit a vytisknout, poslat přes některou online aplikaci nebo vyrobit, fantazii se meze nekladou – a pozdrav ze "zahraničí" jistě potěší a možná i pobaví. A právě teď je možná to nejvhodnější období – blíží se totiž Velikonoce, s nimiž byla tradice posílání pohledů spjata. Přání požehnaných jarních svátků a pohledy k sobě prostě patří.

„Aktuálně jsem rozeslala kolem desítky pohlednic – některé šly jen kousek za hranice okresu, jiné ale putovaly i do zahraničí, kde mám několik přátel. Někteří z nich jsou už více než rok odříznuti od svých blízkých v ČR a jsou odkázáni na online hovory. Vím, že pohlednice osobní setkání nevynahradí, ale je to přeci jen taková malá možnost jakéhosi fyzického kontaktu s domovem,“ vysvětluje Divá bába.

A pohled mohou poslat i lidé v karanténě. Na internetu je mnoho možností, jak poslat vytištěnou pohlednici, a přitom neodejít z domu. Výhodou elektronických pohlednic je právě to, že nemusíte ani shánět známky, ani poštovní schránku, a navíc se mohou zapojit i ti, kteří jsou zrovna bez možnosti vycházení.

„Komu pohled pošlete, nechám na vás, ale budu ráda, když budete fotky svých pohledů sdílet na Facebooku, stránce události nebo na Instagramu s #pohledzahranici,“ vyzývá Divá bába.

Podrobnosti o projektu najdete na FB pod názvem Posílání pohledů mimo okres #pohledzahranici

Odkaz na událost: http://bit.ly/pohledzahranici

Výzva zatím trvá do 11. dubna 2021.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

ČR: Letošní almanach české poezie, který neúnavnou prací opět uspořádal Vladimír Stibor a vydal Milan Hodek, svým názvem parafrázuje biblický text. Básníci se však ohlédnout mohou, musí. Jak jinak by vybrali to nejlepší, s čím vstoupí do tohoto zajímavého projektu spojujícího nadšence, kde vůbec nezáleží na věkové skupině, profesi, bydlišti či počtu vydaných sbírek. Poměrně obsáhlou sbírku skvěle doprovázejí ilustrace Jitky Píšové, dodávají příjemnou atmosféru a podněty k zamyšlení. Kniha již je k dostání u knihkupců.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.07.2021