pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Z inscenace DNZ Děvčátka, na slovíčko
© Foto: KivaDěvčátka, na slovíčko - aktualizováno!

PRAHA: Sexuální výchova v českých zemích. I tak by mohl znít podtitul nové inscenace Divadla Na zábradlí DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO, kterou pro pražskou scénu připravil filmový režisér Marek Najbrt na základě textu publicisty Pavla Klusáka. Premiéra se měla uskutečnit v pátek 17. května 2019. Představení ale bylo z uměleckých důvodů zrušeno!

od 17.05.2019 do 18.06.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na svých komunikačních kanálech divadlo zveřejnilo vyjádření vedení divadla k nastálé situaci s omluvou. Na FB profilu divadla je zdůvodnění, že "téměř výsledný scénický tvar bohužel neodpovídal našim představám."

 

Jak jste se TO dověděli? Byla to osvětová přednáška ve škole nebo spiklenecké předání přibližných informací s vrstevnicemi a vrstevníky? Našli jste u rodičů knihu o sexuální výchově? Nebo patříte ke generaci, která si předobrazy dospělosti vygooglovala? Inscenace Děvčátka, na slovíčko vychází z knižních i filmových instruktáží, které byly určené dospívajícím dívkám a chlapcům v Československu - od poválečných let dodnes.

V Divadle Na zábradlí se touto premiérou poprvé představuje režisér Marek Najbrt, kterého znají diváci zejména jako režiséra filmového (Protektor, Kancelář Blaník, Čertí brko, Mistři…) "Divadlo je přeci jenom jiná disciplína než film, a tak jsem si na začátku vzal čas na rozmyšlenou. A vtom přišel Pavel Klusák s námětem, který se nám všem zalíbil. Naše inscenace by měla být dramatizací příruček o výchově ženy pro její budoucí úděl v československé a české společnosti. Všechny ty knížky, ale i školní lekce a domácí předávání zkušeností jsou zprávou o doktrínách, které formovaly a formují dívky do rolí manželek a matek. A my je chceme konfrontovat se skutečně životními ženskými osudy'', popisuje přípravu inscenace Marek Najbrt.

V rolích instruktorů, kteří provázejí dívky a chlapce touto částí jejich dospívání, se představí Jiří Vyorálek a Dita Kaplanová. Dívčí část jejich publika tvoří Jana Plodková, Johana Matoušková, Magdaléna Sidonová a Barbora Bočková. V rolích chlapců vystoupí Jakub Žáček, Petr Čtvrtníček a Vojtěch Vondráček.  Nedílnou součástí inscenace je i překvapivá scéna Marka Cpina, o kostýmy se postarala výtvarnice Andrea Králová.

Autorem textu je publicista Pavel Klusák, který při psaní vycházel z nejrůznějších publikací - Když dívka dospívá, Děvčátka, na slovíčko či Dospíváte v muže a mnohých dalších. Osvětová literatura pro dívky a chlapce spojovala, zvlášť do roku 1989, celé generace. Mladí Čechoslováci hledali v několika titulech poučení o sexu a partnerských vztazích. Mnohdy se jim dostávalo přístupu, který jen neochotně a zvolna bral na vědomí  moderní svět a emancipaci. Střet těchto “instruktáží pro život” a skutečných lidských osudů ústí na scéně Divadla Na zábradlí do komedie, v níž se prolínají crazy, něžné i hardcore polohy. Právě tak jako v sexu.

Pavel Klusák k tvorbě textu dodává: "S Markem Najbrtem jsme hledali, jak vedle sebe postavit osvětové pravdy a skutečný život. V nejrůznějších anketách a diskuzích řada žen psala o zážitcích při "přednáškách expertů”, ale i v rodině, třeba o rituálním předání výbavy, hrnců a utěrek “budoucí ženě". Viděl jsem, že téma, které zásadně přesahuje k ženské identitě a k roli žen a mužů ve společnosti, spousta lidí konkrétně žije. Ad knihy: ty z 50. let, často psané profesorem Josefem Hyniem, jsou vůči dnešním názorům ještě víc crazy, než jsem čekal."

Pavel Klusák

DĚVČÁTKA, NA SLOVÍČKO

Režie                           Marek Najbrt

Dramaturgie                Pavel Klusák

Scéna                          Marek Cpin

Kostýmy                       Andra Králová

 

Osoby a obsazení

Instruktor                     Jiří Vyorálek

Instruktorka                 Dita Kaplanová

Marie                            Johana Matoušková

Věra                             Magdaléna Sidonová

Hana                            Jana Plodková

Evžen                          Jakub Žáček

Kristián                        Vojtěch Vondráček

Arnošt                          Petr Čtvrtníček

Dcera                           Barbora Bočková

 

Premiéra 17. a 18. května 2019 v 19 hodin v Divadle Na zábradlí

Reprízy 6., 7. a 18. června 2019  vždy v 19 hodin

Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020