úterý
19. října 2021
svátek slaví Michaela
Přístavba družiny ZŠ Plzeň-Újezd
© Zdroj: Pěstuj prostor, z. s.Den architektury 2021: Od Západu nefouká? Současná architektura v Plzni

PLZEŇ: První říjnový víkend se u příležitosti oslav Světového dne architektury uskuteční již 11. ročník tradičního festivalu Den architektury. Po loňském ročníku soustředěném na zeleno-modrou infrastrukturu a adaptaci měst na změnu klimatu zacílíme letos v Plzni na současnou architekturu. Součástí nabitého čtyřdenního programu, který naváže na loňskou stejnojmennou výstavu ve Smetanových sadech, budou komentované prohlídky příkladných budov a míst s autory projektů, komentované procházky po současné architektuře s prohlídkami dalších vynikajících staveb, tematický workshop pro děti i rodiče a několik dalších akcí.

od 01.10.2021 do 03.10.2021
Autor článku: 
Mgr. Ing. arch. Petr Klíma

Současná architektonická scéna v Plzni si v celorepublikovém kontextu zatím nezískala větší pozornost. „Prostřednictvím programu Dne architektury se pokusíme upozornit na skutečnost, že i v Plzni vzniká kvalitní soudobá architektura, a přiblížit podmínky jejího vzniku. Zájemci se mohou těšit na prohlídku půltuctu staveb oceněných v přehlídkách Cena Hanuše Zápala a Stavba roku Plzeňského kraje. Prohlídky vždy povedou autoři či autorky projektů z místních architektonických studií,“ zve organizátor akce Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor.

V pátek 1. října bude zpřístupněna přístavba družiny ZŠ Plzeň-Újezd, která získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018. V sobotu 2. října se uskuteční prohlídka bytového domu Poděbradova, kterou doplní výklad o transformaci území mezi Husovou a Kollárovou ulicí. Účastníci si budou moci prohlédnout i přístavbu budovy Divadla J. K. Tyla ve Smetanových sadech a rekonstruovaný bytový dům na Roudné. Veřejnosti se představí i Habrmanovo náměstí na Doubravce včetně objektu tzv. „křídla pro Kaplického“. Téhož dne od 16 hodin proběhne v Papírně Plzeň workshop Postav dům, zasaď strom určeným dětem i rodičům. Akci rozvíjející téma knihy Kdyby lidi byli stromy Kamily Bolfové připravily lektorky z iniciativy Architektura pro děti aneb Město letí.

V neděli 3. října se pak v rámci procházky po architektuře a urbanismu Borských polí uskuteční prohlídka administrativního objektu Konplan, Stavby roku Plzeňského kraje 2019, a budovy Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara ZČU, za niž její autor Jan Štípek obdržel in memoriam Cenu Hanuše Zápala za přínos plzeňské architektuře 2010–2013. Na procházku plynule naváže představení návrhu očekávané proměny území tramvajové točny v přední části Borského parku. (Pro návštěvu budovy Konplan bude nutné potvrzení o bezinfekčnosti: negativní test nebo doklad o očkování či prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech. Pro provedení testu budou na místě k dispozici antigenní testy.)

Odpoledne bude následovat komentovaná procházka Od Hamburku k papírně, která přiblíží několik staveb a jejich kontext v okolí hlavního nádraží a řeky Radbuzy (např. nový autobusový terminál, Palubu Hamburk či bytový dům Papírnická). Ještě téhož dne si zájemci budou moci prohlédnout objekt Kafe Smetanka u lesoparku Homolka a rodinný dům H na Výsluní. Mezi těmito dvěma objekty bude veřejnosti k dispozici zdarma autobus, který pak zájemce odveze i zpět do Plzně. Mezi ostatními místy se mohou návštěvníci přesouvat MHD či po vlastní ose.

Program zaměřený na současnou architekturu doplní několik dalších akcí o architektuře – v pátek 1. října večer v Papírně Plzeň projekce dokumentu o Novém Bauhausu, v sobotu 2. října dopoledne prohlídky památkově chráněné budovy Masarykovy ZŠ či odpolední vernisáž výstavy Slavní Petrohradští na Palubě Hamburk (prohlídky školy a zahájení výstavy pořádá Masarykova ZŠ, resp. město Plzeň u příležitosti 100. výročí položení základního kamene MZŠ a Plzeňských oslav vzniku republiky).

Součástí programu se staly i dva body přeložené kvůli koronavirové pandemii z loňského Dne architektury, věnované plzeňským řekám. V rámci akce Řeka ve městě 2021+ bude prezentována Koncepce městských břehů věnovaná budoucnosti okolí plzeňských řek, následovat bude diskuse. Na workshopu Já a řeka, řeka a já, připraveném iniciativou Architekti ve škole, si děti budou moci tvůrčím způsobem odpovědět na otázku „Co chci dělat u řek a co pro to potřebuji?“. Obě akce se uskuteční 12. října v kreativní zóně DEPO2015.

Na jednotlivé akce se není zapotřebí registrovat. Všechny se navíc budou konat zdarma. Akce v uzavřených prostorech včetně komentovaných prohlídek interiérů staveb se samozřejmě uskuteční dle platných epidemiologických opatření, vždy tedy bude vyžadována ochrana nosu a úst. Programu se nebudou moci zúčastnit osoby, které vykazují klinické příznaky onemocnění covid-19,“ upozorňuje Petr Klíma. Program může být s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci upraven (mohou být zavedeny plošné rezervace a kapacitní omezení akcí), aktuální informace sledujte na webu pestujprostor.cz a ve facebookové události: bit.ly/DA2021plzen.

Plzeňskou část Dne architektury pořádá Pěstuj prostor, z. s., ve spolupráci s Kruh, z. s. a s podporou města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Kompletní program akcí v celé ČR najdete na denarchitektury.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ZAHRANIČÍ: Před čtyřmi lety putoval vozíčkář s roztroušenou sklerózou Honza Dušek spolu se svým týmem 640 km Španělskem do Santiaga de Compostely. Nyní se mu tým v čele s organizátorem Petrem Hirschem rozhodl splnit další sen - dopřát expedici na Ukrajinu s názvem ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH.

zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
15.10.2021