pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Daniel Stah a Gabriela Cihlářová
© Archiv ČTDaniel Stach a Gabriela Cihlářová z redakce vědy České televize obdrželi jako první novináři v historii medaili Učené společnosti

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Medaili za zásluhy o rozvoj vědy jsme Danielu Stachovi a Gabriele Cihlářové udělili proto, protože pořad Hyde Park Civilizace, který společně připravují, představuje úžasný příspěvek k rozvoji a popularizaci vědy. Zatímco diváci vidí především Daniela v roli moderátora, my, kteří jsme se pořadu zúčastnili, zároveň vidíme i Gabrielu coby dramaturgyni, jež mu našeptává do ucha. Oba tak vnímáme na stejné úrovni a ocenění proto udělujeme oběma,“ říká předseda Učené společnosti Pavel Jungwirth.

Daniel Stach a Gabriela Cihlářová vysílají Hyde Park Civilizace od jeho vzniku v roce 2012. Oba jsou členy samostatné vědecké redakce ČT, která vznikla v roce 2016 a jsou rovněž autory dvou knih – Hyde Park Civilizace a Hyde Park Civilizace2. Společně pro diváky také připravují týdeník Věda 24.

„Snažíme se ukazovat, že věda je všude kolem nás. A jsme moc rádi, že sami vědci to berou tak, že popularizací vědy pomáháme rozvoji vědy v České republice,“ říká Daniel Stach a dodává: „Do různých koutů na první pohled složitého vědeckého světa můžeme brát diváky díky tomu, že jsme součástí veřejnoprávní televize a máme tak možnosti ukazovat, čím vším věda ovlivňuje náš každodenní život a svět jako takový.“ Gabriela Cihlářová ho doplňuje: „Medaile za zásluhy o rozvoj vědy je oceněním pro celou redakci vědy. Díky ní můžeme vědecké výzkumy i vědecký pohled na svět nabízet každý den ve spoustě podob ve vysílání ČT. My dva s Danem jsme jen součástí týmu, který pracuje na každém vysílání.“

Daniel Stach působí v České televize od roku 2010. Začínal jako redaktor pořadu Hyde Park ČT24 a o dva roky později se stal moderátorem navazující relace Hyde Park Civilizace pod dramaturgickým vedením Gabriely Cihlářové. Za svou práci byl Stach oceněn již několikrát. V roce 2016 mu Akademie věd České republiky, jako nejmladšímu laureátovi v historii, udělila medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy, ve stejném roce získal Cenu Václava Havla za přínos občanské společnosti. Je držitelem ocenění Novinářská křepelka a v roce 2018 po něm pojmenovali planetku číslo 93256, která obíhá v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem. Letos obdržel i prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Gabriela Cihlářová pracuje v České televizi od roku 2002. Po nástupu pomáhala při mimořádném vysílání o povodňové situaci a v ČT už zůstala. Pracovala jako redaktorka a editorka zpravodajství a dramaturgyně publicistických pořadů. Zodpovědná byla například za přímý přenos státního pohřbu Václava Havla. Při zvaní hostů do pořadu Hyde Park Civilizace, který již navštívilo třicet nositelů Nobelovy ceny, se řídí mottem ředitele letu Apolla 13 Genea Kranze: „Neúspěch nepřichází v úvahu.“ Některé hosty pořadu tak neúnavně kontaktuje roky, než se jí podaří je přesvědčit. S NASA jednala o prvním televizním rozhovoru v české historii s astronautem na oběžné dráze Země plný rok a půl.

Učená společnost České republiky byla založena 10. května 1994 z iniciativy Otto Wichterleho a Rudolfa Zahradníka. Sdružuje významné vědce působící na českém území a jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. Na včerejším předání si Medaili za zásluhy o rozvoj vědy odnesli kromě Daniela Stacha a Gabriely Cihlářové také vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021