pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Kateřina Bendová
© Archiv JFODalší hudební pozdrav z JFO aneb V hlavní roli harfa

OSTRAVA: Janáčkova filharmonie Ostrava na zítřejší večer chystá další streamovaný koncert a stejně jako před týdnem i pro 66 posluchačů v sále. Tentokrát bude v centru pozornosti harfenistka JFO Kateřina Bendová, která doslova „nesleze“ z pódia. Ve skladbách Saint-Saënse, Pierného, Donizettiho, Müllera a Chopina jí budou postupně „sekundovat“ flétnistka Petra Olajcová, klarinetista Daniel Svoboda a houslista Petr Benda. Koncert ve společenském sále domu kultury města Ostravy začíná v 19 hodin.

Autor článku: 
Jana Knižátková

Minulý týden ve čtvrtek 14. 5. 2020 pozvala Janáčkova filharmonie na svůj streamovaný koncert poprvé i posluchače do sálu. A jaké byly jejich dojmy? „Je pravdou, že zpočátku jsme zažívali trochu divný pocit, protože člověk není zvyklý na téměř prázdný sál. Ale na druhou stranu jsme byli šťastni, že se můžeme po delší době zúčastnit živého koncertu. Moc jsme si taky pochvalovali výběr skladeb, který byl takový, řekla bych, odpočinkový. Prostě jsme si užívali krásnou hudbu. Teprve po koncertu jsme zjistili, že to byl úplně první koncert s posluchači v sále v České republice od vypuknutí pandemie, takže jsme následně byli na Ostravu a Janáčkovu filharmonii náležitě pyšní,“ svěřila se jedna z posluchaček.

Program dalších koncertů až dokonce června najdete na webových stránkách JFO www.jfo.cz, kde je také možnost sledovat živé přenosy z koncertů nebo zakoupit vstupenky online. A je opravdu z čeho vybírat. Následující koncert (28. 5.) nese název Romantické violoncello a představí se koncertní mistři Jiří Hanousek a Ivo Fišer, další (4. 6.) bude patřit především skladbám pro čtyři violoncella, ale vystoupí i smyčcové duo B&D Strings, které tvoří přední hráčky JFO – houslistka Alžběta Falcníková a violoncellistka Judita Šprochová. Do konce června je pak připraveno ještě vystoupení netradičních duí, kvarteta lesních rohů a cyklus 25. června uzavře Benda Quartet a jeho hosté.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020