sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea
Kateřina Bendová
© Archiv JFODalší hudební pozdrav z JFO aneb V hlavní roli harfa

OSTRAVA: Janáčkova filharmonie Ostrava na zítřejší večer chystá další streamovaný koncert a stejně jako před týdnem i pro 66 posluchačů v sále. Tentokrát bude v centru pozornosti harfenistka JFO Kateřina Bendová, která doslova „nesleze“ z pódia. Ve skladbách Saint-Saënse, Pierného, Donizettiho, Müllera a Chopina jí budou postupně „sekundovat“ flétnistka Petra Olajcová, klarinetista Daniel Svoboda a houslista Petr Benda. Koncert ve společenském sále domu kultury města Ostravy začíná v 19 hodin.

Autor článku: 
Jana Knižátková

Minulý týden ve čtvrtek 14. 5. 2020 pozvala Janáčkova filharmonie na svůj streamovaný koncert poprvé i posluchače do sálu. A jaké byly jejich dojmy? „Je pravdou, že zpočátku jsme zažívali trochu divný pocit, protože člověk není zvyklý na téměř prázdný sál. Ale na druhou stranu jsme byli šťastni, že se můžeme po delší době zúčastnit živého koncertu. Moc jsme si taky pochvalovali výběr skladeb, který byl takový, řekla bych, odpočinkový. Prostě jsme si užívali krásnou hudbu. Teprve po koncertu jsme zjistili, že to byl úplně první koncert s posluchači v sále v České republice od vypuknutí pandemie, takže jsme následně byli na Ostravu a Janáčkovu filharmonii náležitě pyšní,“ svěřila se jedna z posluchaček.

Program dalších koncertů až dokonce června najdete na webových stránkách JFO www.jfo.cz, kde je také možnost sledovat živé přenosy z koncertů nebo zakoupit vstupenky online. A je opravdu z čeho vybírat. Následující koncert (28. 5.) nese název Romantické violoncello a představí se koncertní mistři Jiří Hanousek a Ivo Fišer, další (4. 6.) bude patřit především skladbám pro čtyři violoncella, ale vystoupí i smyčcové duo B&D Strings, které tvoří přední hráčky JFO – houslistka Alžběta Falcníková a violoncellistka Judita Šprochová. Do konce června je pak připraveno ještě vystoupení netradičních duí, kvarteta lesních rohů a cyklus 25. června uzavře Benda Quartet a jeho hosté.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od šesti hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble.

Královéhradecký kraj
Hudba, Vzdělávání
Co se děje
25.09.2020

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
25.09.2020

PRAHA: Ministerstvo kultury vyhlásilo otevřené výběrové řízení na místo generálního ředitele/ředitelky Národní knihovny ČR. Uchazeči o tuto pozici si mohou podat přihlášku do 13. listopadu 2020. Pohovory s jednotlivými přihlášenými kandidáty před výběrovou komisí se uskuteční pravděpodobně do konce roku a nový generální ředitel/ředitelka by se mohl(a) ujmout funkce nejpozději k 1. 4. 2021.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2020

ČR: Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli vrátit do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň  se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
23.09.2020