čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ostravské nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar
© Foto: Martin Popelář



ČT ART odvysílá v pondělí večer přímým přenosem koncert 10 let muzikálu v Ostravě

OSTRAVA: Už plných deset let se na repertoáru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě etabluje muzikál. A to ve skutečně nejvyšší kvalitě. Posuďte sami, živě, bez diváků v pondělí 22. února 2021 ve 20,15 hod. na ČT ART.

22.02.2021
20:15
Autor článku: 
Jan Adam/ika

Svůj prostor zde získal především současný světový muzikál superlativů a po jeho boku samozřejmě i muzikál klasický a původní tvorba. Herci muzikálového souboru jsou často odměňováni Cenou Thálie a pokud jde o původní tvorbu, například muzikál Fantom Londýna před šesti lety získal Grand Prix jako nejlepší muzikál festivalu v Tegu v Jižní Koreji. Oceněni byli i oba hlavní představitelé. Ostravský muzikál má skvělý vlastní soubor i (jako jedno z mála muzikálových divadel v České republice) téměř třicetičlenný orchestr. Kromě toho zde hostují i skvělí sólisté z jiných měst a totéž platí o členech realizačních týmů. 

Ostrava je dnes jednou z významných muzikálových metropolí České republiky. A jak říká dramaturg koncertu a moderátor rozhlasového pořadu Muzikál expres Michael Prostějovský: „Česká Broadway se dnes táhne od Plzně přes Prahu, Brno a končí v Ostravě. Až pominou koronavirová opatření, přijeďte do Ostravy na skvělé muzikály!  Od vás sem, je to stejně daleko, jako z Ostravy k vám.“

V průběhu koncertu zazní skladby z těch nejúspěšnějších muzikálů celého desetiletého období. Konkrétně mimo jiné: Jesus Christ Supertar, Evita, Sunset Boulevard, Rebecca, Děj se co děj, Marguerite, Kočky, Thrill Me a West Side Story. Soubor nastudoval již pět muzikálů z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera, což je i v Londýně oficiálně uznaný rekord pro repertoárové divadlo. Nebudou chybět ani ukázky z muzikálů Fantom Londýna, Thrill Me, Děj se co děj a Květiny pro paní Harrisovou.

Během koncertu se představí domácí i hostující sólisté divadla. Konkrétně nositelé cen Thálie Martina Šnytová - Vlčková, Hana Fialová a Tomáš Savka. A s nimi také Dasha, Soňa Jungová, Lukáš Adam, Juraj Čiernik, Lukáš Vlček a další.

Hosty ostravských představení bývají světoznámí autoři muzikálů. Premiéru Rebeccy navštívil její skladatel Sylvester Levay, představení Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť pak libretista Tim Rice.  A Alain Boublil, spoluautor slavných muzikálů Bídníci a Miss Saigon, pak osobně spolupracoval na vůbec první inscenaci současného týmu, tedy muzikálu Marguerite.

Režisérkou a scénáristkou jubilejního koncertu je šéfka souboru Opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském Gabriela Petráková, která společně s šéfdirigentem Jakubem Žídkem vytvořila pro televizní diváky muzikálovou iluzi a klenbu svého desetiletého působení. V Ostravě je dnes možno spatřit muzikály, na které jsme se museli v minulosti vydávat daleko za hranice.

Gabriela Petráková k tomu říká: „Tato skutečnost je našemu ostravskému publiku dlouho známa. A máme radost, že se o tom nyní mohou přesvědčit diváci České televize v celé zemi“.

www.ndm.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024