úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
CLARINET FACTORY
© Foto: Lukáš KadeřábekCLARINET FACTORY opět (o)čarují zvukem!

ČR: Tři roky po albu Meadows, které vyšlo u belgického labelu, píše mezinárodně oceněvaný ansámbl Clarinet Factory další kapitolu své fascinující objevné cesty za možnostmi zvuku klarinetů i hudby obecně. Novinka, která dostala název Pipers, vyjde 12. června u Supraphonu a soubor na ní opět posouvá chápání termínu crossover i klarinetů jako takových do dosud netušených rovin!

Autor článku: 
Lukáš Kadeřábek

Naladit se můžete audiem k úvodní skladbě alba What a Love (https://youtu.be/kK5LYZtr0zg). V případě předobjednávky CD verze alba za zvýhodněnou cenu prostřednictvím Supraphonline.cz jej fanoušci navíc obdrží s podpisy celého kvarteta!

„Když tvoříme, snažíme se nepojímat klarinet tak, jak jej posluchač má v hlavě dopředu zažitý. V momentě, kdy zvuky provlékneme efektem, dostaneme úplně novou barvu a náladu a už opravdu skoro zapomínáme, že jsme klarinetisté, přizpůsobíme tomu i způsob hry. Jednoduše řečeno – hrajeme tak, jak to v tu chvíli slyšíme. Když tam cítíme basu, napodobíme ji, když klezmer, tak napodobíme ten, stejně jako třeba zvířecí jekot nebo souzvuky připomínající folklórní píšťaly či alikvótní zpěv. Mnoho těchto způsobů hry pochází třeba i ze soudobé vážné hudby, různé slaptony, vícezvuky, echotony, takže řemeslo už vlastně máme dávno od škol ve výbavě. Jen se ho nebojíme použít k našemu ‚nevážnému‘ obrazu,“ poodkrývá kapelník Jindřich Pavliš zvukovou magii, s níž CF dokážou vykouzlit své podmanivé zvukové obrazy.

Ty v sobě snoubí prvky alternativy, jazzu či world music s odvážnými zvukovými experimenty i klasickou písňovou formu, již zastřešují kosmopolitními texty v angličtině, češtině či španělštině, zaobalené do sametového zpěvu Vojtěcha Nýdla. Oproti předchozím albovým počinům tentokrát Clarinet Factory kladou navíc větší důraz na vlastní intimitu a sevřenost souboru. Důležitým aspektem je přitom i fakt, že novinka Pipers byla nahrána téměř live v renomovaném Studiu SONO a s přispěním zvukového kouzelníka Milana Cimfeho v roli hosta. Ten dodal špetku „rockové energie“.

S autentičností a syrovostí tolik typickou pro jejich živá vystoupení v kombinaci s využitím inovativních elektronických i akustických nástrojů, od efektových zařízení přes elektronický klarinet, až třeba po loopery, se tak podařilo Clarinet Factory docílit ve světě zcela ojedinělého zvuku!

„Některé efekty a postupy už za ty roky důvěrně známe, takže si dovedeme představit, co různé delaye, reverby, oktávery nebo harmonizéry udělají. Je ale milion možností, jak je nastavit, a my se vybavili tak, abychom s nimi mohli přímo na pódiu pracovat jako s hudebními nástroji dle své vlastní představy. Zároveň prozkoumáváme nové algoritmy efektů, učíme se ovládnout loopery tak, aby smyčky neovládaly nás. Zrovna loopery jsou pro nás úplně novou kapitolou, kterou poprvé využíváme právě na Pipers. Neuvěřitelně rozšiřují možnosti. Z kvarteta jsou schopné udělat i pořádný bigband,“ usmívá se Pavliš.

Album kromě všeho výše zmíněného zaujme také obalem z dílny renomovaného grafika Pavla Fuksy, jenž s charakteristickým rukopisem ztvárnil na titulu dle svých slov „chemické složení vydechovaného vzduchu, rozeznívajícího klarinet“.

„Ale dá se to vnímat i přeneseně, naše hudba jako celek je výsledkem působení rozličných prvků, našich rozdílných osobností nebo třeba i právě různých stylů... A všechny jsou důležité...,“ dodává k tomu kapelník čtyřčlenné skupiny ve složení Luděk Boura, Vojtěch Nýdl, Jindřich Pavliš a Petr Valášek, která svou tvorbu úspěšně prezentovala mimo jiné na mezinárodních přehlídkách Mundial Montréal, Classical: NEXT či WOMEX a je nasnadě, že s novým albem se tento výčet jistě ještě rozroste...

 

www.supraphon.cz

www.supraphonline.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020