úterý
19. října 2021
svátek slaví Michaela
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/zonglobalizaceCirkus v tramvaji, v divadle i parku. Festival Žonglobalizace oživí novým cirkusem Plzeň

PLZEŇ: Festival nového cirkusu Žonglobalizace se uskuteční ve dnech 4.-10. října v Plzni a nabídne to nejlepší z českého i světového žonglérského umění. Téma již 11. ročníku se zaměří na žonglování a žonglovací techniky, což už od počátku avizuje název samotného festivalu, jde tedy o symbolický „návrat ke kořenům“ dramaturgie festivalu. Žonglování je jednou z nejtěžších cirkusových technik, protože každý výhoz míčku nebo objektu může také znamenat jeho pád. Žonglování jako takové symbolizuje náročnou přípravu, která ve výsledku působí jako lehkost a určitá „snadnost“. Zkusme tedy chytit všechny levitující i padající objekty a nastavit tak opět zrcadlo lidským možnostem!

od 04.10.2021 do 10.10.2021
Autor článku: 
Irena Henzl Velichová

“Po ´osekaném´ posledním ročníku se těšíme na plnohodnotný festival, který nabídne originální představení. Díky spolupráci s PMDP letos vypravíme cirkusovou tramvaj, kde cestující zažijí netradiční jízdu s novým cirkusem. V programu je pak největším lákadlem určitě soubor Cie LPM, který své žonglérské show plné humoru představí v ČR vůbec poprvé,” říká k letošnímu ročníku ředitel festivalu Jiří Misař.“ V covidové pauze jsme navíc připravili nové webové stránky, kde diváci najdou přehledně informace o celém programu a letošních novinkách,”dodává Misař.


Program je letos opravdu pestrý – od představení a odborných vzdělávacích setkání přes workshopy pro laiky i profesionály až po tradiční open air program v Borském parku. 
Dlouhodobou strategií je také zvyšovat dostupnost kulturního vyžití pro širokou veřejnost a popularizovat nový cirkus a dostávat ho tak do širšího povědomí. Původní těžiště programu, které spočívá v open air části programu s workshopy a kratšími vystoupeními je pro veřejnost zdarma. Vstupenky na placenou část programu jsou k dispozici na goout nebo v místě konání akce 30 minut před začátkem.


Sledujte nás na webu i sociálních sítích: www.zonglobalizace.cz,
facebook: @zonglobalizace
instagram @zonglobalizace

Festival personálně zajišťuje a organizuje spolek Žongléros Ansámbl, z.s.


Něco málo o Žongléros Ansámbl
Od založení spolku došlo k výraznému uměleckému i organizačnímu posunu směrem k většímu důrazu na vlastní autorskou uměleckou tvorbu a transformaci festivalu Žonglobalizace z „odpoledne pro děti a rodiče“ k několikadennímu festivalu se zahraničními umělci a originálním programem. Právě vznik festivalu tzv. „odspodu“, který vznikl jako aktivita malé komunity nadšenců si i po 10 letech udržuje přátelskou a otevřenou atmosféru, kterou vítají zahraniční i čeští novocirkusoví profesionálové.

Spolek Žongléros Ansámbl je jediná organizace na území města Plzně a v Plzeňském kraji, která se dlouhodobě věnuje popularizaci nového cirkusu, vytváří vlastní uměleckou činnost a seznamuje veřejnost s tímto specifickým druhem umění otevřenými kurzy, workshopy a dalšími aktivitami. Nový cirkus je specifickým žánrem performativního umění, které kombinuje artistní výkony na hranici fyzických možností a klasickou divadelní naraci. Za 10 let existence spolku se podařilo v Plzni vybudovat centrum nového cirkusu Cirkulárium, jehož dveřmi prošly stovky kurzistů od nejmenších dětí po dospělé a vybudovat umělecký soubor, který spolupracuje s profesionálními choreografy a lektory.

Mohlo by vás také zajímat...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ZAHRANIČÍ: Před čtyřmi lety putoval vozíčkář s roztroušenou sklerózou Honza Dušek spolu se svým týmem 640 km Španělskem do Santiaga de Compostely. Nyní se mu tým v čele s organizátorem Petrem Hirschem rozhodl splnit další sen - dopřát expedici na Ukrajinu s názvem ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH.

zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
15.10.2021