čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Stánek na veletrhu v Letňanech
© Zdroj: Arcibiskupství pražské



Církev na veletrhu Památky-Muzea-Řemesla

PRAHA: Ve dnech 13.-16. 2. 2020 se v Praze 9 - Letňanech koná 8. ročník veletrhu Památky-Muzea-Řemesla s mottem „Dejme minulosti budoucnost!“, kterého se opět účastní i katolická církev.

od 13.02.2020 do 16.02.2020
Autor článku: 
Stanislav Zeman

Na veletrhu Památky-Muzea-Řemesla (opět propojený s veletrhem Holiday World v areálu PVA EXPO PRAHA, ulice Beranových) organizuje informační stan i Česká biskupská konference - s nápisem Katolická církev bude v hale 5, číslo stanu 5-A23.

Jednotlivé diecéze a další organizace (Via Sacra, Karmelitánské nakladatelství, Katolický týdeník, Ultreia, Cyrilometodějská stezka, klášter Broumov a další) budou společně prezentovat nepřebernou nabídku materiálů a informací nejen o církevních památkách a produktech, ale také o církevní turistice. Kromě toho bude o víkendu ochutnávka augustiniánského piva od sv. Tomáše v Praze a estonských sušenek od sester františkánek z kavárny Õde v Olomouci. K vidění bude ikona Matky Boží v mozaikovém přenosném provedení z Dílny Všech svatých v Rajhradě a na ploše k poslechu mobilní zvonohra zvonařství Manoušek.

V pátek 14. 2 ve 14:00 představí biskup Zdenek Wasserbauer novou publikaci Kristiny Poláčkové a Víta Hájka „Poutní místa středních Čech.“ Následovat bude autogramiáda. Kniha dokumentuje historii vzniku známých i méně známých poutních míst a jejich duchovní význam. Autoři se na jednotlivých místech zaměřili i na představení uměleckých děl od věhlasných sochařů, architektů a malířů. Kromě zajímavého textu je proto kniha doplněna bohatým obrazovým materiálem od významných fotografů. Poutnické putování od Budče po Votice je nejenom faktografickou a umělecko-historickou zprávou, ale také snahou alespoň o částečné zprostředkování klidu, načerpání duchovní síly a snad i inspirací pro přímou návštěvu vybraného místa. V takovém případě pak může kniha posloužit jako stručný průvodce.

V rámci doprovodného programu proběhnou přednášky:

o zvonařství (Dr. František Skopec) - pátek 11:00-12:00, sobota 11:00-12:00

o liturgickém textilu (Mgr. Marie Kuldová, NPÚ) - pátek 13:00-14:00, sobota 13:00 - 14:00

o restaurování varhan (Štěpán Svoboda, organolog arcidiecéze pražské) - pátek 10:30-11:00

o putování po svatojakubských stezkách (Tomáš Jindřich, Ultreia z.s.) - sobota 15:30 - 16:30

Doporučujeme se zapojit i do „celoveletržní soutěže“, do které byly věnovány zajímavé ceny v podobě dárkových balíčků Biskupského pivovaru U sv. Štěpána z Litoměřic, z Českých Budějovic poukázky na ryby ze „Šumavského pstruha“, poukázky do olomoucké restaurace U Kristýna, výtisky na veletrhu představené knihy Poutní místa středních Čech, rodinné vstupy na věž plzeňské katedrály, do Arcibiskupského paláce v Olomouci a na Svatou Horu.

V případě zájmu o vstupenku zdarma (pouze do vyčerpání zásob) napište na karlova@cirkev.cz .

Návštěvní hodiny:

POUZE PRO ODBORNÍKY:

čtvrtek:  9.30 - 18.00

pátek:    9.30 - 14.00 (od 14.00 také pro veřejnost)

PRO VEŘEJNOST:

pátek:   14.00 - 18.00

sobota:   9.30 - 18.00

neděle:   9.30 - 15.00

 

Více informací najdete na https//pamatky-muzea-remesla.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024