pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
Stánek na veletrhu v Letňanech
© Zdroj: Arcibiskupství pražskéCírkev na veletrhu Památky-Muzea-Řemesla

PRAHA: Ve dnech 13.-16. 2. 2020 se v Praze 9 - Letňanech koná 8. ročník veletrhu Památky-Muzea-Řemesla s mottem „Dejme minulosti budoucnost!“, kterého se opět účastní i katolická církev.

od 13.02.2020 do 16.02.2020
Autor článku: 
Stanislav Zeman

Na veletrhu Památky-Muzea-Řemesla (opět propojený s veletrhem Holiday World v areálu PVA EXPO PRAHA, ulice Beranových) organizuje informační stan i Česká biskupská konference - s nápisem Katolická církev bude v hale 5, číslo stanu 5-A23.

Jednotlivé diecéze a další organizace (Via Sacra, Karmelitánské nakladatelství, Katolický týdeník, Ultreia, Cyrilometodějská stezka, klášter Broumov a další) budou společně prezentovat nepřebernou nabídku materiálů a informací nejen o církevních památkách a produktech, ale také o církevní turistice. Kromě toho bude o víkendu ochutnávka augustiniánského piva od sv. Tomáše v Praze a estonských sušenek od sester františkánek z kavárny Õde v Olomouci. K vidění bude ikona Matky Boží v mozaikovém přenosném provedení z Dílny Všech svatých v Rajhradě a na ploše k poslechu mobilní zvonohra zvonařství Manoušek.

V pátek 14. 2 ve 14:00 představí biskup Zdenek Wasserbauer novou publikaci Kristiny Poláčkové a Víta Hájka „Poutní místa středních Čech.“ Následovat bude autogramiáda. Kniha dokumentuje historii vzniku známých i méně známých poutních míst a jejich duchovní význam. Autoři se na jednotlivých místech zaměřili i na představení uměleckých děl od věhlasných sochařů, architektů a malířů. Kromě zajímavého textu je proto kniha doplněna bohatým obrazovým materiálem od významných fotografů. Poutnické putování od Budče po Votice je nejenom faktografickou a umělecko-historickou zprávou, ale také snahou alespoň o částečné zprostředkování klidu, načerpání duchovní síly a snad i inspirací pro přímou návštěvu vybraného místa. V takovém případě pak může kniha posloužit jako stručný průvodce.

V rámci doprovodného programu proběhnou přednášky:

o zvonařství (Dr. František Skopec) - pátek 11:00-12:00, sobota 11:00-12:00

o liturgickém textilu (Mgr. Marie Kuldová, NPÚ) - pátek 13:00-14:00, sobota 13:00 - 14:00

o restaurování varhan (Štěpán Svoboda, organolog arcidiecéze pražské) - pátek 10:30-11:00

o putování po svatojakubských stezkách (Tomáš Jindřich, Ultreia z.s.) - sobota 15:30 - 16:30

Doporučujeme se zapojit i do „celoveletržní soutěže“, do které byly věnovány zajímavé ceny v podobě dárkových balíčků Biskupského pivovaru U sv. Štěpána z Litoměřic, z Českých Budějovic poukázky na ryby ze „Šumavského pstruha“, poukázky do olomoucké restaurace U Kristýna, výtisky na veletrhu představené knihy Poutní místa středních Čech, rodinné vstupy na věž plzeňské katedrály, do Arcibiskupského paláce v Olomouci a na Svatou Horu.

V případě zájmu o vstupenku zdarma (pouze do vyčerpání zásob) napište na karlova@cirkev.cz .

Návštěvní hodiny:

POUZE PRO ODBORNÍKY:

čtvrtek:  9.30 - 18.00

pátek:    9.30 - 14.00 (od 14.00 také pro veřejnost)

PRO VEŘEJNOST:

pátek:   14.00 - 18.00

sobota:   9.30 - 18.00

neděle:   9.30 - 15.00

 

Více informací najdete na https//pamatky-muzea-remesla.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020