pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Logo ČLC
© Zdroj: www.czechlit.czČeské literární centrum udělilo 38 stipendií

ČR: V souvislosti s pandemií koronaviru vypsalo z pověření Ministerstva kultury ČR České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, ve spolupráci s Asociací spisovatelů stipendia pro autorky a autory z České republiky. Ze 160 žádostí vybrala odborná komise 38 stipendistů v pěti žánrových skupinách, kterým rozdělila celkem 1 520 tisíc korun.

Autor článku: 
Klára Přibylová

Následky pandemie postihly všechny aktéry knižního trhu. Mimořádná stipendia mají podpořit, stejně jako v loňském roce, tvůrčí psaní českých autorek a autorů v době, kdy jim byly zrušeny rezidenční pobyty, autorská čtení a účasti na festivalech a veletrzích.

Během května zaslalo žádost o stipendium 160 tvůrců, z toho 67 autorek a 93 autorů. Rozděleny byly do 5 žánrových sekcí: umělecká próza, poezie, komiks, tvorba pro děti a mládež a drama. „Právě drama je letošní žánrovou novinkou. Výše stipendií se oproti těm loňským ztrojnásobila, což umožňuje podpořit téměř čtyři desítky zajímavých literárních projektů. Iniciativu Asociace spisovatelů jsme velmi přivítali a ceníme si i vstřícnosti ministerstva kultury,“ uvedl Martin Krafl, pověřený řízením Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny Brno.

Nejvíce žadatelů – 75 – bylo v oblasti umělecké prózy, stejně jako v loňském roce, následovala tvorba pro děti a mládež se 36 uchazeči, žánr poezie s 31, drama s 13 žádostmi a komiks s 5 uchazeči. Stipendia mohou být čerpána v měsících červen, červenec a srpen 2021. České literární centrum předpokládá, že podpořená díla vyjdou knižně a budou příští rok prezentována na centrem spolupořádaných literárních akcích.

 

V jednotlivých žánrových kategoriích komise vybrala následující stipendisty:

Umělecká próza (17): Bianca Bellová, Anna Bolavá, Pavel Brycz, Markéta Hejkalová, Marie Iljašenko, Pavel Klusák, Hana Lundiaková, Jan Němec, Martin Němec, Ondřej Nezbeda, Alžběta Stančáková, Daniela Šafránková, Petr Tureček, Jaromír Typlt, Lukáš Vavrečka, Klára Vlasáková, Jonáš Zbořil,

Poezie (8): J. H. Krchovský, Daniel Hradecký, Kristina Láníková, Alžběta Michalová, Martin Poch, Pavel Rajchman, Jakub Řehák, Ladislav Zedník,

Komiks (2): Marek Berger, Štěpánka Jislová,

Tvorba pro děti a mládež (7): Michal Čunderle, Mariana Hlubiňáková, Lidmila Kábrtová, Alena Kastnerová, Radek Malý, Simona Martínková Racková, Petr Stančík,

Drama (4): Markéta Bidlasová, Martin Čičvák, Pavel Jurda, Jiří Ondra.

 

Členové odborné komise:

Umělecká próza: prof. PhDr. Petr A. Bílek, CSc. (Ústav české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) a Mgr. Eva Klíčová (Ústav pro českou literaturu AV ČR)

Poezie: Mgr. Olga Stehlíková, Ph.D., a Mgr. Michal Jareš, Ph.D. (Ústav pro českou literaturu AV ČR)

Komiks: Mgr. Pavel Kořínek, Ph.D. (Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR) a Mgr. Martin Foret, Ph.D. (Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci)

Tvorba pro děti a mládež: PhDr. Jana Čeňková, Ph.D. (Katedra žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy) a Mgr. Blanka Činátlová, Ph.D. (Ústav české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy)

Drama: doc. Mgr. Petr Christov, Ph.D.  (Katedra divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) a Mgr. Michal Zahálka (Institut umění – Divadelní ústav)

Předseda odborné komise: Ing. Martin Krafl (České literární centrum/Moravská zemská knihovna)

 

Více informací: www.czechlit.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021