pondělí
15. srpna 2022
svátek slaví Hana
Logo ČLC
© Zdroj: www.czechlit.czČeské literární centrum udělilo 38 stipendií

ČR: V souvislosti s pandemií koronaviru vypsalo z pověření Ministerstva kultury ČR České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, ve spolupráci s Asociací spisovatelů stipendia pro autorky a autory z České republiky. Ze 160 žádostí vybrala odborná komise 38 stipendistů v pěti žánrových skupinách, kterým rozdělila celkem 1 520 tisíc korun.

Autor článku: 
Klára Přibylová

Následky pandemie postihly všechny aktéry knižního trhu. Mimořádná stipendia mají podpořit, stejně jako v loňském roce, tvůrčí psaní českých autorek a autorů v době, kdy jim byly zrušeny rezidenční pobyty, autorská čtení a účasti na festivalech a veletrzích.

Během května zaslalo žádost o stipendium 160 tvůrců, z toho 67 autorek a 93 autorů. Rozděleny byly do 5 žánrových sekcí: umělecká próza, poezie, komiks, tvorba pro děti a mládež a drama. „Právě drama je letošní žánrovou novinkou. Výše stipendií se oproti těm loňským ztrojnásobila, což umožňuje podpořit téměř čtyři desítky zajímavých literárních projektů. Iniciativu Asociace spisovatelů jsme velmi přivítali a ceníme si i vstřícnosti ministerstva kultury,“ uvedl Martin Krafl, pověřený řízením Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny Brno.

Nejvíce žadatelů – 75 – bylo v oblasti umělecké prózy, stejně jako v loňském roce, následovala tvorba pro děti a mládež se 36 uchazeči, žánr poezie s 31, drama s 13 žádostmi a komiks s 5 uchazeči. Stipendia mohou být čerpána v měsících červen, červenec a srpen 2021. České literární centrum předpokládá, že podpořená díla vyjdou knižně a budou příští rok prezentována na centrem spolupořádaných literárních akcích.

 

V jednotlivých žánrových kategoriích komise vybrala následující stipendisty:

Umělecká próza (17): Bianca Bellová, Anna Bolavá, Pavel Brycz, Markéta Hejkalová, Marie Iljašenko, Pavel Klusák, Hana Lundiaková, Jan Němec, Martin Němec, Ondřej Nezbeda, Alžběta Stančáková, Daniela Šafránková, Petr Tureček, Jaromír Typlt, Lukáš Vavrečka, Klára Vlasáková, Jonáš Zbořil,

Poezie (8): J. H. Krchovský, Daniel Hradecký, Kristina Láníková, Alžběta Michalová, Martin Poch, Pavel Rajchman, Jakub Řehák, Ladislav Zedník,

Komiks (2): Marek Berger, Štěpánka Jislová,

Tvorba pro děti a mládež (7): Michal Čunderle, Mariana Hlubiňáková, Lidmila Kábrtová, Alena Kastnerová, Radek Malý, Simona Martínková Racková, Petr Stančík,

Drama (4): Markéta Bidlasová, Martin Čičvák, Pavel Jurda, Jiří Ondra.

 

Členové odborné komise:

Umělecká próza: prof. PhDr. Petr A. Bílek, CSc. (Ústav české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) a Mgr. Eva Klíčová (Ústav pro českou literaturu AV ČR)

Poezie: Mgr. Olga Stehlíková, Ph.D., a Mgr. Michal Jareš, Ph.D. (Ústav pro českou literaturu AV ČR)

Komiks: Mgr. Pavel Kořínek, Ph.D. (Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR) a Mgr. Martin Foret, Ph.D. (Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci)

Tvorba pro děti a mládež: PhDr. Jana Čeňková, Ph.D. (Katedra žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy) a Mgr. Blanka Činátlová, Ph.D. (Ústav české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy)

Drama: doc. Mgr. Petr Christov, Ph.D.  (Katedra divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) a Mgr. Michal Zahálka (Institut umění – Divadelní ústav)

Předseda odborné komise: Ing. Martin Krafl (České literární centrum/Moravská zemská knihovna)

 

Více informací: www.czechlit.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022