středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Česká Lípa - happening Noc literatury, čtení ve vinotéce
© Milan TurekČeská Lípa zažila další vydařený literární happening

ČESKÁ LÍPA: Myšlenka Noc Literatury vznikla vedle dřívější Noci s Andersenem v roce 2007 a v České Lípě byla uskutečněna již po jedenácté. Koná se, jak je v republice obvyklé, během Noci muzeí. Starobylé město Česká Lípa má dost možností vybrat místa, kde budou ukázky z evropské literatury předčítány. Adekvátně je vytvářen i kolektiv nejen interpretů, ale také těch, kdo čtení doprovodí třeba jen účastí v odpovídajícím oblečení, aby dojem z ukázky byl dokonalý.

Autor článku: 
Milan Turek/jal

Letošní čtení bylo od osmnácti hodin téměř do půlnoci naplněno zajímavými místy i aktéry. Noční procházka městem obsahovala čtyři zastavení. V čajovně Tao nedaleko baziliky Všech Svatých si účastníci vyslechli v zajímavém podání úryvek z knihy francouzského spisovatele Sylvaina Tessona, V sibiřských lesích. Stejně tak působivý byl další přednes ve vinotéce Bobule z knihy anglického spisovatele Simon Mawera, Pražské jaro. Třetí zastavení gradovalo nočním čtení Zkrocení vlka překvapivě na zanedbaném a nevyužívaném dvorku knihovny, v prostředí, připomínajícím útulek bezdomovců irského autora Johna Banville, píšícího pod pseudonymem Johny\ Banville. Závěr happeningu patřil Milostnému románu z pera švédské autorky Bea Uusma, které se odehrálo v knihovní kavárně.

Vytvořit literární pořad včetně hudebního doprovod, vhodných interiérů i exteriérů, a hlavně vybrat kvalitní ukázky, které zaujmou, je náročným dílem pracovníků knihovny. Uskutečněný večer, poznamenaný tvůrčím úsilím, řadí knihovnu k významným kulturním institucím města.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020