pátek
3. prosince 2021
svátek slaví Svatoslav
Tma a zářící barvy i v duetech
© Robert Kuhnl (HILT)Černé divadlo HILT chystá turné v ČR i ve světě

ČR: Těžká doba covidu se podepsala na životě umělců v ČR i v zahraničí. Smutnou zprávou je, že mnoho organizací zaniklo, stejně tak mnozí umělci dali přednost jinému oboru, aby uživili sebe i své rodiny. Jak se projevilo očkování proti covidu na jevišti? Černé divadlo HILT, které sbíralo úspěchy a dá se říci, že před prvním nouzovým stavem byli na vrcholu, situaci přežilo. Svou velkou show usídlili v malém komorním prostoru LOBBY v Praze, kde slaví u diváků úspěchy, ovšem v omezeném počtu míst. Nyní se v malém produkčním týmu rozhodli opět dělat „velké věci“. Mimo jiné i pomoci charitě.

Autor článku: 
Anna Manthig

V listopadu, během Noci divadel, která proběhla 20. listopadu po celé Evropě, se rozhodli uspořádat dvě představení s výtěžkem na pomoc Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek Brno. Herci i hosté  – Tereza Kyndlová a Miss Angelika – hráli bez nároku na honorář, aby pomohli této nadaci.

Již 15. 12. se představí v KS Vimperk, jehož ředitel – pan Tomáš Jiřička, tuto akci sjednal s novou produkční Černého divadla HILT, Danou Oulovskou.

Složitější bylo obsazení tanečníků a herců pro plánované turné po Španělsku, které proběhne, bude-li kovidní situace příznivá, 20. 12. 2021 – 10. 1. 2022. Požadavek koncertní agentury byli pouze očkovaní herci i personál – vzhledem k tomu, že se bude cestovat po celém Španělsku. Ředitelé HILT, Štěpánka Pencová a Theodor Hoidekr, tak stáli před těžkým rozhodnutím – turné odmítnout, nebo udělat konkurz. Museli tak vyhlásit konkurz na tanečnice s podmínkou, že hledají pouze očkované proti covidu-19.Ačkoli na sociálních sítích sklidili velkou kritiku, přesto přesto našli nové talenty. Mezi nimi muzikálovou tanečnici Michaelu Adamcovou (Brno), vzdušnou akrobatku Kateřinu Justovou (Broumov) nebo úspěšnou herečku a tanečnici Petru Mošovskou (Praha).

Ředitelé HILT situaci komentují: „S těžkým srdcem jsme měnili obsazení a čekají nás dlouhé zkoušky. Navíc jsme hledali i dobré lidské povahy, budeme spolu trávit svátky v zahraničí. Podmínka očkování nám u obsazení ztížila práci. Nemůžeme ovšem protestovat, je mnoho zemí, kde tuto podmínku mají. I když nám to ublížilo citově, nemůže s námi na turné mnoholetá hlavní tanečnice, která má proti očkování vlastní důvody.“

Nyní je Černé divadlo HILT ve výběru velkého mezinárodního festivalu Bharat Rang Mahotsav 2022. Tento festival se tradičně koná v Indii, kde již HILT uspěl od roku 2009 několikrát. Stále čekají, zda se jejich netradiční stínová show „Popelka – Cinderella“ projde výběrem National School of Drama India. „Dostali jsme osobní pozvání, protože vědí, že jsme svou netradiční formou divadla vždy úspěšní. Budeme reprezentovat ČR i v roce 2022?“ Poslední reprezentace ČR skončila se dvěma oceněními na World Theatre Olympics 2018.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Knihovna Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejná specializovaná knihovna, která letos slaví 30 let svého trvání. Knihovna pokračuje v budování knihovního fondu, jehož základ tvoří historický fond Masarykova lidověvýchovného ústavu. Knihovní fond reflektuje rozvoj osvětové činnosti, mimoškolního vzdělávání, knihoven a amatérského umění od poloviny 19. století. Zrcadlí přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnosti tak, jak je ovlivňovaly rozdílné politické podmínky.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Vzdělávání
Co se děje
03.12.2021

ZLÍN: Dne 1. prosince 2021 odejel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař, inženýr Miroslav Zikmund. V roce 1995 díky etnografovi PhDr. Karlu Pavlištíkovi věnovali oba cestovatelé celý svůj archiv Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které společně s Klubem H+Z uchovává, zpracovává, zpřístupňuje a rozvíjí jejich odkaz.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.12.2021

ČR-ZLÍN: Cestovatelská legenda Miroslav Zikmund, který letos v únoru oslavil 102. narozeniny, ve středu zemřel. Potvrdila to Zikmundova rodina i Muzeum jihovýchodní Moravy. Dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila tehdejší Československo a vozy Tatra.

Celá ČR, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
02.12.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Odbor amerických států MZV ČR navrhuje, ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Cervantes a Camoes a také dalšími zainteresovanými institucemi, uspořádat ve dnech 16. - 22. května Iberoamerický týden 2022. Jedná se o projekt navazující na Iberoamerický týden, který úspěšně proběhl v roce 2018. Kvůli pandemii Covid-19 nebylo možné akci v letošním roce uspořádat. Hlavním cílem Iberoamerického týdne je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
02.12.2021