středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Tma a zářící barvy i v duetech
© Robert Kuhnl (HILT)Černé divadlo HILT chystá turné v ČR i ve světě

ČR: Těžká doba covidu se podepsala na životě umělců v ČR i v zahraničí. Smutnou zprávou je, že mnoho organizací zaniklo, stejně tak mnozí umělci dali přednost jinému oboru, aby uživili sebe i své rodiny. Jak se projevilo očkování proti covidu na jevišti? Černé divadlo HILT, které sbíralo úspěchy a dá se říci, že před prvním nouzovým stavem byli na vrcholu, situaci přežilo. Svou velkou show usídlili v malém komorním prostoru LOBBY v Praze, kde slaví u diváků úspěchy, ovšem v omezeném počtu míst. Nyní se v malém produkčním týmu rozhodli opět dělat „velké věci“. Mimo jiné i pomoci charitě.

Autor článku: 
Anna Manthig

V listopadu, během Noci divadel, která proběhla 20. listopadu po celé Evropě, se rozhodli uspořádat dvě představení s výtěžkem na pomoc Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek Brno. Herci i hosté  – Tereza Kyndlová a Miss Angelika – hráli bez nároku na honorář, aby pomohli této nadaci.

Již 15. 12. se představí v KS Vimperk, jehož ředitel – pan Tomáš Jiřička, tuto akci sjednal s novou produkční Černého divadla HILT, Danou Oulovskou.

Složitější bylo obsazení tanečníků a herců pro plánované turné po Španělsku, které proběhne, bude-li kovidní situace příznivá, 20. 12. 2021 – 10. 1. 2022. Požadavek koncertní agentury byli pouze očkovaní herci i personál – vzhledem k tomu, že se bude cestovat po celém Španělsku. Ředitelé HILT, Štěpánka Pencová a Theodor Hoidekr, tak stáli před těžkým rozhodnutím – turné odmítnout, nebo udělat konkurz. Museli tak vyhlásit konkurz na tanečnice s podmínkou, že hledají pouze očkované proti covidu-19.Ačkoli na sociálních sítích sklidili velkou kritiku, přesto přesto našli nové talenty. Mezi nimi muzikálovou tanečnici Michaelu Adamcovou (Brno), vzdušnou akrobatku Kateřinu Justovou (Broumov) nebo úspěšnou herečku a tanečnici Petru Mošovskou (Praha).

Ředitelé HILT situaci komentují: „S těžkým srdcem jsme měnili obsazení a čekají nás dlouhé zkoušky. Navíc jsme hledali i dobré lidské povahy, budeme spolu trávit svátky v zahraničí. Podmínka očkování nám u obsazení ztížila práci. Nemůžeme ovšem protestovat, je mnoho zemí, kde tuto podmínku mají. I když nám to ublížilo citově, nemůže s námi na turné mnoholetá hlavní tanečnice, která má proti očkování vlastní důvody.“

Nyní je Černé divadlo HILT ve výběru velkého mezinárodního festivalu Bharat Rang Mahotsav 2022. Tento festival se tradičně koná v Indii, kde již HILT uspěl od roku 2009 několikrát. Stále čekají, zda se jejich netradiční stínová show „Popelka – Cinderella“ projde výběrem National School of Drama India. „Dostali jsme osobní pozvání, protože vědí, že jsme svou netradiční formou divadla vždy úspěšní. Budeme reprezentovat ČR i v roce 2022?“ Poslední reprezentace ČR skončila se dvěma oceněními na World Theatre Olympics 2018.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022