středa
22. září 2021
svátek slaví Darina
John Kaizan Neptune, hráč na flétnu šakuhači
© Zdroj: https://www.facebook.com/orchestrBERG/Bývalá jízdárna v centru Prahy ožije tradiční japonskou flétnou šakuhači i duchařskými příběhy

PRAHA: Orchestr BERG ve spolupráci s International Shakuhachi Festival Prague nabízí večer inspirovaný japonskými fenomény – flétnou šakuhači, duchařskými příběhy Kwaidan, velrybami... To vše v syrovém prostoru bývalé jízdárny paláce Sylva-Taroucca, později známého jako Savarin, který po éře kulečníkové herny čeká na rekonstrukci. Doprovodná akce před koncertem představí historii místa a okolí.

13.09.2021
19:30
Autor článku: 
Eva

V těsné blízkosti Václavského náměstí už několik let čeká na rekonstrukci bývalá barokní jízdárna a právě zde se uskuteční koncert Orchestru BERG nazvaný Chiméra. „Jde o název jedné ze skladeb japonské skladatelky Misato Mochizuki, kterou uvedeme v české premiéře. Na programu je ale také inscenovaná kompozice skladatele Martina Klusáka, který se nechal inspirovat souborem tradičních japonských strašidelných příběhů Kwaidan,“ vysvětluje dirigent Peter Vrábel.

Japonské tradice a kulturní fenomény jsou základem celého večera, v jedné z hlavních rolí je flétna šakuhači. Právě tento původně meditační nástroj japonských mnichů čím dál častěji oslovuje současné skladatele. Ve světové premiéře tak zazní komorní skladba teprve čtyřiadvacetileté Anny Vtípilové i hudba jejího o deset let staršího skladatelského kolegy Martina Klusáka. V inscenované kompozici, kterou vytvořil ve spolupráci s režisérkou Viktorií Vášovou, má hlavní roli americký hráč na flétnu šakuhači John Kaizan Neptune. Sekundovat mu budou performer Roman Zotov i skupina převážně českých šakuhačistů, atmosféru dotvoří světelný design Jana Komárka.

 

---

CHIMÉRA | … japonské tradice a inspirace

pondělí 13. září 2021, 19:30 | Savarin – bývalá jízdárna (vstup pasáží: Jindřišská 5)

 

18:30 - z historie místa a okolí (doprovodná akce / zdarma)

 

Anna Vtípilová – Velrybí píseň (světová premiéra)
Misato Mochizuki – Chimera (česká premiéra)
Misato Mochizuki – Wise Water (česká premiéra)
Martin Klusák – Kwaidan (světová premiéra)
... nová hudebně scénická kompozice na motivy japonských strašidelných příběhů

 

John Kaizan Neptune – šakuhači, Roman Zotov - performer
Jan Komárek – light design, Viktorie Vášová – režie
Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent

 

Koncert se koná ve spolupráci s International Shakuhachi Festival Prague.

 

---

Orchestr BERG se zaměřuje na současnou hudbu a podporu českých skladatelů především mladších generací. Hudbu kombinuje s filmem, tancem, divadlem či výtvarným uměním. Své posluchače často zve do netradičních prostor. Ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl. Svou 20. sezónu oslavil mimo jiné získáním prestižní ceny Prix Italia. www.berg.cz

 

International Shakuhachi Festival Prague uvádí tradiční japonskou hudbu i nové skladby českých a zahraničních skladatelů, zkoumá nové možnosti japonských nástrojů… Letos uplynulo od jeho vzniku právě 15 let. Praha je díky ISFP jedním ze světových center hry na flétnu šakuhači. http://www.berg.czwww.isfp.cz

---

PODPORA: Ministerstvo kultury ČR, Partnerství OSA, Praha 1;

Hlavní město Praha přispívá na aktivity Orchestru BERG v roce 2021 částkou 360 000 Kč.

MEDIÁLNÍ PODPORA: Český rozhlas, HISvoice, Harmonie

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021

ČR-PRAHA: Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček. Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2021