středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
John Kaizan Neptune, hráč na flétnu šakuhači
© Zdroj: https://www.facebook.com/orchestrBERG/



Bývalá jízdárna v centru Prahy ožije tradiční japonskou flétnou šakuhači i duchařskými příběhy

PRAHA: Orchestr BERG ve spolupráci s International Shakuhachi Festival Prague nabízí večer inspirovaný japonskými fenomény – flétnou šakuhači, duchařskými příběhy Kwaidan, velrybami... To vše v syrovém prostoru bývalé jízdárny paláce Sylva-Taroucca, později známého jako Savarin, který po éře kulečníkové herny čeká na rekonstrukci. Doprovodná akce před koncertem představí historii místa a okolí.

13.09.2021
19:30
Autor článku: 
Eva

V těsné blízkosti Václavského náměstí už několik let čeká na rekonstrukci bývalá barokní jízdárna a právě zde se uskuteční koncert Orchestru BERG nazvaný Chiméra. „Jde o název jedné ze skladeb japonské skladatelky Misato Mochizuki, kterou uvedeme v české premiéře. Na programu je ale také inscenovaná kompozice skladatele Martina Klusáka, který se nechal inspirovat souborem tradičních japonských strašidelných příběhů Kwaidan,“ vysvětluje dirigent Peter Vrábel.

Japonské tradice a kulturní fenomény jsou základem celého večera, v jedné z hlavních rolí je flétna šakuhači. Právě tento původně meditační nástroj japonských mnichů čím dál častěji oslovuje současné skladatele. Ve světové premiéře tak zazní komorní skladba teprve čtyřiadvacetileté Anny Vtípilové i hudba jejího o deset let staršího skladatelského kolegy Martina Klusáka. V inscenované kompozici, kterou vytvořil ve spolupráci s režisérkou Viktorií Vášovou, má hlavní roli americký hráč na flétnu šakuhači John Kaizan Neptune. Sekundovat mu budou performer Roman Zotov i skupina převážně českých šakuhačistů, atmosféru dotvoří světelný design Jana Komárka.

 

---

CHIMÉRA | … japonské tradice a inspirace

pondělí 13. září 2021, 19:30 | Savarin – bývalá jízdárna (vstup pasáží: Jindřišská 5)

 

18:30 - z historie místa a okolí (doprovodná akce / zdarma)

 

Anna Vtípilová – Velrybí píseň (světová premiéra)
Misato Mochizuki – Chimera (česká premiéra)
Misato Mochizuki – Wise Water (česká premiéra)
Martin Klusák – Kwaidan (světová premiéra)
... nová hudebně scénická kompozice na motivy japonských strašidelných příběhů

 

John Kaizan Neptune – šakuhači, Roman Zotov - performer
Jan Komárek – light design, Viktorie Vášová – režie
Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent

 

Koncert se koná ve spolupráci s International Shakuhachi Festival Prague.

 

---

Orchestr BERG se zaměřuje na současnou hudbu a podporu českých skladatelů především mladších generací. Hudbu kombinuje s filmem, tancem, divadlem či výtvarným uměním. Své posluchače často zve do netradičních prostor. Ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl. Svou 20. sezónu oslavil mimo jiné získáním prestižní ceny Prix Italia. www.berg.cz

 

International Shakuhachi Festival Prague uvádí tradiční japonskou hudbu i nové skladby českých a zahraničních skladatelů, zkoumá nové možnosti japonských nástrojů… Letos uplynulo od jeho vzniku právě 15 let. Praha je díky ISFP jedním ze světových center hry na flétnu šakuhači. http://www.berg.czwww.isfp.cz

---

PODPORA: Ministerstvo kultury ČR, Partnerství OSA, Praha 1;

Hlavní město Praha přispívá na aktivity Orchestru BERG v roce 2021 částkou 360 000 Kč.

MEDIÁLNÍ PODPORA: Český rozhlas, HISvoice, Harmonie

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024