úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleBroumovská klávesa, jež proběhne letos před Velikonoci, právě spouští registraci přihlášek

BROUMOV: Ve dnech 1.–3. dubna 2022 se v broumovském klášteře uskuteční 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy do 17 let Broumovská klávesa. Soutěž v těchto dnech spouští registraci na svém webu www.broumovskaklavesa.cz. Přihlášky je možné podávat až do 23. března 2022.

Autor článku: 
Michaela Plchová

Národní kulturní památka broumovského kláštera přivítá účastníky soutěže už podvanácté. Soutěž je určena pro čtyři věkové kategorie, pro každou z nich je jednokolová. K online registraci se mohou přihlásit klavíristé do 17 let na úvodní straně webu www.broumovskaklavesa.cz. Přihlášky je možné podávat do 23. března 2022. Zvýhodněný soutěžní poplatek je 990 korun pro přihlášky podané do 7. března, po tomto datu činí poplatek 1290 korun.

„Po roce opět srdečně zveme mladé hudebníky na 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovskou klávesu. Doufáme, že letos proběhne v normálním režimu. Těšíme se na všechny přihlášené soutěžící a jsme zvědaví, jaký pokrok udělali mladí hudebníci během uplynulého roku,“ uvedl umělecký ředitel soutěže, pianista Ivo Kahánek, který usedne i v odborné porotě. Vedle Kahánka zasednou v porotě významní čeští klavíristé a představitelé předních hudebních institucí. Předsedou poroty bude intendant Akademie klasické hudby a Mezinárodního festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, generální ředitel České filharmonie David Mareček, vedoucí oddělení klávesových nástrojů Pražské konzervatoře Milan Langer a Eliška Novotná, profesorka Fakulty umění Ostravské univerzity.

„Termín Broumovské klávesy jsme letos zvolili před velikonočními svátky. Soutěž proběhne na samém začátku dubna a bude tak jednou z prvních podobných akcí tohoto roku. Letošní 12. ročník přináší novinky v podobě dalších koncertních příležitostí pro mladé klavíristy, domácí porotu pak doplní zahraniční osobnosti,“ říká za organizátory manažerka soutěže Tereza Kramplová. Ze zahraničních porotců přivítá soutěž polského pianistu a pedagoga vysoké hudební školy v Krakově Mariana Sobulu a rakouského pianistu a pedagoga Universität für Musik und darstellende Kunst Graz Markuse Schirmera.

Vítězové čtyř kategorií, rozdělených dle věku, získají nejen finanční odměny, ale především možnost vystoupit živě před publikem, a to na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska, na Slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu na podzim 2022, který je již tradiční součástí soutěže a také za doprovodu vybraných regionálních symfonických orchestrů.

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí. V posledních pěti letech se soutěže účastnilo přes 270 soutěžících z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Francie, Vietnamu a Ukrajiny. Poslední dva ročníky byly výzvou pro organizátory i soutěžící, ročník 2020 musel přesunout původní dubnový termín na říjen, rok 2021 pak byl jednou z prvních akcí, které se mohly konat po dlouhém lockdownu naživo.

Projekt vzniká v letošním roce za podpory následujících partnerů: Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Agentura pro rozvoj Broumovska, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Západočeský symfonický orchestr, Za poklady Broumovska, Drnek Piana a Hobra Školník.

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022