pondělí
1. června 2020
svátek slaví Laura
© PozvánkaBrněnský hudební unikát – ucelený cyklus barokní a klasicistní hudby

BRNO: Město je od roku 2017 hrdým držitelem prestižního titulu Kreativní město UNESCO v oblasti hudby. Oceněno bylo za mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, jejíž součástí je také unikátní cyklus barokní a klasicistní hudby Bacha na Mozarta! V nabídce velkých oratorních a kantátových projektů je jediný svého druhu na Moravě. 

od 18.09.2019 do 16.06.2020
Autor článku: 
Lenka Němcová

Nejbližší podobnou nabídku najdete až ve Vídni, či v Praze.

Bacha na Mozarta! je první a jediný abonentní cyklus staré hudby na Moravě, který ve své dramaturgii přináší velké kantátové, oratorní, operní i symfonické tituly z období renesance, baroka a klasicismu ve stylové interpretaci a na dobové nástroje. Za vším stojí soubor Czech Ensemble Baroque, který vede a v roce 1998 založil dirigent Roman Válek. Ansámbl doposud v Brně v rámci tohoto cyklu provedl na celkem 56 koncertech desítky skladeb, mezi nimiž nechyběly světové a české premiéry nebo posluchačské hity jako Händelův Mesiáš, Bachovy Braniborské koncerty, Mozartova Velká mše c moll či Monteverdiho Mariánské nešpory. Pilotním projektem 7. koncertní sezony bylo scénické i koncertní provedení Händelova oratoria Saul s Andreasem Schollem a Adamem Plachetkou v hlavních rolích, perličkou té s číslem 8 bude pro široké publikum pravděpodobně veleslavné Mozartovo Requiem.

Brněnští posluchači mají díky koncertnímu cyklu Bacha na Mozarta! jedinečnou možnost slyšet hudbu období baroka a klasicismu nejen ve stylové interpretaci, ale také v progresivním a svěžím podání. Na koncertech Czech ensemble Baroque poznají, že vážnou hudbu je možné úspěšně prezentovat „jinak“. Srozumitelně, uvolněně, poutavě a s nadhledem. Zváni jsou každou sezonu na 8 koncertů ansámblem, který se může pyšnit třemi nominacemi na cenu Thálie, spoluprací s takovými sólisty jako jsou Adama Plachetka či Andreas Scholl, nahrávkami pro nejvýznamnější evropský rozhlas WDR, EBU A NDR či pozitivními ohlasy na vydávaná CD jako jsou tip stanice BBC 3, Album měsíce německého časopisu TOCCATA nebo plný počet hvězd v magazínu Early Music Review.

V 8. koncertní sezoně nebudou chybět léty prověření a posluchači oblíbení Bach a Mozart. První jmenovaný se svými kantátami pro sóla, sbor a orchestr a druhý se slavným Requiem, které zazní v katedrále na Petrově. V posledních letech na sebe výrazně upozorňuje také vokální ansámbl (například spolupráce s Akademie für Alte Musik Berlin, či pochvala v médiích od samotného Andrease Scholla), který se bude prezentovat samostatným koncertem s netradičním programem. „Chceme ukázat, jak romantičtí skladatelé jako Schubert nebo Mendelssohn navazovali na odkaz a tradici mistrů Purcella, Händela či Schütze. Bude to zajímavá konfrontace,“ popisuje dramaturgii koncert sbormistryně Tereza Válková.

Každý soubor staré hudby by se měl jednou za čas vnořit do archívů a pro dnešní svět objevit nějaký zcela zapomenutý hudební poklad. My jsme po letech bádání v zahraničí (Štrasburk, Paříž, Benátky) zavítali také do jednoho z největších archívů na Moravě, do Hudebního archívu Kroměřížského zámku, s cílem uvést v život některé z děl Pavla Josefa Vejvanovského. Zaujaly nás jeho Offertoria, které pro nás odborně spartuje Dr. Tomáš Hanzlík, z Univerzity Palackého v Olomouci“ zve zase na zahajovací koncert sezony dirigent Roman Válek.

Slibovanou netradiční formu a unikátní pojetí můžou posluchači vychutnat na prvním koncertě roku 2020, kdy se plánuje provedení Telemannových suit ozvláštněné nefalšovanou barokní módní přehlídkou.

Bacha na Mozarta! 8. koncertní sezona / 18. 9. 2019 – 16. 6. 2020 


Lenka Němcová 
PR Czech Ensemble Baroque 
776 725 277 
www.ebcz.eu

Mohlo by vás také zajímat...

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

PRAHA: Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné talenty v široké paletě jazzových i jiných stylů a žánrů, letos navzdory době vyhlásila speciální korona edici. Jedenáctý ročník soutěže již zná své finalisty, které vybrala odborná porota, v jejímž čele zasedají Lenka Dusilová, Matěj Ruppert a také jazzoví fanoušci. V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木. Finálové kolo proběhne v neděli 31. května od 18.00 hod. živě online nad pražskými střechami v centru Prahy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
29.05.2020

ČR: V době, kdy muzea a galerie sčítají finanční ztráty způsobené epidemií COVID-19 a snaží se najít způsoby, jak za dosud nepředstavitelně ztížených podmínek přilákat návštěvníky, zveřejnila ČTK a po ní i další média informace ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o závěrech z kontrolní akce Ochrana sbírek muzejní povahy ve vlastnictví České republiky. Od května do prosince 2019 kontroloři NKÚ prověřovali deset institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Kolegium NKÚ schválilo výsledky šetření dne 9. března 2020. Tehdy byl ale hlavním tématem titulků koronavirus. Stručný souhrn výsledků kontroly NKÚ byl tak zveřejněn právě až 18. května na Mezinárodní den muzeí. A média, pro něž jsou předmětem zájmu zejména katastrofy a zločiny, po této zprávě s chutí sáhla. Ovšem v duchu současné žurnalistiky bez hlubší reflexe toho, co zpráva NKÚ obsahuje, anebo dokonce zkreslením informací v ní uvedených.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
28.05.2020

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
28.05.2020