úterý
19. října 2021
svátek slaví Michaela
Na Hraně
© Archiv pořadateleBold Gallery se společně s Radkou Bodzewicz připojuje k Signal festivalu originálním multimediálním projektem

PRAHA: Projekt kombinující malbu, videoprojekci i virtuální realitu připravila pod názvem Na Hraně intermediální umělkyně Radka Bodzewicz pro svoji domovskou Bold Gallery u příležitosti Signal Festivalu. Návštěvníci se tak od dnešního dne poprvé mohou díky virtuální realitě stát součástí obrazu a nechat se unést hrou světel, barev a nových technologií, a naplno se tak ponořit do vizuálního zážitku. Fascinující, leč srozumitelnou malbu, jejíž inspiraci můžeme najít v hluboké historii, unikátním způsobem dotváří nejmodernější technologie, pracující se světlem a virtuální realitou. Návštěvníci Bold Gallery budou mít dispozici VR brýle, díky nimž se jim otevře okno do úchvatného světa autorčiny fantazie. „Obraz na plátně je pro mě stále důležitý, stejně tak jako modelování v ruce. Tvorba ve virtuální realitě a pomocí digitálních technologií pro mě odkrývá nové možnosti a inspirace ale každý výtvarník je samozřejmě jiný, já digitální media ráda sleduji, ráda objevuji nové možnosti,“ vysvětluje Radka Bodzewicz.

od 17.10.2021 do 18.11.2021
Autor článku: 
Silvie Marková

Fyzický pop-up bude možné v Bold Gallery navštívit od dnešního dne do 17. října, poté se od 18. října do 7. listopadu jej přenese čistě do virtuálního prostoru. Výstava je doprovodným programem Signal festivalu. Více informací na www.boldgallery.art a www.facebook.com/boldgalleryprague/.

Videopozvánka je k dispozici na www.boldgallery.art/video/11-radka-bodzewicz-na-hrane-pop-up-v-ramci-signal-festivalu/.

Hlavním motivem cyklu obrazů je vznik a zánik, zrození a zkáza lidstva i člověka. Dominuje mu triptych nazvaný "Ragnarok", tedy „Sudba bohů“ - severský mýtus o boji bohů s jejich protivníky jotuny, končící apokalypsou, která však není definitivní, cyklus zrození, boje a zániku se opakuje. Podobně jako vystavené dílo běží vlastně ve smyčce.  Radka Bodzewicz tento obraz rozšiřuje světelnou projekcí, která prostřednictvím u nás dosud nepoužívaného projektoru Lightform na obraz promítá zvolenou selekci světelných paprsků, dodávající mu tak další dimenze a varianty.

„Název nové výstavy odkazuje k nejednoznačnosti a obtížné definovatelnosti tvorby intermediální umělkyně Radky Bodzewicz. Její malba zaujímá prostor mezi skutečností a abstrakcí, motivy oscilují mezi sakralitou a každodenností,” hovoří o výstavě kurátor Radek Wohlmuth. V díle umělkyně najdeme ornament i intuici, prožitek krásna i něčeho tajemného až děsivého, inspiraci středověkem i primitivní malbou. Také způsob, jakým unikátní dílo Radka Bodzewicz předvádí divákovi, má dvoje ukotvení - jak v běžné realitě, tak v té virtuální.

Radka Bodzewicz patří k našim nejoriginálnějším výtvarnicím, které se daří skloubit výrazové prostředky, sdělnost i emocionální sílu tradiční malby s využitím nejmodernějších technologií. Její talent i originální přístup registrovala i prestižní aukční síň Sotheby’s, která loni na podzim zařadila do aukce s názvem 20th Century Art: A Different Perspective a úspěšně vydražila obraz Maska: Vstupní brána (Mask: Entrance Gate). Radka Bodzewicz před čtyřmi lety absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Kokolii. Během roku 2016 studovala na Robert Gordon University-Gray’s School of Art ve skotském Aberdeenu a obdržela grant The Elizabeth Greenshields Foundation. V roce 2018 se stala finalistkou berlínské ceny Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Award. Vystavuje od roku 2014. Mezi důležité projekty, kterých se účastnila, patří například výstava Přirozený svět / Natural World (Prague House, Brusel) nebo Negativní realismus / Negative Realism (České centrum, Berlín).

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ZAHRANIČÍ: Před čtyřmi lety putoval vozíčkář s roztroušenou sklerózou Honza Dušek spolu se svým týmem 640 km Španělskem do Santiaga de Compostely. Nyní se mu tým v čele s organizátorem Petrem Hirschem rozhodl splnit další sen - dopřát expedici na Ukrajinu s názvem ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH.

zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
15.10.2021