<p>UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Návštěvníci Slováckého muzea v Uherském Hradišti mají jedinečnou možnost zhlédnout v rámci výstavy „Jsme tu s vámi 100 let“ Bibli českou. Bible česká, vydaná v Praze 1488 – PRVOTISK, bude k vidění do 31. srpna 2014.</p> <p>(inkunábule – latinské označení používané pro nejstarší tištěná díla pocházející z Evropy)</p> <p>První česká (a vůbec slovanská) neilustrovaná tištěná bible, zvaná Bible pražská, vyšla v Praze r. 1488. Vznikla v dílně největší pražské tiskárny, která pracovala od r. 1488, a její činnost můžeme s přestávkami sledovat do r. 1515. Podnikatelem tu byl (Jan) Severín kramář, staroměstský konšel. Označení „Severín kramář“ svědčí o tom, že podnikatelem byl obchodník pracující v různém sortimentu, což posilovalo stabilitu jeho i tiskárny. Vlastním typografickým tvůrcem v Severínově podniku byl zřejmě tiskař Johannes řečený Kamp. Bible vyšla nákladem staroměstských konšelů Jana Pytlíka, Severína kramáře, Jana od Čápů neboli Čapka a Matěje od Bílého lva.<br />
Do dnešních dob se dochovalo 72 exemplářů této nejstarší české bible. Ta, která je uložena ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti má rozměr 31×20,5×10 cm, scházejí jí první listy, včetně titulního, dochováno je 548 listů. Bible byla v období mezi světovými válkami neodborně převázána, původní vazba se nedochovala.<br />
V roce 2009 se díky dotaci Ministerstva kultury ČR a Zlínského kraje podařilo bibli zrestaurovat, práce provedl Ateliér restaurování písemných památek Bohumila Šimečka z Kyjova, který má dlouholeté zkušenosti se záchranou cenných písemných dokumentů. Náklady na restaurování dosáhly částky 198 000 Kč.</p> <p>Adresa: Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179, velký sál, vstup dle platného ceníku.</p> <p>Informace:<br />
PhDr. Blanka Rašticová, mobil: 774 124 014</p>
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.