úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Zdroj: https://www.facebook.com/maurfilmsro/Berlinale uvede ve světové premiéře Zuzu v zahradách

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Autor článku: 
Marta Jallageas

Film Zuza v zahradách vznikl podle stejnojmenné knihy Jany Šrámkové. Zuza je malá holčička, která jezdí s mámou a tátou do zahrádkářská kolonie za městem. Ta z výšky vypadá jako zahradní piškvorky a v tajemných zahradách se dají prožít nejrůznější dobrodružství i jen obyčejné proměny přírody v průběhu roku.

"Když se mi dostala do ruky tato kniha, hned mě napadlo, že právě takový příběh hledám. Příběh prolínající lyriku s epikou, který je zároveň zábavný i tajemný. Navíc ho cítím jako dialog s dětstvím, výlet do krajiny, kde sen i skutečnost je možné skvěle vyjádřit prostřednictvím animace, ale také vyprávění o překonávání strachu a předsudků a půvabu odlišností," vysvětluje režisérka Lucie Sunková. Film hovoří k dětem srozumitelným jazykem a zobrazuje svět jejich nejvlastnějším způsobem. Zároveň ale dokáže vyvolat i v dospělém nostalgické vzpomínky na okamžiky a situace, které sám v dětství prožil.

Autorka snímku, zároveň také scenáristka a animátorka, pokračuje ve své oblíbené technice olejomalby na sklo. Pohyb vytvořený pomocí tahů štětce a jejich postupného umazávání a překreslování má svůj neopakovatelný charakter. Jde o ruční animaci a vzniká přímo pod kamerou na multiplánovém stole složeném ze tří skleněných desek nad sebou. Jen samotná přípravná fáze – malba celkem 90 pozadí – zabrala animátorce 5 měsíců. Natáčení ve studiu, kdy se 13minutový film skládá z přes 17 tisíc ručně malovaných oken, trvalo 9 měsíců.

Lucie Sunková touto technikou animovala všech pět svých předchozích krátkých filmů.  Diváci mohli tuto náročnou disciplínu vidět již v jejím krátkém filmu Strom (2016) nebo v celovečerním koprodukčním snímku Přes hranici (2021), kde české animátorky vedené právě Lucií Sunkovou naanimovaly více než polovinu filmu.

„O námětu na nový krátký film jsme se s Lucií začali bavit již po dokončení snímku Strom, přesto se cesta k jeho prosazení ukázala jako dlouhá a složitá. O to víc nás všechny těší, že Lucie, která je jednou z nejzkušenějších animátorek v animaci na skle – nejen v ČR – svůj cíl nevzdala a vytrvala. Berlinale je skvělá meta a výborný start festivalové dráhy pro každý film, o to více v animaci, která je v berlínském programu spíše výjimkou,“ říká producent ze společnosti MAUR film Martin Vandas.

Krátký film Zuza v zahradách vstoupí do českých kin 21. dubna jako předfilm animovaného celovečerního pásma Mimi & Líza – Zahrada v distribuci Pilot filmu. 

 

 

O FILMU

Scénář, výtvarno, režie, animace              Lucie Sunková
Námět knihy                                      Jana Šrámková
Kamera                                             Jaroslav Fišer
Střih                                                Anna Ryndová
Hudba                                              Aliaksandr Yasinski
Zvuk                                                Martin Večeřa
Vedoucí výroby                                   Marcela Vrátilová, Erika Paulinská

Producenti                                        Alena Vandasová, Martin Vandas – MAUR film / Česká republika

Koproducenti                                     Simona Hrušovská, Veronika Kocourková, Monika Lošťáková, Zuzana Jankovičová – SUPER film / Slovensko

Český název                                       Zuza v zahradách
Anglický název                                    Suzie in the Garden
Animační technika                                malba na skle
Délka                                                 13 min. 19 sec.


Film byl podpořen Státním fondem kinematografie a slovenským Audiovizuálným fondem.

Trailer
https://www.youtube.com/watch?v=aKyEt32V7RE

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022