středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Plakát: Autorkou plakátu 31. MDF Bez hranic je Michaela Karásek Čejková, ostravská rodačka, fotografka žijící v Praze, která se specializuje na portrétní, reklamní fotografii a ilustraci, která v roce 2020 získala prestižní ocenění Fotograf roku, cen Czech Grand Design 2019.
© Zdroj: www.cloveknahranici.eu



31. Mezinárodní divadelní festival BEZ HRANIC/BEZ GRANIC bude mimořádně inspirativní a pestrý

ČESKÝ TĚŠÍN: Začátek října bude ve městech nad Olší, v Českém Těšíně a Cieszyně tradičně patřit všem podobám divadla. 31. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic, který společně pořádají český spolek Člověk na hranici z.s. a Polsko-česko-slovenská Solidarita, se letos uskuteční v termínu 1. do 8. října 2022. Návštěvníci se mohou těšit na šestnáct mimořádných divadelních představení z Čech, Polska a Slovenska. Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa (od roku 1990) vedle oceňovaných her nabídne také koncerty, výstavy, workshopy, diskuse či autorská a literární setkání.

od 01.10.2022 do 08.10.2022
Autor článku: 
TZ/ika

„Řada letošních festivalových inscenací byla již oceněna v rámci významných divadelních soutěží či festivalů, a to jak v domovských zemích, tak na významných zahraničních scénách, některé získaly ocenění jako celek, zatímco tvůrci dalších obdrželi ceny za herecké výkony či scénografii,“ říká umělecký šéf festivalu Janusz Legoń. Organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová doplňuje, že kritériem pro zařazení inscenace do programu stále je mimořádné ztvárnění aktuálních témat. „Domnívám se, že toto všechny nabízené inscenace, splňují v plné míře. Přijedou renomovaná kamenná divadla i nezávislé divadelní soubory. O přízeň publika se bude ucházet klasická činohra, loutková představení, muzikálové divadlo, autorská představení, stand-up comedy, pouliční eskapády, autorská čtení, diskuse, koncerty“.

Začněme tentokrát nevšedně od konce. „Dovolujeme si upozornit na zlatý hřeb české části přehlídky. Pražský soubor Divadlo pod Palmovkou přiveze zdejšímu dvojjazyčnému publiku předvést hru Tomáše Dianišky „294 statečných“, která se právem pyšní Cenou divadelní kritiky za poprvé uvedenou českou hru v roce 2020 a která vskutku nevšedním způsobem zpracovává atentát na Heydricha,“ vypichují z programu organizátoři. Brněnská Husa na provázku, která je známá mimo jiné tím, že se nebojí otevírat a zpracovávat kontroverzní témata, jistě také nezklame místní diváky svou inscenací Gadžové jdou do nebe, pod kterou je podepsán, známý a diváky i kritiky ceněný, režisér Jiří Havelka. „Publikum by se mělo připravit, že bude konfrontováno se stereotypy a xenofobií s níž se potýkají Romové v Česku,“ upozorňuje Legoń.

První ročník festivalu byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla. Na tento odkaz navazuje dramaturgický výběr Spolku Kašpar z Prahy, který odehraje dvě Havlovy aktovky: Audience a Vernisáž. „Zážitek z intimního a intenzivního bytového divadla slibuje ojedinělý kulturní zážitek“ jsou přesvědčení organizátoři. Pražské Buchty a loutky se pokusí získat srdce dospělých diváků neobvyklým zpracováním Čapkovy hry R.U.R.

Nejnáročnějšími, ale také nejpravdivějšími, diváky jsou jak známo teenageři. A ani na ty nezapomínají organizátoři přehlídky. „Divadlo Radost Brno si pro ně připravilo funerální muzikál plný tragikomických, romantických i hudebních momentů – Hamlet on the Road. To bude panečku jízda,“ tajemně se usmívají organizátoři.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace zajímavých inscenací všech tří scén Těšínského divadla. Polská scéna předvede představení Szklana menażeria v režii Bogdana Kokotka, česká scéna se blýskne premiérou Miluji tě, ale… pod kterou je jako režisér podepsán Petr Kracik, a loutková scéna Bajka v premiéře uvede Barvy/Barwy.

Hostem tradiční komorní divadelní diskuse „Odpoledne s mistrem“, které se uskuteční v prostorách mimořádně v COK v Ciesznie, bude věhlasný dramatik a režisér Tadusz Słobodzianek, jehož Sztuka intonacji Teatru Dramatycznego Warszawa v režii Anny Wieczur jistě bude dlouho rezonovat v myšlenkách zdejších diváků.  O slavnostní otevření přehlídky se postará Teatr Powszechny Warszawa s dramatizací knihy nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk Bieguni, kterou zrežíroval Michał Zadara.

Při sestavování programu letošního festivalu mysleli organizátoři také na dětské publikum. Divadlo Toy Machine slibuje nejen loutkové divadlo Cirkusárium pro děti, ale také výtvarné dílny. Bratislavské bábkové divadlo pak vezme mladé diváky mezi zdi, ploty, stěny ve hře Príbehy stien.

„Festivalový divadelní program zpestří dva nevšední koncerty. V atraktivních prostorách bývalé synagogy v Českém Těšíně vystoupí charismatický herec Robert Wieckiewicz a RGG se znamenitým hudebně-literárním koncertem Planeta LEM. V COK Dom Narodowy v Cieszyně zahraje trio Loranc/Maciejowski/Stachura neboli Tricolor,“ zve na hudební vystoupení Petra Slováček Rypienová.

Ani milovníci výtvarného umění nepřijdou při letošní edici zkrátka. „Přichystali jsme pro ně celkem šest výstav, z nichž dvě jsou pod širým nebem. Myslíme si totiž, že oživení veřejného prostoru kulturou je v dnešní době mimořádně důležité“ domnívá se Petra Slováček Rypienová.  V COK Dom Narodowy v Cieszyně budou k vidění divadelní karikatury.  V galerii Půda v prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně se zájemci mohou setkat se skupinovou expozicí nazvanou Tváře obrazu a Galerie Most v blízkosti hraničního mostu v Českém Těšíně srdečně zve na výstavu fotografií Ivana Fíly Soumrak bohů a hned vedle v Literární kavárně Avion si lidé budou moci přečíst Havlovy experimentální básně Antikódy. „Náměstí ČSA v Českém Těšíně rozsvítí svou pozitivní tvorbou slovenský umělec Martin Smatana, jehož umělecké objekty Rok dobrých správ zachycují kladné zprávy ze světa,“ upozorňuje Petra Slováček Rypienová s tím, že jednou ze zpracovaných a prezentovaných dobrých zpráv je i zobrazení vzájemné podpory Poláků a Čechů v době covidové pandemie v roce 2020. „Věříme, že tyto snímky vykouzlí úsměv na tvářích všem kolemjdoucím,“ doplňují pořadatelé.  Druhá exteriérová výstava, která se týká současné polské divadelní fotografie, bude k vidění v parku Pokoju v Cieszynie.

Literární akcent přehlídky obstará polský novinář Jacek Pomorski, který je autorem v češtině čerstvě vydané knihy Pražské svátky radosti aneb Zásada dona Giovaniho, v níž se vyznává ze své lásky k českému hlavnímu městu Praze.

Informace o dalších doprovodných akcích naleznou diváci na webových stránkách festivalu www.borderfestival.eu či na stránkách českého organizátora www.cloveknahranici.eu  Vstupenky bude možné zakoupit online nebo před samotnými představeními v místech konání v Českém Těšíně i Cieszyně.

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 nesl název Na hranici), vznikl na prahu svobody, kdy Polsko a tehdejší Československo nabraly demokratický směr. Festival vznikl z iniciativy těšínských občanských aktivistů Solidarności Polsko-Česko-Slovenské a členů Občanského Fóra v Českém Těšíně. Zakládajícími členy byli Jakub Mátl a Jerzy Kronhold. První festival v roce 1990 byl věnován ztvárnění her Václava Havla v českých i polských prezentacích. Další edice posunuly festival na mezinárodní úroveň, která zahrnuje nejen zajímavá divadelní představení, ale překračuje hranice etiky, prožitků i žánrů. Doprovázejí jej také doplňkové aktivity jako konference, výstavy, diskuze, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických divadel, autorská čtení. Mimo divadel z Visegradské 4 se na festivalu prezentují také umělci z jiných zemí. Cena Zlomené závory putovala již k divadelním tvůrcům, jako jsou Ondrej Spišák nebo Jan Klata.

 

Webové prezentace:

www.borderfestival.eu

www.cloveknahranici.eu

FB prezentace:

https://www.facebook.com/festiwal.BezGranic.Cieszyn/

https://www.facebook.com/clovek.na.hranici/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024