středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Plakát: Autorkou plakátu 31. MDF Bez hranic je Michaela Karásek Čejková, ostravská rodačka, fotografka žijící v Praze, která se specializuje na portrétní, reklamní fotografii a ilustraci, která v roce 2020 získala prestižní ocenění Fotograf roku, cen Czech Grand Design 2019.
© Zdroj: www.cloveknahranici.eu31. Mezinárodní divadelní festival BEZ HRANIC/BEZ GRANIC bude mimořádně inspirativní a pestrý

ČESKÝ TĚŠÍN: Začátek října bude ve městech nad Olší, v Českém Těšíně a Cieszyně tradičně patřit všem podobám divadla. 31. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic, který společně pořádají český spolek Člověk na hranici z.s. a Polsko-česko-slovenská Solidarita, se letos uskuteční v termínu 1. do 8. října 2022. Návštěvníci se mohou těšit na šestnáct mimořádných divadelních představení z Čech, Polska a Slovenska. Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa (od roku 1990) vedle oceňovaných her nabídne také koncerty, výstavy, workshopy, diskuse či autorská a literární setkání.

od 01.10.2022 do 08.10.2022
Autor článku: 
TZ/ika

„Řada letošních festivalových inscenací byla již oceněna v rámci významných divadelních soutěží či festivalů, a to jak v domovských zemích, tak na významných zahraničních scénách, některé získaly ocenění jako celek, zatímco tvůrci dalších obdrželi ceny za herecké výkony či scénografii,“ říká umělecký šéf festivalu Janusz Legoń. Organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová doplňuje, že kritériem pro zařazení inscenace do programu stále je mimořádné ztvárnění aktuálních témat. „Domnívám se, že toto všechny nabízené inscenace, splňují v plné míře. Přijedou renomovaná kamenná divadla i nezávislé divadelní soubory. O přízeň publika se bude ucházet klasická činohra, loutková představení, muzikálové divadlo, autorská představení, stand-up comedy, pouliční eskapády, autorská čtení, diskuse, koncerty“.

Začněme tentokrát nevšedně od konce. „Dovolujeme si upozornit na zlatý hřeb české části přehlídky. Pražský soubor Divadlo pod Palmovkou přiveze zdejšímu dvojjazyčnému publiku předvést hru Tomáše Dianišky „294 statečných“, která se právem pyšní Cenou divadelní kritiky za poprvé uvedenou českou hru v roce 2020 a která vskutku nevšedním způsobem zpracovává atentát na Heydricha,“ vypichují z programu organizátoři. Brněnská Husa na provázku, která je známá mimo jiné tím, že se nebojí otevírat a zpracovávat kontroverzní témata, jistě také nezklame místní diváky svou inscenací Gadžové jdou do nebe, pod kterou je podepsán, známý a diváky i kritiky ceněný, režisér Jiří Havelka. „Publikum by se mělo připravit, že bude konfrontováno se stereotypy a xenofobií s níž se potýkají Romové v Česku,“ upozorňuje Legoń.

První ročník festivalu byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla. Na tento odkaz navazuje dramaturgický výběr Spolku Kašpar z Prahy, který odehraje dvě Havlovy aktovky: Audience a Vernisáž. „Zážitek z intimního a intenzivního bytového divadla slibuje ojedinělý kulturní zážitek“ jsou přesvědčení organizátoři. Pražské Buchty a loutky se pokusí získat srdce dospělých diváků neobvyklým zpracováním Čapkovy hry R.U.R.

Nejnáročnějšími, ale také nejpravdivějšími, diváky jsou jak známo teenageři. A ani na ty nezapomínají organizátoři přehlídky. „Divadlo Radost Brno si pro ně připravilo funerální muzikál plný tragikomických, romantických i hudebních momentů – Hamlet on the Road. To bude panečku jízda,“ tajemně se usmívají organizátoři.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace zajímavých inscenací všech tří scén Těšínského divadla. Polská scéna předvede představení Szklana menażeria v režii Bogdana Kokotka, česká scéna se blýskne premiérou Miluji tě, ale… pod kterou je jako režisér podepsán Petr Kracik, a loutková scéna Bajka v premiéře uvede Barvy/Barwy.

Hostem tradiční komorní divadelní diskuse „Odpoledne s mistrem“, které se uskuteční v prostorách mimořádně v COK v Ciesznie, bude věhlasný dramatik a režisér Tadusz Słobodzianek, jehož Sztuka intonacji Teatru Dramatycznego Warszawa v režii Anny Wieczur jistě bude dlouho rezonovat v myšlenkách zdejších diváků.  O slavnostní otevření přehlídky se postará Teatr Powszechny Warszawa s dramatizací knihy nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk Bieguni, kterou zrežíroval Michał Zadara.

Při sestavování programu letošního festivalu mysleli organizátoři také na dětské publikum. Divadlo Toy Machine slibuje nejen loutkové divadlo Cirkusárium pro děti, ale také výtvarné dílny. Bratislavské bábkové divadlo pak vezme mladé diváky mezi zdi, ploty, stěny ve hře Príbehy stien.

„Festivalový divadelní program zpestří dva nevšední koncerty. V atraktivních prostorách bývalé synagogy v Českém Těšíně vystoupí charismatický herec Robert Wieckiewicz a RGG se znamenitým hudebně-literárním koncertem Planeta LEM. V COK Dom Narodowy v Cieszyně zahraje trio Loranc/Maciejowski/Stachura neboli Tricolor,“ zve na hudební vystoupení Petra Slováček Rypienová.

Ani milovníci výtvarného umění nepřijdou při letošní edici zkrátka. „Přichystali jsme pro ně celkem šest výstav, z nichž dvě jsou pod širým nebem. Myslíme si totiž, že oživení veřejného prostoru kulturou je v dnešní době mimořádně důležité“ domnívá se Petra Slováček Rypienová.  V COK Dom Narodowy v Cieszyně budou k vidění divadelní karikatury.  V galerii Půda v prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně se zájemci mohou setkat se skupinovou expozicí nazvanou Tváře obrazu a Galerie Most v blízkosti hraničního mostu v Českém Těšíně srdečně zve na výstavu fotografií Ivana Fíly Soumrak bohů a hned vedle v Literární kavárně Avion si lidé budou moci přečíst Havlovy experimentální básně Antikódy. „Náměstí ČSA v Českém Těšíně rozsvítí svou pozitivní tvorbou slovenský umělec Martin Smatana, jehož umělecké objekty Rok dobrých správ zachycují kladné zprávy ze světa,“ upozorňuje Petra Slováček Rypienová s tím, že jednou ze zpracovaných a prezentovaných dobrých zpráv je i zobrazení vzájemné podpory Poláků a Čechů v době covidové pandemie v roce 2020. „Věříme, že tyto snímky vykouzlí úsměv na tvářích všem kolemjdoucím,“ doplňují pořadatelé.  Druhá exteriérová výstava, která se týká současné polské divadelní fotografie, bude k vidění v parku Pokoju v Cieszynie.

Literární akcent přehlídky obstará polský novinář Jacek Pomorski, který je autorem v češtině čerstvě vydané knihy Pražské svátky radosti aneb Zásada dona Giovaniho, v níž se vyznává ze své lásky k českému hlavnímu městu Praze.

Informace o dalších doprovodných akcích naleznou diváci na webových stránkách festivalu www.borderfestival.eu či na stránkách českého organizátora www.cloveknahranici.eu  Vstupenky bude možné zakoupit online nebo před samotnými představeními v místech konání v Českém Těšíně i Cieszyně.

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 nesl název Na hranici), vznikl na prahu svobody, kdy Polsko a tehdejší Československo nabraly demokratický směr. Festival vznikl z iniciativy těšínských občanských aktivistů Solidarności Polsko-Česko-Slovenské a členů Občanského Fóra v Českém Těšíně. Zakládajícími členy byli Jakub Mátl a Jerzy Kronhold. První festival v roce 1990 byl věnován ztvárnění her Václava Havla v českých i polských prezentacích. Další edice posunuly festival na mezinárodní úroveň, která zahrnuje nejen zajímavá divadelní představení, ale překračuje hranice etiky, prožitků i žánrů. Doprovázejí jej také doplňkové aktivity jako konference, výstavy, diskuze, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických divadel, autorská čtení. Mimo divadel z Visegradské 4 se na festivalu prezentují také umělci z jiných zemí. Cena Zlomené závory putovala již k divadelním tvůrcům, jako jsou Ondrej Spišák nebo Jan Klata.

 

Webové prezentace:

www.borderfestival.eu

www.cloveknahranici.eu

FB prezentace:

https://www.facebook.com/festiwal.BezGranic.Cieszyn/

https://www.facebook.com/clovek.na.hranici/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022