čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Broumovský klášter
© Archiv pořadatele



16. ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska vzdá hold létu

BROUMOV: Rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková – zahájí v sobotu 1. května v 18:00 online koncertem hudební festival Za poklady Broumovska. Na internetové televizi Mall.tv a sociálních sítích festivalu zazní premiéra rezidenčního skladatele Tomáše Illeho, díla Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha. 16. ročník festivalu, který proběhne od 1. května do 28. září, akcentuje díla spojená s létem, připomene výročí Antonína Dvořáka a představí řadu špičkových domácích i zahraničních umělců. Vstupné na většinu festivalových koncertů zůstává dobrovolné, výtěžek bude věnován na obnovu kostelů broumovské skupiny.

od 01.05.2021 do 28.09.2021
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Jiří Bárta, Terezie Fialová, Zuzana Rzounková, Milan Polák

Festival zahájí v sobotu 1. května v 18 hodin úvodní koncert, který představí novinku festivalu – rezidenční umělce – violoncellistu Jiřího Bártu a hornistku Zuzanu Rzounkovou. Společně s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem nalákají na letní program premiérovým uvedením části z cyklu  „Letní nokturna“ rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho. Zazní i díla jubilanta Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha. V netradičním světle se představí tři lokality broumovského kláštera vhodné pro uvádění klasické hudby. Koncert bude možné sledovat online – na sociálních sítích festivalu (Facebook či YouTube), na festivalovém webu www.zapoklady.cz nebo na internetové televizi Mall.tv. Koncert i festival samotný je možné podpořit libovolnou částkou na darovacím portálu https://www.darujme.cz/projekt/1204644.

 

Program koncertu:

Tomáš Ille: Klekání / Večerní modlitba z cyklu Letní nokturna

Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello h moll op. 104,  2. věta

Johann Sebastian Bach: Suita pro violoncello č. 1 G dur, BWV 1007

Do léta vstupuje festival s novinkou rezidenčních umělců, kteří se představí v sólové i komorní úloze. Violoncellista Jiří Bárta provede v rámci Bachovské noci v broumovském klášteře při svíčkách na konci srpna výběr ze suit Johanna Sebastiana Bacha. V monotématickém podvečeru 31. července v Bezděkově v doprovodu klavíristky Terezie Fialové zazní slavná díla Antonína Dvořáka pro violoncello Klid lesa a Rondo, a především violoncellový koncert h moll ve verzi s klavírem. Hornistka a zakladatelka Letních hornových kurzů Zuzana Rzounková vystoupí tradičně s účastníky kurzů i svými kolegy, oživením bude i setkání se slovenskými přáteli z Moyzesova kvarteta,“ představuje roli rezidenčních umělců výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

 

Jiří Bárta, Tereza Kramplová a Zuzana Rzounková

Společně se oba rezidenční umělci poprvé představí festivalovému publiku 17. července v Otovicích, kde provedou s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem premiérovou skladbu Letní nokturna rezidenčního skladatele Tomáše Illeho. „Cyklus „Letní nokturna“ je netradiční klavírní kvartet pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír, inspirovaný létem, jeho náladami, proměnami a poetikou. Dílo zazní v premiéře a je dedikováno přímo festivalu. Pro toto nezvyklé uskupení vznikla též aranž – Oblivion Astora Piazzolly. Program souboru tak nabyde na pestrosti a poutavosti pro posluchače,“ říká o svých novinkách pro festival rezidenční skladatel letošního ročníku Tomáš Ille.  V průběhu léta zazní i premiéra Illeho lovecké fanfáry Halali psaná pro kvinteto lesních rohů, Přísloví Šalamounova v podání Tria Českého rozhlasu nebo Zrození nového tanga v rámci závěrečného koncertu festivalu.

 

Tomáš Ille

Průvodním motivem 16. ročníku festivalu Za poklady Broumovska je „Léto ve všech jeho podobách“, festival připomene v rámci svého programu i 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Obě témata budou nosným prvkem dramaturgie nejen celého festivalu, ale i zahajovacího koncertu v kostelích broumovské skupiny. Program v broumovských kostelích zahájí v sobotu 26. června v klášterním kostele sv. Vojtěcha Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem, mezzosopranistkou Ester Pavlů a houslistou Kristianem Mráčkem s Berliozovým cyklem Letní noci op. 7, Dvořákovou Romancí f moll op. 11 a Vivaldiho „Létem“ ze Čtvera ročních dob. Z domácích umělců se festivalovým posluchačům představí například Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, Cimbálová muzika Milana Broučka, hornista Jan Vobořil, klavíristka Jana Goliášová, Epoque Quartet a Duo Siempre nuevo, Prague Cello Quartet a další umělci.

I přes nepříznivou situaci minulého i letošního roku se festival rozhodl nerezignovat na pozvání zahraničních umělců. Hlavní zahraniční hvězdou bude izraelský pianista Boris Giltburg, přední interpret díla Sergeje Rachmaninova a vítěz jedné z nejprestižnějších soutěží královny Alžběty v Bruselu. Do svého programu 10. července zahrnul kromě Rachmaninova také klavírní sonátu „Hammerklavier“ Ludwiga van Beethovena. Ze sousedních zemí přivítá festival polské The Six & Sax Duo (Magdalena Jakubska-Szymiec, saxofon, Grzegorz Szymiec, kytara) se soudobým polským programem, slovenské Moyzesovo kvarteto, nebo hornisty Jörga Brücknera (Německo), Szabolcse Zempléniho, Máté Harangoza, a Ágostona Márkuse (Maďarsko).

 

Boris Giltburg

Jedním z cílů festivalu je též uvádění hudebních děl z pera broumovských autorů uložených v archivu broumovského kláštera. Připomínáme tím důležitou kulturní minulost broumovského kláštera a snažíme se navázat na tuto tradici i v dnešní době (loňské vydání faksimile opisu Klavírního koncertu C dur Ludwiga van Beethovena). 24. července 2021 plánuje festival uvést v kostele sv. Barbory program v podání Victoria Ensemble, z děl nalezených v českých klášterech. Jeho součástí budou i díla učitele a regenschoriho Antonína Celestina Mentzela, který působil v broumovském klášteře v 18. století a jehož skladby uvede festival jako broumovskou obnovenou premiéru.

Na konci srpna připravuje festival Za poklady Broumovska spolu se svými partnery – Agenturou pro rozvoj Broumovska, Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov, týmem Broumov město kultury a městem Broumov novinku ve formě třídenního koncentrovaného programu směřovaného do areálu broumovského kláštera i na další místa v regionu. Hudební program bude doplněn profesionálními divadelními představeními a workshopy pro děti, prohlídkami změřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, i speciálními kurátorskými prohlídkami, open air programem a gastro zážitky.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, Ministerstvo kultury ČR a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

 

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Z-Trade, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz a Naše Broumovsko.

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024