středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
logo Síně Lipských
© zdroj: http://www.mupe.cz



Zrekonstruovaná Síň Lipských důstojně prezentuje slavný umělecký rod

PELHŘIMOV: Síň Lipských v Pelhřimově, která připomíná život a dílo slavného uměleckého rodu spjatého s Pelhřimovem, se rozšířila, zmodernizovala a přestěhovala do nových prostor. Nadále sídlí v domě čp. 10 na Masarykově náměstí jako dříve, ale nyní se nachází v prvním patře. Návštěvníci, kteří sem zavítají, se mohou seznámit s historií rodiny Lipských, ponořit se do atmosféry nezapomenutelných filmů Limonádový Joe, Adéla ještě neveřeřela, Ať žijí duchové a dalších, ale také si prohlédnout vystavená ocenění Lubomíra, Oldřicha i dalších členů rodiny Lipských.

Autor článku: 

Zrekonstruovaná Síň Lipských byla v nových prostorách slavnostně otevřena ve čtvrtek 29. června za účasti představitelů města Pelhřimova, kulturních zařízení města (KzmP), členů rodiny Lipských a dalších hostů.

Jak řekl ředitel KzmP Martin Ecler, důvody přestěhování a rozšíření expozice byly jednak potřeba důstojně vystavit ocenění, která darovala městu rodina Lipských, a dále využít uvolněné prostory v patře, které předtím využívalo Muzeum Vysočiny. Prozradil také, že do budoucna by se celá expozice měla rozšířit ještě o jednu místnost, a poděkoval za úspěšnou realizaci celé akce městu Pelhřimov, spolupracovníkům z KzmP a rodině Lipských.

Místostarosta Josef Koch mimo jiné ocenil, že se podařilo smysluplně využít prostory v domě čp. 10, který patří městu. „Mám velkou radost z toho, že se nejen daří udržet tradici Síně Lipských, ale že se tato myšlenka zmodernizovala a zaktualizovala. Máme zde exponáty, které jsou opravdu výjimečné, a prostor, který byl původně menší, získal teď na důstojnosti. Věřím, že ve městě vznikl další objekt, kterým se budeme moci pochlubit a návštěvníci v něm najdou pěkný turistický cíl,“ uvedl Josef Koch.

Místostarosta Ladislav Med pak připomněl, že myšlenka vytvořit v Pelhřimově stálý prostor pro vystavení ocenění Lipských se začala rodit už před několika lety po výstavě v kostele sv. Víta. Tehdy byla tato ocenění v Pelhřimově prezentována poprvé, ovšem jen v omezeném měřítku. Poděkoval také rodině Lipských a řediteli KzmP Martinu Eclerovi, který s Lipskými udržuje dobré kontakty.

Na závěr vyjádřil poděkování jménem celé umělecké rodiny Dalibor Lipský, syn slavného režiséra Oldřicha Lipského, za velký kus práce, který se podařilo udělat v krátkém termínu. „Já bych řekl, že to bylo asi tak trochu jako při filmovém natáčení, kdy všichni na ten „plac vlétnou“ a udělají, co je potřeba. Tady se zřejmě ten natáčecí filmařský duch udržel. Moc děkujeme Pelhřimovu a všem Pelhřimákům, kteří se tak úžasně chovají ke svým rodákům a jejich rodině. Věřím, že toto místo bude mít svůj půvab a zajímavost pro turisty a návštěvníky města,“ řekl Dalibor Lipský.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024