čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Titulní strana knihy
© KNIHCENTRUM.czZpátky k přírodě a tradicím se dvěma knižními novinkami

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Bez obalu – Jak žít zero waste

Z médií k nám proudí spousta informací o zahlcení Země odpadem v takové míře, že se z toho už nejspíš nevzpamatuje, přesto je těžké začít to brát vážně. Také autorka první knihy o zero waste v Česku Barbora Tlustá nosila dlouhá léta z obchodů igelitové sáčky, než se odhodlala ke změně životního stylu. Říká, že zredukovat na minimum odpad, který každodenně produkujeme, je běh na dlouhou trať. Celoživotní. Přesto se do toho pustila, vydržela a napsala o svých zkušenostech důležitou příručku. S nadprodukcí odpadu bojuje vlastními nápady a hledá cesty, jak věci používat opakovaně nebo je upcyklovat v něco úplně nového.

V knize Bez obalu najdete spoustu fotografických návodů a tipů na odkazy i skupiny na sociálních sítích, které vám mohou být nápomocné. Nejen že se naučíte žít ohleduplně vůči naší planetě, ale také objevíte kouzlo nových koníčků – ručních prací, výroby nápaditých bytových doplňků, vlastní kosmetiky nebo zdravého vaření. Naučíte se, jak krůček po krůčku zavádět do života změny, které vás budou těšit. Ten skvělý pocit, že jste to zvládli, za to stojí!

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli

Kniha s poměrně dlouhým, avšak výstižným názvem v sobě ukrývá to nejlepší ze stejnojmenného hobby pořadu České televize. Vychází z moudrosti předchozích generací a připomíná pomalu plynoucí čas i blahodárnou jednoduchost života. Trojice moderátorů pátrá po tradičních řemeslech, lokálních receptech i radách přírodní medicíny. Vše od orání pole až po pečení chleba si pečlivě vyzkoušejí.

Chytrý knižní rádce Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli je doplněný poutavými fotografiemi a prozradí vám, jak využívat bylinky, chovat domácí zvířata, vařit božské dobroty naších babiček, nebo také co pěstovat a sklízet v sadu. Nechybí ani fígly od zkušených hospodyněk.

Mějte svoji domácnost jako ze škatulky díky znovuobjevení bohatství, které nabízí příroda. Stačí vám k tomu dobré rady a šikovné ruce.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019