sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
Titulní strana knihy
© KNIHCENTRUM.czZpátky k přírodě a tradicím se dvěma knižními novinkami

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Bez obalu – Jak žít zero waste

Z médií k nám proudí spousta informací o zahlcení Země odpadem v takové míře, že se z toho už nejspíš nevzpamatuje, přesto je těžké začít to brát vážně. Také autorka první knihy o zero waste v Česku Barbora Tlustá nosila dlouhá léta z obchodů igelitové sáčky, než se odhodlala ke změně životního stylu. Říká, že zredukovat na minimum odpad, který každodenně produkujeme, je běh na dlouhou trať. Celoživotní. Přesto se do toho pustila, vydržela a napsala o svých zkušenostech důležitou příručku. S nadprodukcí odpadu bojuje vlastními nápady a hledá cesty, jak věci používat opakovaně nebo je upcyklovat v něco úplně nového.

V knize Bez obalu najdete spoustu fotografických návodů a tipů na odkazy i skupiny na sociálních sítích, které vám mohou být nápomocné. Nejen že se naučíte žít ohleduplně vůči naší planetě, ale také objevíte kouzlo nových koníčků – ručních prací, výroby nápaditých bytových doplňků, vlastní kosmetiky nebo zdravého vaření. Naučíte se, jak krůček po krůčku zavádět do života změny, které vás budou těšit. Ten skvělý pocit, že jste to zvládli, za to stojí!

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli

Kniha s poměrně dlouhým, avšak výstižným názvem v sobě ukrývá to nejlepší ze stejnojmenného hobby pořadu České televize. Vychází z moudrosti předchozích generací a připomíná pomalu plynoucí čas i blahodárnou jednoduchost života. Trojice moderátorů pátrá po tradičních řemeslech, lokálních receptech i radách přírodní medicíny. Vše od orání pole až po pečení chleba si pečlivě vyzkoušejí.

Chytrý knižní rádce Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli je doplněný poutavými fotografiemi a prozradí vám, jak využívat bylinky, chovat domácí zvířata, vařit božské dobroty naších babiček, nebo také co pěstovat a sklízet v sadu. Nechybí ani fígly od zkušených hospodyněk.

Mějte svoji domácnost jako ze škatulky díky znovuobjevení bohatství, které nabízí příroda. Stačí vám k tomu dobré rady a šikovné ruce.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019