sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
© OMNIMEDIA



Zlatou medailí a stříbrnou mincí připomíná Česká mincovna 200 let od založení NM

ČR: Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. 

Autor článku: 
luk

Emise je doplněna stříbrnými dvousetkorunovými mincemi, jejichž emitentem je ČNB a oba umělecké návrhy i ražbu zajistila Česká mincovna.

Novorenesanční budova Národního muzea není jenom dominantou Václavského náměstí, ale jistě patří mezi neodmyslitelné symboly hlavního města. „Za prvotní myšlenku zřízení Národního muzea vděčíme české šlechtě, která také přispěla velkou měrou soukromými sbírkami. Tato nejvýznamnější česká muzejní instituce nashromáždila milióny artefaktů po dobu své existence z rozmanitého spektra oborů, včetně numismatiky, proto si zaslouží speciální emisi ve zlatě a stříbře,“ vysvětluje Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem výtvarného návrhu zlaté medaile je MgA. Jakub Orava, který v soutěži České národní banky obsadil 2. místo za dokonalé zobrazení historické budovy a dominantní ztvárnění českého lva. Kompozici medaile pak dotváří ještě výčet expozic spravovaných Národním muzeem.

 

Zdroj: TZ

Zlatá půluncová medaile váží 15,56 g a její průměr je 28 mm, můžete si ji zakoupit v provedení proof za 23 950 Kč. Česká mincovna, která je emitentem, razí medaili v limitovaném nákladu 99 ks. Každá medaile je ručně číslována na hraně a je doplněna certifikátem pravosti a příběhem založení Národního muzea a je uložena do kožené vínové etue.

Vítězný návrh stříbrné mince pochází z dílny zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka. Na averzní straně zobrazuje dvě pomyslné vitríny s kostrou plejtváka myšoka, zkamenělinu trilobita, kamennou plastiku hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár přemyslovského knížete Boleslava II. a dva vyhynulé živočichy – vakovlka a velescinka kapverdského. Reverzní strana zachycuje historickou a novou budovu Národního muzea.

Třináctigramová stříbrná mince o průměru 31 mm je k zakoupení v modré plastové etui za 565 Kč nebo varianta v kapsli za 465 Kč. Jejím emitentem je Česká národní banka a její nominální hodnota je 200 Kč.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024