čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
budoucí pivovarské muzeum
© zdroj: https://www.mesto-zatec.cz



Žatecký pivovar udělá ze zchátralého domu pivovarské muzeum

ŽATEC: Zcela nové pivovarské muzeum začne vznikat v Žatci v nejbližší době. Díky evropské dotaci opraví Žatecký pivovar jeden z chátrajících domů na Žižkově náměstí a vytvoří z něj Muzeum pivovarnictví na Žatecku. Samotná stavba by měla trvat rok a půl, ale pivovar se zdráhá slíbit konkrétní termín otevření muzea. Rekonstrukce poničeného objektu, který kdysi sloužil jako bytový dům, se totiž může protáhnout třeba kvůli poškozené statice domu.

Autor článku: 
Tomáš Kassal

Konečná podoba expozice muzea se teprve bude tvořit, ale už nyní je jasné, že bude především popisovat historii výroby piva přímo v historickém centru královského města Žatce. „Nějaké artefakty pro muzeum už máme připravené, další nám lidé nabízejí. Přesná podoba muzea ještě není známá, budeme ji konzultovat s odborníky, ale představu už samozřejmě máme,“ řekl obchodní ředitel Žateckého pivovaru Radek Vincík.

Za opravu zchátralého domu č. p. 85 na rohu Žižkova náměstí a Horovy ulice zaplatí pivovar zhruba 14 milionů korun. Z toho 12 milionů pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

„V současné době se dokončuje prováděcí dokumentace a připravuje prováděcí rozpočet. Měli bychom je mít do konce listopadu, pak hned vyhlásíme výběrové řízení na dodavatele a když se neobjeví nějaký zádrhel, nejpozději na jaře zahájíme stavbu. Ale čím dříve začneme, tím budeme raději,“ řekla Jana Eisertová ze Žateckého pivovaru, jež má výstavbu muzea na starosti.

Samotná stavba by měla trvat rok a půl, ale pivovar se zdráhá slíbit konkrétní termín otevření muzea. Rekonstrukce poničeného objektu, který kdysi sloužil jako bytový dům, se totiž může protáhnout třeba kvůli poškozené statice domu. „Počítáme i s využitím sklepních prostor, na statice domu tedy bude opravdu záležet,“ upozornila J. Eisertová.

Pivovarské muzeum se zaměří na historii vaření piva ve městě a doplní tak nabídku pro turisty. Ti už mohu navštívit Chmelařské muzeum, zaměřené na historii a techniku pěstování chmele, nebo Muzeum Homolupulů, které se orientuje spíše na zábavu a recesi.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024