středa
19. prosince 2018
Svátek slaví: Ester
Pracovna Žofie Chotkové
© Archiv Státního zámku KonopištěZámek Konopiště nově zpřístupnil soukromé pokoje Žofie Chotkové

BENEŠOV: Zámek Konopiště začal od 11. dubna nabízet netradiční večerní prohlídky nově zpřístupněnými pokoji v západním křídle. Nesou název "Žofie Chotková, milovaná žena následníka trůnu". Nejbližší prohlídky se uskuteční 9. a 23. května od 19 h. Předchozí rezervace je nutná, kapacita je omezená.

Autor článku: 
Karel Souček

„Včetně chodeb a tajného schodiště vede prohlídka osmnácti prostorami, které jsou v prvním patře západního křídla. V době arcivévody v nich sídlila jeho žena Žofie, a proto jsme je při příležitosti 150. výročí jejího narození návštěvníkům zpřístupnili,“ vysvětlila kastelánka zámku Jana Sedláčková.

 Žádná rekonstrukce místností nebyla nutná, pracovníci zámku pouze uspořádali nábytek a koberce a prostory doplnili osobními předměty vévodkyně Žofie. „Vybavení odpovídá období, kdy zde rodina arcivévody žila a koresponduje s vybavením ostatních částí zámku. Nejvíce se podobá třetímu okruhu, tedy soukromému bytu,“ dodala kastelánka.

O první prohlídku, která se konala 11. dubna, byl velký zájem a již nyní je hodně rezervací i na další termíny. „Zájem nás velice těší. Prohlídka trvá přibližně hodinu a půl a kapacita je 16 osob,“ uzavřela Jana Sedláčková.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: První díl komiksu Rychlé šípy vyšel před 80 lety 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Autorem příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, ilustrátorem první série Jan Fischer. Celkem vzniklo 315 dílů komiksu a podíleli se na nich další tři výtvarníci, od roku 1968 již jen Marko Čermák. Jednou z iniciativ, které k tomuto výročí letos organizuje Skautská nadace Jaroslava Foglara pod názvem Rok Rychlých šípů, je oslava na domovské stránce českého Googlu.

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.12.2018

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Liberecký kraj
Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
18.12.2018

PRAHA: Záměrem projektu je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018

ZLÍN: Regionální filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE nabízí pomocnou ruku filmařům ve Zlínském kraji už dva roky. Její služby využily například štáby seriálů Kriminálka 5.C či Strážmistr Topinka, filmů TvMiniUni a zloděj otázek, All through the night, Hodinářův učeň a řady dalších. Práci zlínské kanceláře aktuálně ocenil také Státní fond kinematografie, a to rozhodnutím o udělení podpory pro následující období.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018