pondělí
20. května 2019
Svátek slaví: Zbyšek
Pracovna Žofie Chotkové
© Archiv Státního zámku KonopištěZámek Konopiště nově zpřístupnil soukromé pokoje Žofie Chotkové

BENEŠOV: Zámek Konopiště začal od 11. dubna nabízet netradiční večerní prohlídky nově zpřístupněnými pokoji v západním křídle. Nesou název "Žofie Chotková, milovaná žena následníka trůnu". Nejbližší prohlídky se uskuteční 9. a 23. května od 19 h. Předchozí rezervace je nutná, kapacita je omezená.

Autor článku: 
Karel Souček

„Včetně chodeb a tajného schodiště vede prohlídka osmnácti prostorami, které jsou v prvním patře západního křídla. V době arcivévody v nich sídlila jeho žena Žofie, a proto jsme je při příležitosti 150. výročí jejího narození návštěvníkům zpřístupnili,“ vysvětlila kastelánka zámku Jana Sedláčková.

 Žádná rekonstrukce místností nebyla nutná, pracovníci zámku pouze uspořádali nábytek a koberce a prostory doplnili osobními předměty vévodkyně Žofie. „Vybavení odpovídá období, kdy zde rodina arcivévody žila a koresponduje s vybavením ostatních částí zámku. Nejvíce se podobá třetímu okruhu, tedy soukromému bytu,“ dodala kastelánka.

O první prohlídku, která se konala 11. dubna, byl velký zájem a již nyní je hodně rezervací i na další termíny. „Zájem nás velice těší. Prohlídka trvá přibližně hodinu a půl a kapacita je 16 osob,“ uzavřela Jana Sedláčková.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019