pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Zámek Telč
© NPÚ



Zajímavá výstava o telčském panství probíhá v zámecké zahradě v Telči

TELČ: Od 3. srpna pořádá Národní památkový ústav a Národní zemědělské muzeum na státním zámku v Telči výstavu Telč v průběhu staletí. Představí telčské panství jako fungující organismus, který v minulosti spravovaly čtyři šlechtické rody. Na šestnácti panelech se návštěvníci seznámí s rozvojem panství a podobou okolní krajiny od 17. století po současnost. 

od 03.08.2017 do 31.08.2017

 

Výstava je instalovaná v zámecké zahradě a potrvá do konce srpna.

Udržení honosného rodového sídla bylo velmi nákladnou záležitostí, která musela mít základ v ekonomicky dobře fungujícím hospodářském zázemí každého panství. „Pro telčské panství byl klíčový rozvoj rybníkářství a lesního hospodářství. Soustava hospodářských dvorů pak zaručovala stabilitu v systematické zemědělské produkci,“ konstatuje Martina Indrová z Národního památkového ústavu, která je kurátorkou výstavy. Utváření a modelování krajiny zde probíhalo postupně a v duchu harmonického začlenění drobné architektury a uměleckých prvků do celkové kompozice panství, které bylo po staletí protknuto hlubokou vírou jeho majitelů i obyvatel samotných, a významně ovlivněno i působením jezuitského řádu v Telči.

„Ani v 21. století krajina neztratila svou malebnost. Stále tu ještě můžeme pozorovat krajinou mozaiku doplněnou polními remízky a ostrůvky vegetace. Krajina zde vždy sloužila díky osobnostem majitelů více účelům hospodářským než reprezentativním,“ doplňuje Indrová. Přesto se na telčsku zachovalo rozčlenění krajiny na hospodářské segmenty lesa, polí, luk, i na četné památky drobné architektury, které jsou nedílně spjaté s konkrétními místy.

Výstava je jedním z výstupů projektu „Kulturní krajina jako prostor pro společenskou reprezentaci a relaxaci vybraných aristokratických rodů v období od 17. do počátku 20. století“, jehož výsledky přispěly k detailnějšímu poznání vzniku, vývoje, formy a funkce kulturní krajiny vytvořené na území vybraných aristokratických panství. Zvolené lokality zastupují z hlediska krajinářského hodnotný kulturně historický potenciál perspektivně přitažlivý pro širokou veřejnost. Přesto zůstávaly mnohé z nich během posledního půlstoletí spíše opomenuty. Jedním z důvodů jsou dlouhodobé středoevropské stereotypy návštěvnických cílů soustředěné tradičně více na interiéry památkových objektů. Jejich okolí zůstává obvykle stranou veřejnosti. Na projektu a na přípravě výstavy se podíleli pracovníci územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

 

Kontakt:

Ilona Ampapová, prezentace a práce s veřejností, NPÚ ÚOP v Telči, 724 663 511, e-mail: ampapova.ilona@npu.cz, www.npu.cz/uop-telc


 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024