pondělí
17. června 2019
Svátek slaví: Adolf
© Kristýna KacerovskáZačal plzeňský festival nového cirkusu Žonglobalizace 2019

PLZEŇ: Již 9. ročník open air festivalu nového cirkusu Žonglobalizace začal hned na několika místech v Plzni: v Mlýnské strouze, Borském parku a na Moving station Jižní předměstí. Je nabitý novocirkusovými a pohybovými workshopy, dechberoucími i komickými představeními, a hlavně skvělou zábavou. I v letošním roce přichystali organizátoři ze spolku Žongléros Ansámbl, z. s. pro návštěvníky řadu novinek a další rozšíření festivalového programu. Veškerý program pod širým nebem zůstane pro veřejnost zdarma.

od 11.06.2019 do 15.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Tématem letošního ročníku je „stav beztíže“. O představení, ve kterém zemská přitažlivost na umělce zdánlivě „nepůsobí“, nebude tedy letos v programu nouze a návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na vzdušnou akrobacii ve všech různých podobách a formách.

Ve středu, 12. června vystoupí Feel the Universe Circus Company s poetickým představením Vlez v Les.  Feel the Universe Circus Company je mezinárodní soubor studentů cirkusových a divadelních akademií. V Plzni se představí česká část této company, duo Alžběta Tichá a Jan Jirák.

O představení:

“Představte si, že vidíte na jevišti lidskou bytost, která se promění v čápa a opravdu vzlétne. Nebo myš s lidským tělem, která šmejdí na místech, kam se normální člověk nedostane.“

Propojení práce s maskou a Novým cirkusem vnímá soubor jako příležitost objevovat nové možnosti divadelní exprese. Maska má velký vizuální potenciál, a právě díky cirkusovým technikám tvůrce posouvá věrněji k iluzi opravdovosti. Po několika letech tvorby novocirkusových představení objevují další, pro ně nový divadelní směr. V novém projektu usilují o úplné propojení expresivních zvířecích masek s řemeslností novocirkusové akrobacie.

Program nabídne i další performance.

14. 6.  Masterclass se Stéphanie N’duhirahe (CH): závěsná akrobacie na Moving station

Stéphanie je umělkyně a akrobatka pocházející ze Švýcarska. Je spoluzakladatelkou souboru Cie Pieds Perchés, novocirkusového souboru s působištěm v České republice, Švýcarsku a Francii. Vystudovala Vysokou školu umění v Ženevě (ESBA), krátce poté byla přijata na Školu cirkusu v Quebecu, kde se specializovala na závěsnou akrobacii (lano). V současné době spolupracuje s anglickou skupinou Collectif and then… a s českým Cirkusem Mlejn. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Působí jako performerka, akrobatická supervize, ale i jako asistentka dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. Věnuje se také vizuálnímu umění (vystavuje např. v galerii Pratt Manhattan v New Yorku).

15. 6.  14:00-22:00 Hlavní open air program v Borském parku

Od 14:00 budou probíhat workshopy, které budou opět zdarma otevřené široké veřejnosti. Každý rok nabídku workshopů rozšiřujeme, nově rozdělíme ty nejoblíbenější jako je závěsná akrobacie na kruhu a na šále zvlášť pro děti a dospělé. Připravena bude oblíbená žonglérská zóna, jednokolový trial park, slackline zóna a mnoho dalšího. Na hlavním pódiu se opět uskuteční jednokolkový „battle“ o nejvyšší skok, hlavní hvězdou open air programu ale bude švýcarské duo Compagnie des Pieds Perchés (CH), které přiveze svoje nejnovější představení Mezi řečí.

V rámci festivalu se po úspěšném prvním zkušebním ročníku uskuteční 2. ročník jednokolkové akce „Na jedno…“ „zaměřený na sdružování jednokolkařů v Evropě a jejich přiblížení veřejnosti. Pro hosty je připraven program na celý víkend už od pátku, součástí jsou i trialové závody, které pak budou k vidění v sobotu přímo na Žonglobalizaci ve speciálně upraveném překážkovém parku. Vítěz tohoto divácky atraktivního klání si odnese putovní pohár.

Na konci dnes se mohou návštěvníci těšit na DJ a atraktivní LED show, která spojí akrobacii ve všech podobách a moderní technologie v jeden dechberoucí zážitek.

https://www.zonglobalizace.cz/

https://www.facebook.com/events/1085447014984437/

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Tvůrci celovečerního filmu V síti se rozhodli zařadit kino Bio Central v Hradci Králové mezi čtyři vybraná místa, kde uspořádají exkluzivní předpremiéru. Diváci tak budou mít unikátní možnost vidět film, který už teď otřásá českou společností, jako první. Zakoupením vstupenek na portálu Hithit.cz lze také podpořit preventivní kampaň, kterou autoři filmu ve spolupráci s experty připravují.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Zpráva týdne
17.06.2019

ČR: Evropská festivalová asociace uděluje festivalům jednak značku kvality EFFE a dále z těchto EFFE festivalů vybírá s pomocí mezinárodní poroty výjimečné inspirativní festivaly, které získávají ocenění EFFE Award. Asociace vyhlásila 24 laureátů na evropskou festivalovou cenu EFFE Award, mezi nimiž jsou i dva české festivaly, Pražské jaro a Khamoro.

Celá ČR, zahraničí
Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2019

ČR: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) jako hlavní koordinátor projektu Noci divadel 2019 otevírá registraci pro nadcházející ročník. Šestý ročník Noci divadel s podtitulem DIVADLO A SVOBODA připadá na 16. listopad 2019.

Celá ČR
Ostatní, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
17.06.2019

PRAHA: Přístav 18600 je letní prostor pro kulturu a aktivní trávení volného času, který vznikl z iniciativy několika přátel na místě bývalého brownfieldu. Nachází se přímo na břehu Vltavy na Rohanském ostrově. 

Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
17.06.2019