středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
plakát festivalu
© zdroj: facebookové stránky festivalu



XII. Mezinárodní festival cimbálu

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: Již 12. ročník Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí přinese tradiční mezinárodní soutěž mladých cimbalistů, zajímavé kulturní pořady pro veřejnost i novou spolupráci s neziskovými organizacemi. Kromě tradičních prostor obou meziříčských zámků a kostelů bude oslovovat diváky i na vlakovém nádraží nebo na náměstí.

od 24.05.2017 do 28.05.2017
Autor článku: 
Barbora Janečková

Festival se uskuteční v termínu od 24. do 28. května 2017.

„Součástí programu budou hned dvě premiéry: tou první bude představení spojující němý film Dobrodružství prince Achmeda, vytvořený v roce 1926 speciální metodou stínohry z pohádek Tisíce a jedné noc, s multiinstrumentálním vystoupením britského performera Smithe. Dalším festivalovým tahákem bude druhá premiéra nového pořadu Náš svět v podání Vojenského uměleckého souboru Ondráš v prostorách amfiteátru,“ vyjmenoval dvě divácky nejvděčnější akce festivalu jeho ředitel Jaroslav Kneisl. Jedinečné zážitky slibuje i úvodní koncert s názvem Cimbálové hrátky pro malé i velké svátky, který slibuje díla nejlepších skladatelů v interpretaci nejlepších cimbalistů, a to na speciálně nasvícené scéně.

„Pro naše město je festival prestižní záležitostí, proto jsme letos zvýšili finanční podporu na 300 tisíc korun,“ připomněl starosta města Valašské Meziříčí Robert Stržínek. „I když jsem duší rocker, festival mi změnil pohled na cimbál a jeho možnosti,“ přiznal starosta. Část programu se uskuteční díky podpoře města v jeho objektech, zejména v Kulturním zařízení Valašského Meziříčí.

Základem festivalu je mezinárodně ceněná soutěž ve hře na cimbál, letos rozšířená o čtvrtou kategorii nejmladších žáků. I proto budou výkony cimbalistů i cimbálových duet hodnotit dvě odborné poroty. „Vítězové interpretační soutěže zahrají na závěrečném galakoncertě v sobotu 27. května,“ potvrdil J. Kneisl. Vyzkoušet si hru na cimbál ale bude moci letos úplně každý, kdo přijde ve čtvrtek 25. května odpoledne na meziříčské náměstí. „Chceme cimbál dostat mezi lidi obrazně i doslovně, proto bude znít hudba mimo jiné i na vlakovém nádraží. Ve středu 24. května mezi 14. a 16. hodinou se tu představí dětská cimbálová muzika ZUŠ Zlín Morava,“ dodal ředitel Kneisl.

Zakladatelkou a duší festivalu je Růžena Děcka, která se výuce hry na cimbál věnuje celý život. „Dnes, po 25 letech od založení festivalové tradice, už máme z čeho čerpat. Podařilo se nám rozvinout v mladých lidech jejich tvůrčí, skladatelský a umělecký potenciál a uplatnění nástroje je v současnosti už opravdu ve všech hudebních žánrech,“ konstatovala s potěšením čestná prezidentka MFC Růžena Děcká.

Letos festival navázal spolupráci také s místní Charitou a Diakonií ČCE a zapojil je do programu. V pátek 26. května se bude konat Odpoledne s Charitou zakončené koncertem komorní hudby v Kostele Nanebevzetí P. Marie.  V neděli 28. května od 11 hodin Dopolední matiné s Diakonií a kapelou Ruky na dudy v evangelickém kostele v parku Botanika. Výtěžek benefice pro Diakonii ČCE bude použit na rekonstrukci budovy, kde pracují s lidmi s hendikepy.

Mezinárodní festival cimbálu vznikl v roce 1995, jeho pořadatelem je Cimbálová asociace České se sídlem ve Valašském Meziříčí. Za dobu dvacetileté historie se stal festival prestižní a výjimečnou možností multižánrové prezentace tohoto nástroje pro profesionální umělce i amatéry a má velký vliv na výchovu mladé hudební generace cimbalistů. Je jedinou akcí s tak širokým zaměřením v České republice a také naprosto unikátní v celé Evropě. 

Mezinárodní festival cimbálu se koná každé dva roky v reprezentativních prostorách města Valašské Meziříčí. Tyto svátky cimbálové hudby jsou vždy dlouhodobě připravovány organizačním výborem složeným ze členů Cimbálové asociace ČR a příznivců cimbálu, spolu se ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí a dalšími institucemi Zlínského kraje. Mezi pravidelné podporovatele festivalu patří Město Valašské Meziříčí, Fond kultury Zlínského kraje, Ministerstvo kultury ČR, nadační fondy a renomované podniky Zlínského kraje. Generálním partnerem obsáhlého projektu je firma Austin Detonator. Záštitu nad akcí převzal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Program festivalu přiložen.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024