čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
Ilustrační fotografie
© Archiv pořadateleWolkrův Prostějov

PROSTĚJOV: Od 11. do 15. června se v Prostějově koná celostátní přehlídka nejinspirativnějších sólových vystoupení a inscenací v oblasti uměleckého přednesu a divadla poezie Wolkrův Prostějov. Letošní 62. ročník přehlídky nabídne účastníkům a publiku tematicky i žánrově pestrý program. Vystoupí téměř 90 sólových recitátorů a budeme mít možnost zhlédnout 9 inscenací divadla poezie vycházejících z literárních děl českých i zahraničních autorů.

od 11.06.2019 do 15.06.2019
Autor článku: 
Josef Dušek

„Přehlídka sólových recitátorů, recitačních souborů a inscenací divadel poezie je příležitostí k setkání interpretů literárních textů, ke konfrontaci tvůrčích výsledků a postupů, ke vzájemné inspiraci a výměně názorů a zkušeností,“ přiblížila smysl přehlídky Ivana Lubinová z pořadatelské organizace NIPOS. Zahájení Wolkrova Prostějova proběhne v úterý 11. 6. v 16,30 v DUZE Kulturním klubu u Hradeb, kde bude z rukou zástupců města předán účastníkům Wolkrova Prostějova klíč od městských bran. Na formální zahájení navážou hned tři festivalová představení. V dalších dnech jsou pak dopoledne věnována sólovým recitacím, odpoledne seminářům a představením. Na závěrečném večeru v sobotu 15. 6. vystoupí ocenění sóloví recitátoři a budou předány ceny. Neformální večerní program přinese i letos zajímavé hudební lahůdky – hned v úterý uslyšíme kladenské Zrní, ve středu Jananas a v pátek to bude Dubnička & Lahoda. Podrobné informace o programu najdete na facebooku Wolkrův Prostějov.

I letos jsou pro všechny zájemce od 15 let otevřeny vzdělávací semináře – Fyzické básnictví (lektor Petr Váša), Psaní jako nutnost a hra (lektorka Ivana Myšková), Sametová revoluce  -  od tématu k divadlu poezie (lektoři Ema Zámečníková a Josef Zámečník).

Z pověření a za finanční podpory Ministerstva kultury přehlídku pořádá NIPOS, útvar ARTAMA, ve spolupráci se Statutárním městem Prostějov, Magistrátem města Prostějova – odborem školství, kultury a sportu, oddělením DUHA – kulturním klubem u hradeb,  Městskou knihovnou Prostějov, Divadlem Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově a ZUŠ V. Ambrose Prostějov, pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora města Prostějov Františka Jury.

Přehlídka probíhá za finanční podpory města Prostějova a Olomouckého kraje.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019

ČR: Co se vám vybaví, když se řekne „okrašlovací spolek“? Nejprve se možná usmějeme nad přežitým romantickým patosem historického názvu, ale hlavní myšlenka okrašlování, tedy důraz na čistotu a upravené prostředí sídel a jejich vylepšení zelení či zvelebování a ochrana domoviny, je aktuální i dnes. Neboť aktivní zájem o to, jak udělat místa, kde žijeme, hezčí a příjemnější zůstává, pokud máme k těmto místům vztah a uvědomujeme si jejich krásu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
21.08.2019