čtvrtek
18. dubna 2024
svátek slaví Valérie
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

BROUMOV: I v letošním roce pokračuje projekt Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků po celé České republice. Ve spolupráci s Maiwaldovou akademií Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov se už podruhé zapojili žáci a studenti z Broumovska, kteří tyto vzpomínky zaznamenávají.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Na Broumovsku se projektu účastní třicet dětí ze šesti škol, rozdělených do osmi týmů. Všechny týmy od září loňského roku sbírají historické materiály a natáčejí rozhovory s broumovskými pamětníky, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Závěrečná slavnostní prezentace vzniklých prací se uskuteční 22. března od 16 hodin v sále Dřevník, v broumovském klášteře. Prezentace je zdarma přístupná veřejnosti.

„Díky dětem vznikne 6 videonahrávek a 2 audio-nahrávky o pamětnících z Broumova, Teplic nad Metují a Police nad Metují. Letošní příběhy vyprávějí například o osídlování pohraničí, okupaci Československa, nebo kolektivizaci. Na celém projektu je zajímavé propojení týmů ze základních škol, gymnázia a ZUŠ, chtělo to trochu odvahy a vysvětlování, ale ukázalo se, že rozdílný věk, nestejná úroveň znalostí historie nebo práce se střihem a kamerou nejsou překážkou, spíš vzájemnou inspirací a motivací v projektu. Od toho se odvíjí i hodnocení jednotlivých týmů při závěrečné prezentaci a pro mě je vítězem každý tým, který dotáhne svůj projekt do konce,“ uvádí koordinátorka Pavla Semeráková z Maiwaldovy akademie.

Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojil i tým ze ZŠ Masarykova v Broumově. „Oslovili jsme několik pamětníků, ale nakonec zpracováváme příběh pana Jaroslava Netíka - byl první, kdo byl ochoten vyprávět své vzpomínky a nechat je zaznamenat. Jeho příběh nás zaujal tím, že jsme se dozvěděli něco o životě soukromých zemědělců po roce 1948. Překvapilo nás třeba, že dostal řadu vyznamenání, přestože nebyl členem KSČ, že rád vzpomíná na vojnu, kdy často jezdil domů a nebyl u PTP jako ostatní muži ze soukromých hospodářství, že promítal kino nebo že rodičům vykali,“ uvedla Jindřiška Vašáková z broumovského týmu.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl díky neziskové organizaci Post Bellum. Od roku 2012 se do něho po celé ČR zapojilo 661 českých škol s více jak 4234 žáky a studenty, kteří pod vedením téměř 800 učitelů zdokumentovali v 983 týmech na TISÍC pamětnických příběhů.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024