neděle
25. srpna 2019
Svátek slaví: Radim
© http://www.europanostra.orgVýzva Kulturní dědictví pro budoucnost Evropy

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Autor článku: 
luk

Dokument se obrací na všechny organizace, instituce, vlády, občanská sdružení i jednotlivce při rozvíjení soudržné síly a potenciálu našeho společného kulturního dědictví. Představuje přelom v evropském stále rostoucím hnutí za jeho zachování. Stojí za ním tři spolupracující organizace, a to EUROPA NOSTRA, Německý národní výbor pro památkovou ochranu a Nadace pruského kulturního dědictví. Výzva byla poprvé představena 22. července 2018 během vrcholné schůzky k Evropskému roku kulturního dědictví v Berlíně.

Stěžejní myšlenkou projektu je skutečnost, že základním lidským právem je právě kulturní dědictví. Bohužel se na něj ale dost zapomíná. Signatáři se proto snaží zaktivizovat politickou reprezentaci Evropské unie k tomu, aby vypracovala akční plán pro tuto oblast a uznala kulturní dědictví coby prioritu své politiky a financování. S tím se pojí další cíle, jako jsou například propojení jednotlivých úrovní státní správy, podpora investic do kultury nebo cílené zvyšování povědomí a hlubšího porozumění společensko-kulturních otázek s tím spojených.

Berlínskou výzvu lze přečíst a podepsat on-line na internetové stránce EUROPA NOSTRA.

 

Zdroj a celá TZ na PROPAMÁTKY

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Rádi byste vyjeli do zahraničí rozšířit si profesní obzory a posbírat nové kontakty? Tak GO AND SEE! Institut umění – Divadelní ústav vypisuje na základě pověření Ministerstva kultury ČR dvakrát ročně v programu Krátkodobá mobilita výzvu GO AND SEE, která je určena na podporu zahraničních kontaktů v oblasti profesionálního umění. Program GO AND SEE podporuje účastníky formou příspěvku na cestu a pobyt. Uzávěrka druhého kola je již 12. září 2019.

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.08.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019