neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora
© http://www.europanostra.orgVýzva Kulturní dědictví pro budoucnost Evropy

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Autor článku: 
luk

Dokument se obrací na všechny organizace, instituce, vlády, občanská sdružení i jednotlivce při rozvíjení soudržné síly a potenciálu našeho společného kulturního dědictví. Představuje přelom v evropském stále rostoucím hnutí za jeho zachování. Stojí za ním tři spolupracující organizace, a to EUROPA NOSTRA, Německý národní výbor pro památkovou ochranu a Nadace pruského kulturního dědictví. Výzva byla poprvé představena 22. července 2018 během vrcholné schůzky k Evropskému roku kulturního dědictví v Berlíně.

Stěžejní myšlenkou projektu je skutečnost, že základním lidským právem je právě kulturní dědictví. Bohužel se na něj ale dost zapomíná. Signatáři se proto snaží zaktivizovat politickou reprezentaci Evropské unie k tomu, aby vypracovala akční plán pro tuto oblast a uznala kulturní dědictví coby prioritu své politiky a financování. S tím se pojí další cíle, jako jsou například propojení jednotlivých úrovní státní správy, podpora investic do kultury nebo cílené zvyšování povědomí a hlubšího porozumění společensko-kulturních otázek s tím spojených.

Berlínskou výzvu lze přečíst a podepsat on-line na internetové stránce EUROPA NOSTRA.

 

Zdroj a celá TZ na PROPAMÁTKY

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
24.01.2020

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2020

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
24.01.2020

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020