úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido
Luhačovice a Židé v Muzeu luhačovického Zálesí
© Archiv muzeaVýstava o zapomenuté komunitě židovských spoluobčanů v Luhačovicích,

ZLÍN: Ve čtvrtek 28. listopadu bude v Muzeu luhačovického Zálesí zahájena výstava Luhačovice a Židé, která zpracovává téma historie židovských obyvatel Luhačovic a návštěvníků luhačovických lázní židovského vyznání v průběhu staletí. Vychází z archivních dokumentů, dobového tisku a vzpomínek pamětníků. Slavnostní zahájení výstavy se koná 28. listopadu v 18 hodin v Kině Elektra a výstava potrvá až do 19. dubna 2020.

od 28.11.2019 do 19.04.2020
Autor článku: 
Petra Štrofová

Výstava si klade za cíl seznámit veřejnost s genealogií a osudy luhačovických židovských rodin, přiblížit každodenní život obyvatel a návštěvníků židovského vyznání v Luhačovicích, vysvětlit propojení luhačovické komunity s uherskobrodskou náboženskou obcí, ozřejmit vliv židovské komunity na formování a rozvoj luhačovického lázeňství. Nepomíjí období protektorátu v Luhačovicích a zveřejňuje dokumenty, dokládající zákazy, příkazy, omezení a útlak namířené proti židovské komunitě. V neposlední řadě představuje osudy luhačovických rodin vystěhovaných do uherskobrodského ghetta a deportovaných do vyhlazovacích táborů, včetně seznamu obětí holokaustu.

Hlavní linie výstavy se zaměřuje na židovské obyvatele Luhačovic, z nichž k nejvýznamnějším patřily rodiny Sonnenscheinových a Jelínkových. Luhačovická větev obchodníků a hostinských Sonnenscheinových, žijících v místě nejméně od počátku 19. století, byla vyvražděna nacisty. Zakladatelem luhačovické linie Jelínkovy rodiny byl Jakub Jelínek, který sem přišel ze Šumic a roku 1856 založil pálenici. Jeho nejstarší syn Zikmund v mládí odešel do Vizovic, kde později založil vlastní podnik, jehož pokračovateli byli Zikmundovi synové Rudolf a Vladimír. Dalo by se tedy s trochou nadsázky říci, že světoznámá značka R. Jelínek má svůj původ v Luhačovicích. Z celkem jedenácti Jakubových dětí se luhačovické firmy ujali synové Maxmilián a Šalamoun, nejmladší z bratrů Rudolf padl v první světové válce. Zikmundův synovec Bedřich, jenž se zapojil do Obrany národa při převádění svých soukmenovců na Slovensko za druhé světové války, byl popraven nacisty. Jeho manželka a dvě malé děti zahynuly v Osvětimi.

Klientela luhačovických lázní se ve velké míře rekrutovala z ortodoxních židovských komunit z Haliče a Podkarpatské Rusi. Tato tendence vyvrcholila v době první československé republiky. Pacienti židovského vyznání však patřili k prvním návštěvníkům nově budovaných lázní již na konci 18. století, jak dokládají mimo jiné názvy některých dnes již zaniklých lázeňských budov a koupelen. Své zázemí měli luhačovičtí Židé v Uherském Brodě, v jedné z nejpočetnějších židovských obcí na Moravě. Měla vlastní samosprávu a působila při ní synagoga a škola, byl zde židovský hřbitov. Opakované snahy o výstavbu synagogy a o vytvoření samostatné náboženské obce v Luhačovicích se nesetkaly s úspěchem.

Kurátorka výstavy PhDr. Blanka Petráková k ní řekla: „Hlavním cílem výstavy je přinést základní informace o historii zapomenuté komunity židovských spoluobčanů v Luhačovicích, v rámci připravovaných doprovodných programů a cyklu přednášek seznamuje návštěvníky s židovskou kulturou, židovskou kuchyní a se základními principy židovského náboženství, hlavními židovskými svátky a zvyklostmi.“ Výstavu mj. doplňuje publikace, shrnující dosavadní výzkum v Luhačovicích.

 

Na výstavu volně navazuje i Svátek světel, přednáška Daniela Soukupa o svátcích a zvycích spjatých s židovským kalendářem, která se bude v muzeu konat 12. prosince od 16 hodin.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: 14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku“. Připojujeme jejich výčet. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je připravován program po ukončení nouzového stavu.  

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2020

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
31.03.2020

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Nepřehlédněte
31.03.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Královéhradeckém kraji se k výzvě  „Tiskne celé Česko“ připojilo celkem 28 subjektů. Dobrovolníci z řad žáků a pedagogů pomáhají s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. Mezi nejvíce zapojené školy v kraji patří hradecká Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.03.2020