pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
ilustrační foto
© zdroj: http://www.technicalmuseum.cz



Výstava o moravském průmyslu na přelomu monarchie a republiky

BRNO: Při příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky Technické muzeum v Brně otevře výstavu s názvem Průmysl na Moravě 1918. Výstava se zaměřuje na nejvýznamnější podniky a osobnosti moravského průmyslu, které se zasloužily o jeho rozvoj. Cílem autorů výstavy je prezentovat toto období netradiční interaktivní formou a prostřednictvím vícerých vizualizací přiblížit danou dobu tak, aby se stal návštěvník součástí tehdejšího života.

od 23.10.2018 do 21.04.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Cílem výstavy je přiblížit návštěvníkům dobu vzniku republiky s důrazem na oblast moravského průmyslu v období od konce rakousko-uherské monarchie až do roku 1928, tedy první desetiletí existence nového státu. Jejím záměrem je ukázat návštěvníkům, jak dramatické události prvních tří dekád 20. století v Evropě ovlivnily podobu a stav průmyslu na Moravě, přiblížit změny struktury průmyslu vlivem rozpadu Rakousko-Uherska a nástup nových technologií. Nové výrobní postupy a také změna sociální politiky ovlivnily životy tehdejších dělníků a továrníků. „Parní sílu postupně nahrazovala elektřina, která usnadnila výrobu a zároveň prodloužila pracovní den i volný čas. Právě volnému času a bydlení bude patřit samostatná výstavní část“, přibližuje jeden z autorů výstavy, Radek Slabotínský.

Hlavní část výstavy se soustředí na nejdůležitější a nejtypičtější odvětví průmyslu na Moravě. Představí například strojírenský a textilní průmysl, který byl dominantní zejména pro brněnskou oblast a Brno si tak vysloužilo přezdívku moravský Manchester. Výstava mapuje také vývoj těžkého průmyslu, který se dodnes lidem připomíná i na příkladu Vítkovických železáren, jejichž historie a výroba bude v muzeu rovněž k vidění. Část výstavy bude věnována i potravinářskému průmyslu, a to konkrétně cukrovarnictví a pivovarnictví. Prostřednictvím prostorových vizualizací se návštěvníci dokonce na okamžik stanou součástí celého procesu výroby piva v dané době. Výstava představí konkrétní firmy a také klíčové osobnosti, které se o rozmach průmyslu zasloužily. Chybět nebudou jména jako Tomáš Baťa, bratři Stiassni či rodina Wichterlova. Z významných podniků budou dominovat brněnská Zbrojovka, Vlněna, Tatra Kopřivnice, olomoucká čokoládovna Zora, břeclavský cukrovar rodiny Kuffnerových, pivovar Starobrno či První česká sklárna v Kyjově.

Snahou autorů je zejména zajímavým a netradičním způsobem prezentovat sbírkové předměty, představit souvislosti dané doby pomocí digitálních technologií a vizualizací. „Naším cílem je problematiku přiblížit interaktivním způsobem tak, aby zaujala širokou veřejnost a taktéž studenty a mladé lidi“, zdůrazňuje Slabotínský.

Kromě výstavy v hlavní budově je připravený i doprovodný program – komentované prohlídky po tzv. „brněnském industriálu“, jejichž cílem je seznámit veřejnost s historií a prostorami bývalých továren či výrobních areálů – konkrétní termíny budou zveřejněny na webové stránce muzea. Pro širokou veřejnost, ale i pro ty nejmenší návštěvníky, budou přímo ve výstavě připraveny interaktivní hry, které jim zábavným způsobem přiblíží atmosféru první republiky. Tematické programy s lektory chystá Technické muzeum i pro školní skupiny. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem organizátoři připravili promítání dobových filmů, přibližujících průmysl a techniku v prvních desetiletích minulého století. Při příležitosti výstavy se ve dnech 22. – 23. 10. 2018 bude konat taktéž odborná konference, rovněž zaměřená na moravský průmysl a historické události, které jeho vývoj značně ovlivnily.

Vernisáž výstavy se uskuteční 22. 10. 2018 v 17.00 v budově Technického muzea v Brně. Výstavu slavnostně otevře i módní přehlídka, která připomene, jak se měnil styl odívání s rozvojem textilního průmyslu napříč jednotlivými společenskými vrstvami. 

Celá TZ přiložena.

Zdroj: Zuzana Betáková, http://www.technicalmuseum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024