úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
pozvánka na výstavu
© zdroj: Krajská knihovna Františka Bartoše ve ZlíněVýstava Knihy našich prarodičů s podtitulem Literatura pro děti prvorepublikové éry

ZLÍN: Výstava Knihy našich prarodičů s podtitulem Literatura pro děti prvorepublikové éry bude od začátku listopadu k vidění v prostorách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Vernisáž se uskuteční ve středu 31. 10. 2018 od 16 hodin ve vstupní hale 15. budovy. Vedle výstavy se projekt skládá z několika dalších aktivit, jimiž jsou anketa, odborná přednáška a program prosincového Dne pro dětskou knihu. Krajská knihovna se projektem připojuje k oslavám 100. výročí vzniku Československa.

od 31.10.2018 do 30.12.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Výstava Knihy našich prarodičů představí české knihy pro děti, které se v období první republiky vydávaly a četly. Vychází z výsledků ankety „Knihy našich prarodičů čteme i dnes“, jež probíhala od května do října letošního roku, v níž mohli hlasující vybírat z 13 titulů poprvé vydaných mezi lety 1918–1938. V tomto období se zrodila např. Dášeňka, knižně byli vydáni Lovci mamutů, Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, děti se tehdy poprvé setkávají s Ferdou Mravencem, kocourem Mikešem, Gabrou a Málinkou či Kájou Maříkem.

Do ankety se zapojilo 395 hlasujících, výsledkům ankety a povídání o těchto knihách je věnována část výstavních panelů.

Vedle titulů z ankety výstava představuje knihy pro děti prvorepublikové éry napříč žánry, nechybí dobové ilustrace, periodika pro děti, materiály o nakladatelích, kteří dětské knihy vydávali. Zajímavé jsou rovněž překlady těchto děl do jiných jazyků. Nezapomeneme připomenout ani regionální autory,“ uvádí knihovnice Pavla Částková, spoluautorka výstavy.

Na vernisáži výstavy ve středu 31. října 2018 v 16 hodin si návštěvníci budou moci ve vstupní hale prohlédnout 20 výstavních panelů. Část výstavy bude k vidění také ve vitrínách ve 3. a 4. poschodí knihovny, kde budou vystaveny knihy nejen z knihovního fondu krajské knihovny, ale také z jiných knihoven a institucí, jež je laskavě pro tuto příležitost zapůjčily. Na vernisáži zahraje na akordeon jeden z největších hudebních talentů v Česku Martin Kot z Napajedel. Ve svých šestnácti letech je držitelem mnoha českých i zahraničních ocenění.

„Výstava má i interaktivní prvek,“ slibuje ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně PhDr. Zdeňka Friedlová a dodává: „Je jím magnetická skládačka zapůjčená z Knihovny Jiřího Mahena v Brně s motivem vytvořeným Ondřejem Sekorou. Tu si budou děti moci poskládat v dětském oddělení knihovny po celou dobu trvání výstavy.“

Výstava je koncipována jako putovní. V krajské knihovně bude ke zhlédnutí do konce prosince, poté budou výstavní panely nabídnuty dalším knihovnám či institucím k zapůjčení.

Projekt byl finančně podpořen z dotace Ministerstva kultury České republiky.

Podrobnější informace najdete na webových stránkách knihovny www.kfbz.cz.

Zdroj: Ing. Alena Babicová, 14|15 Baťův institut

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Sedmdesát akcí ve veřejném prostoru města nabídl jen za loňský rok "Živý Zlín". Projekt Města Zlín vstupuje do své šesté sezóny a garantem obsahu a kvality akcí pod touto hlavičkou zůstává Městské divadlo Zlín. Živý Zlín spojuje aktivní organizace, spolky i jednotlivce, kteří mají zájem tvořit a realizovat aktivity pro širokou veřejnost.

Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019