pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
pozvánka na výstavu
© zdroj: Krajská knihovna Františka Bartoše ve ZlíněVýstava Knihy našich prarodičů s podtitulem Literatura pro děti prvorepublikové éry

ZLÍN: Výstava Knihy našich prarodičů s podtitulem Literatura pro děti prvorepublikové éry bude od začátku listopadu k vidění v prostorách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Vernisáž se uskuteční ve středu 31. 10. 2018 od 16 hodin ve vstupní hale 15. budovy. Vedle výstavy se projekt skládá z několika dalších aktivit, jimiž jsou anketa, odborná přednáška a program prosincového Dne pro dětskou knihu. Krajská knihovna se projektem připojuje k oslavám 100. výročí vzniku Československa.

od 31.10.2018 do 30.12.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Výstava Knihy našich prarodičů představí české knihy pro děti, které se v období první republiky vydávaly a četly. Vychází z výsledků ankety „Knihy našich prarodičů čteme i dnes“, jež probíhala od května do října letošního roku, v níž mohli hlasující vybírat z 13 titulů poprvé vydaných mezi lety 1918–1938. V tomto období se zrodila např. Dášeňka, knižně byli vydáni Lovci mamutů, Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, děti se tehdy poprvé setkávají s Ferdou Mravencem, kocourem Mikešem, Gabrou a Málinkou či Kájou Maříkem.

Do ankety se zapojilo 395 hlasujících, výsledkům ankety a povídání o těchto knihách je věnována část výstavních panelů.

Vedle titulů z ankety výstava představuje knihy pro děti prvorepublikové éry napříč žánry, nechybí dobové ilustrace, periodika pro děti, materiály o nakladatelích, kteří dětské knihy vydávali. Zajímavé jsou rovněž překlady těchto děl do jiných jazyků. Nezapomeneme připomenout ani regionální autory,“ uvádí knihovnice Pavla Částková, spoluautorka výstavy.

Na vernisáži výstavy ve středu 31. října 2018 v 16 hodin si návštěvníci budou moci ve vstupní hale prohlédnout 20 výstavních panelů. Část výstavy bude k vidění také ve vitrínách ve 3. a 4. poschodí knihovny, kde budou vystaveny knihy nejen z knihovního fondu krajské knihovny, ale také z jiných knihoven a institucí, jež je laskavě pro tuto příležitost zapůjčily. Na vernisáži zahraje na akordeon jeden z největších hudebních talentů v Česku Martin Kot z Napajedel. Ve svých šestnácti letech je držitelem mnoha českých i zahraničních ocenění.

„Výstava má i interaktivní prvek,“ slibuje ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně PhDr. Zdeňka Friedlová a dodává: „Je jím magnetická skládačka zapůjčená z Knihovny Jiřího Mahena v Brně s motivem vytvořeným Ondřejem Sekorou. Tu si budou děti moci poskládat v dětském oddělení knihovny po celou dobu trvání výstavy.“

Výstava je koncipována jako putovní. V krajské knihovně bude ke zhlédnutí do konce prosince, poté budou výstavní panely nabídnuty dalším knihovnám či institucím k zapůjčení.

Projekt byl finančně podpořen z dotace Ministerstva kultury České republiky.

Podrobnější informace najdete na webových stránkách knihovny www.kfbz.cz.

Zdroj: Ing. Alena Babicová, 14|15 Baťův institut

 

Mohlo by vás také zajímat...

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019

OSTRAVA: Od 15. do 28. března je v Madridu v rámci mezinárodního divadelního festivalu Teatralia k vidění interaktivní výstava Divadla loutek Ostrava s názvem Pimprlárium. Návštěvníkům představuje vývoj loutkářského umění, popisuje, jaké typy loutek existují a jak se s nimi pracuje. Součástí výstavy jsou také výtvarně-divadelní dílny pro děti.

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.03.2019

ZAHRANIČÍ: Jan Čmejla je laureátem řady klavírních soutěží. Letos v únoru se stal absolutním vítězem 53. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga pořádané Českým rozhlasem. Svými klavírními recitály letos v polovině března uspěl i za velkou louží. Konkrétně na koncertě pořádaném Czechoslovak Society of Arts and Sciences v Bohemian National Hall v New Yorku a na koncertě v rámci prestižního koncertního cyklu Millennium Stage v Kennedyho centru ve Washingtonu.

zahraničí
Děti a mládež, Živé umění
Co se děje
21.03.2019