středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
pozvánka na výstavu
© zdroj: Krajská knihovna Františka Bartoše ve ZlíněVýstava Knihy našich prarodičů s podtitulem Literatura pro děti prvorepublikové éry

ZLÍN: Výstava Knihy našich prarodičů s podtitulem Literatura pro děti prvorepublikové éry bude od začátku listopadu k vidění v prostorách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Vernisáž se uskuteční ve středu 31. 10. 2018 od 16 hodin ve vstupní hale 15. budovy. Vedle výstavy se projekt skládá z několika dalších aktivit, jimiž jsou anketa, odborná přednáška a program prosincového Dne pro dětskou knihu. Krajská knihovna se projektem připojuje k oslavám 100. výročí vzniku Československa.

od 31.10.2018 do 30.12.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Výstava Knihy našich prarodičů představí české knihy pro děti, které se v období první republiky vydávaly a četly. Vychází z výsledků ankety „Knihy našich prarodičů čteme i dnes“, jež probíhala od května do října letošního roku, v níž mohli hlasující vybírat z 13 titulů poprvé vydaných mezi lety 1918–1938. V tomto období se zrodila např. Dášeňka, knižně byli vydáni Lovci mamutů, Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, děti se tehdy poprvé setkávají s Ferdou Mravencem, kocourem Mikešem, Gabrou a Málinkou či Kájou Maříkem.

Do ankety se zapojilo 395 hlasujících, výsledkům ankety a povídání o těchto knihách je věnována část výstavních panelů.

Vedle titulů z ankety výstava představuje knihy pro děti prvorepublikové éry napříč žánry, nechybí dobové ilustrace, periodika pro děti, materiály o nakladatelích, kteří dětské knihy vydávali. Zajímavé jsou rovněž překlady těchto děl do jiných jazyků. Nezapomeneme připomenout ani regionální autory,“ uvádí knihovnice Pavla Částková, spoluautorka výstavy.

Na vernisáži výstavy ve středu 31. října 2018 v 16 hodin si návštěvníci budou moci ve vstupní hale prohlédnout 20 výstavních panelů. Část výstavy bude k vidění také ve vitrínách ve 3. a 4. poschodí knihovny, kde budou vystaveny knihy nejen z knihovního fondu krajské knihovny, ale také z jiných knihoven a institucí, jež je laskavě pro tuto příležitost zapůjčily. Na vernisáži zahraje na akordeon jeden z největších hudebních talentů v Česku Martin Kot z Napajedel. Ve svých šestnácti letech je držitelem mnoha českých i zahraničních ocenění.

„Výstava má i interaktivní prvek,“ slibuje ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně PhDr. Zdeňka Friedlová a dodává: „Je jím magnetická skládačka zapůjčená z Knihovny Jiřího Mahena v Brně s motivem vytvořeným Ondřejem Sekorou. Tu si budou děti moci poskládat v dětském oddělení knihovny po celou dobu trvání výstavy.“

Výstava je koncipována jako putovní. V krajské knihovně bude ke zhlédnutí do konce prosince, poté budou výstavní panely nabídnuty dalším knihovnám či institucím k zapůjčení.

Projekt byl finančně podpořen z dotace Ministerstva kultury České republiky.

Podrobnější informace najdete na webových stránkách knihovny www.kfbz.cz.

Zdroj: Ing. Alena Babicová, 14|15 Baťův institut

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Tvůrci celovečerního filmu V síti se rozhodli zařadit kino Bio Central v Hradci Králové mezi čtyři vybraná místa, kde uspořádají exkluzivní předpremiéru. Diváci tak budou mít unikátní možnost vidět film, který už teď otřásá českou společností, jako první. Zakoupením vstupenek na portálu Hithit.cz lze také podpořit preventivní kampaň, kterou autoři filmu ve spolupráci s experty připravují.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.06.2019