pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Pozvánka na výstavu
© Zdroj: Krajská galerie výtvarného umění ve ZlíněVýstava Jiřího Karáska ze Lvovic ve Zlíně představí poklady z bohaté umělcovy galerie

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí básníka a významného sběratele Jiřího Karáska ze Lvovic (1871-1951). Mezi díly z bohaté Karáskovy galerie se objeví kresby umělců, jako je Vasari, Goya, Rembrandt nebo Utrillo. Z českých autorů to budou např. díla Zrzavého, Kubišty a Váchala. Část expozice se věnuje současným umělcům reagujícím na básníkův život. Výstava Jiří Karásek ze Lvovic - Barevné květy uschly v tón jak ze skla bude zahájena vernisáží 19. listopadu v 17 hodin a k vidění bude v grafickém kabinetu do 23. února 2019.

od 19.11.2019 do 23.02.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Vernisáž doprovodí večer poesie Červený dvůr básníka Vladimíra Janovice s úvodním slovem Jana Šulce. O hudební doprovod se postará Tomáš Vtípil.

Výstavu Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla připravuje krajská galerie ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. Karáska v ní představí jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence, zakladatele Moderní revue a také významného sběratele. V úzkém výběru z jeho bohaté galerie se na výstavě objeví zhruba čtyřicet obrazů a kreseb výše jmenovaných umělců. Dále zde budou vystaveny i rukopisy Karáskových veršů a ukázky z jeho vzácné knihovny.

Vstupní část expozice vytvoří díla současných umělců. K této reminiscenci na básníkovu osobnost přijali pozvání Tomáš Němec, Daniel Balabán, Tomáš Pilař, Jan Vytiska a také Jan Švankmajer.“, popisuje výstavu kurátor Pavel Petr a doplňuje: „Výstavu budou provázet také tři díla Jana Zrzavého zapůjčená ze sbírek Muzea umění v Olomouci, Galerie výtvarného umění v Ostravě a z galerie Maldoror.“

Výstava navazuje na volný cyklus stejně utvářených expozic, které krajská galerie připravuje ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. V minulých letech se tak návštěvníci mohli seznámit s tvorbou v souznění slovesného a výtvarného umění Kuběny & Nezvala, Karla Hynka Máchy, Karla Hlaváčka, Jiřího Koláře nebo Karla Jaromíra Erbena. 

Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020