úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido

Výběr novinek ze serveru Místní kultura za poslední týden 10.07.2019

Datum rozeslání: 31.03.2020

Vydáno: 31.03.2020
Rubrika: Nepřehlédněte

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Vydáno: 27.03.2020
Rubrika: Nepřehlédněte

PRAHA: Muzeum města Prahy muselo před 14 dny uzavřít brány svých expozic a výstav. Zůstáváme ale na síti a rádi bychom přispěli lidem v této nelehké době nabídkou našich online aktivit, které stále rozšiřujeme.

Vydáno: 25.03.2020
Rubrika: Články a komentáře

PLZEŇ: Dvě stě let by letos slavila Božena Němcová. Emancipovaná, odvážná a autentická. Zasednout s ní k jednomu stolu a vést rozhovor o společnosti, národu a o lásce, se mi bohužel už nepovede, ale zasednout u jednoho stolu s Olgou Sommerovou a vést hovor o Boženě Němcové ano. Pro dokumentaristku Olgu Sommerovou je Božena Němcová přítelkyní, která ji doslova obklopuje na každém kroku. Jak vznikla láska ke spisovatelce a proč je její vztah k ní tak silný, mi vysvětlovala v následujícím rozhovoru.

Vydáno: 31.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Vydáno: 30.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Vážení přátelé, vážení kolegové, vzhledem k současné situaci jsme se rozhodli zveřejnit náš filmový hudební dokument MAKANNA ke shlédnutí zdarma - v online premiéře! Filmový hudební dokument se záznamem z koncertu MAKANNA, na motivy stejnojmenného románu židovského spisovatele Jiřího Weila, o vzestupu a pádu lžiproroka s tváří zahalenou v roušce zelené, jehož oči žhnou jak rozžhavené uhlíky.

Vydáno: 30.03.2020
Rubrika: Co se děje

PŘÍBOR: Mnohé principy ochrany lidského těla a zdraví v minulosti můžeme hojně nalézt i v lidovém prostředí. V současné době je aktuální ochrana před nákazou. Různé druhy nákaz samozřejmě trápily a děsily i naše předky. Důležitá ovšem byla i ochrana před poraněním a úrazy. V horském prostředí Západních Karpat byla rozšířena svébytná textilní technika označovaná jako „zapiastková“.

Vydáno: 30.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Oproti našim maminkám a babičkám jsme mnohem méně doma. Ztratili jsme přirozené spojení s přírodou a jejími cykly. Naše společnost je nastavena na výkon. Možná i proto se nám nedaří žít v klidu a harmonii… Také toho si všímá nová knížka z nakladatelství Smart Press. Může vás v těchto náročných dnech inspirovat, jak vnést do života doma mnoho příjemného a praktického (budovat svůj domov, vnímat ho, zamýšlet se nad tím, co nám domov říká).

 

Vydáno: 27.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Na druhou polovinu března již tradičně připadají oslavy divadla. Světový den divadla se od roku 1962 slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům. 

Vydáno: 27.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Milí přátelé, většina z nás se teď drží doma a možná je dobrý čas si něco pěkného přečíst. Ostatně, kdy k tomu bude taková příležitost. Čtení dobrých knih, stejně jako poslouchání dobré muziky, hovory s přáteli vytvářejí dobrou náladu a té je nám v tuto chvíli opravdu třeba. Dobrá nálada léčí. V občasníku přináším pár knižních tipů, které by ji mohly účinně podšprajcovat. Opatrujte se a doufám, že se sejdeme, až se to přežene.
Srdečně Ivoš Stehlík, nakladatel

Vydáno: 27.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Zdravě uvařit na víc dní tak, aby nepřišlo nic nazmar a nebylo třeba chodit nakupovat obden, správně se protáhnout a udržet se ve formě i doma nebo získat řadu užitečných informací o nemoci, která nás pronásleduje na každém kroku. To a mnohem víc je k vidění zdarma na internetové televizi Mall.tv. Ta během několika dní přizpůsobila svůj program vysílání aktuální situaci, ve které se Česko nachází, a v sérii Aktuálně z karantény nabízí řadu tipů, jak nelehké období překonat.

Vydáno: 26.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Darujme.cz, platforma pro on-line dárcovství provozovaná Nadací Via, nabízí neziskovým organizacím, obcím, krajům, kulturním institucím či příspěvkovým organizacím možnost založit si fundraisingovou kampaň on-line. V době koronavirové epidemie tak na svoji činnost získávají prostředky divadelní soubory nebo hudební kluby. Dárci mohou v boji proti koronaviru podpořit zdravotnické pracovníky i neziskové organizace pečující o seniory či lidi bez domova.

Vydáno: 26.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Mezi první zasažené obory koronavirem, které pocítily úbytek zákazníků již v lednu, jsou obory spojené se zahraničním cestovním ruchem. Z oblasti umění jsou to černá divadla. Kouzelná představení v zatemněném prostoru, kde pouze křiklavé barvy kostýmů a rekvizit září, již desítky let sbírala úspěchy na zahraničních turné. Stejně tak turisté v Praze tuto českou klasiku hojně s oblibou navštěvovali.

Vydáno: 26.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Dne 25. března 2020 Správní rada Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové rozhodla z mimořádného programu Fond podpory seniorů přidělit nadační příspěvky 11 neziskovým organizacím v celkové výši 380 130 Kč.

Vydáno: 26.03.2020
Rubrika: Co se děje

BRNO: Moravská zemská knihovna byla pro veřejnost uzavřena již 11. 3. Od prvních okamžiků se snažila svým čtenářům přiblížit možnosti využití elektronických zdrojů přístupných na dálku. Od 19. března pak spustila webového průvodce e-zdroji na adrese https://protiviru.knihovny.cz. Vše je tak jednoduše dostupné z jednoho místa. Od nápadu ke spuštění přitom uběhly jen tři dny. 

Vydáno: 26.03.2020
Rubrika: Co se děje

MOST: Architektonická soutěž o Cenu Nadace Proměny na obnovu parku Střed v Mostě má vítěze. Z pětice soutěžních návrhů porotu nejvíce zaujalo řešení, které přinesl tým architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana.

Vydáno: 25.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Zájem o sledování filmů v původní české online videopůjčovně Aerovod v uplynulém týdnu výrazně vzrostl. Oproti zatím nejúspěšnějšímu měsíci v historii fungování videotéky, kterým byl prosinec 2019, zaznamenal Aerovod v březnu čtyřnásobné navýšení tržeb. „Předpokládáme ale, že tržby do konce měsíce ještě porostou a navýšení by mohlo být až šestinásobné,” říká dramaturg Jakub Němeček z distribuční společnosti Aerofilms, která Aerovod provozuje.

Vydáno: 25.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Program Active Citizens Fund podpoří občanskou společnost v České republice 110 miliony korun. Ve druhé grantové výzvě programu uspělo přes 60 projektů z celkového počtu 195 přihlášených. Projekty se v následujících letech zaměří na vzdělávání a rozvoj kritického myšlení, životní prostředí či rozvoj kapacit neziskových organizací.

Vydáno: 25.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: Divadlo pod Palmovkou připravilo nový projekt Palmovka předčítá. Na facebookovém profilu divadla mohou diváci každý den sledovat on-line živý přenos čtení pro děti i dospělé.  Příští týden spustí divadlo další projekt, kterým budou divadelní audiopodcasty.

Vydáno: 25.03.2020
Rubrika: Co se děje

ČR: „Jak dosahovat velkých věcí pomocí drobných změn.“ Tak zní podtitul knihy, kterou v nakladatelství Pointa vydal Jan Markel. Profesionální kouč, který už více než patnáct let pracuje s jednotlivci i s firmami, jako je Český rozhlas nebo HiLASE, sepsal své zkušenosti a poznatky o tom, jak vzít život do vlastních rukou a zajistit si úspěch v celé řadě oblastí. Svá doporučení staví na pěti životních tématech – a skutečně podle něj stačí udělat malé změny alespoň ve dvou z nich, abychom se dočkali osobního růstu a aby náš život nabral nečekané obrátky.

Tento věstník dostáváte, protože jste se přihlásili k jeho odběru na stránkách časopisu Místní kultura. Pokud si přejete odběr zrušit, využijte odkaz uvedený níže. V tomto emailu naleznete pouze výběr článků, nikoliv jejich kompletní výčet.