sobota
27. května 2017
Svátek slaví: Valdemar

Výběr novinek ze serveru Místní kultura za poslední týden 08.02.2017

Datum rozeslání: 27.05.2017

Vydáno: 26.05.2017
Rubrika: Články a komentáře

ČR: Prošli jste v mládí „liduškou“ či „zuškou"? A považujete umělecké vzdělávání za samozřejmost? Podle mezzosopranistky Magdaleny Kožené jde o jedinečný systém, který jinde v Evropě nemá obdoby. Založila proto nadační fond s cílem podpořit činnost základních uměleckých škol a zviditelnit ho na veřejnosti, mimo jiné prostřednictvím celostátního happeningu OPEN ZUŠ. Jeho první ročník proběhne 30. května 2017 po celé republice za účasti 355 škol. Redakce časopisu Místní kultura vítá tuto iniciativu a oslovila v této souvislosti zajímavé kulturní osobnosti, aby se zeptala, jak jim "zuška/liduška" zasáhla do života.

Vydáno: 26.05.2017
Rubrika: Nepřehlédněte

PRAHA: Slavnostní zahájení výstavy Má vlast cestami proměn se letos neslo ve znamení klobouků. Téměř dva tisíce účastníků přivítaly se vší grácií 9. ročník výstavy s jeho devadesáti sedmi proměnami. Letos poprvé má výstava třináct partnerských krajů. Vystavují obce, města, spolky a soukromí majitelé z celé ČR. 

Vydáno: 25.05.2017
Rubrika: Zpráva týdne

KRÁSNÝ DVŮR: V úterý 23. května byla slavnostně završena obnova Novogotického templu v parku zámku Krásný Dvůr. Jedná se o vůbec první novogotickou architekturu na českém území a zároveň nejstarší rozhlednu ve střední Evropě. Veřejnosti bude stavba s vyhlídkovým ochozem zpřístupněna od 27. května. Celková obnova přesáhla částku 20 milionů korun a byla podpořena z Finančního mechanismu Evropského hospodářského prostoru.

Vydáno: 26.05.2017
Rubrika: Co se děje

ČR: Ve spolupráci s Nadačním fondem FILMTALENT Zlín a Zlín Film Festivalem vychází dosud nejkompletnější sbírka filmů Hermíny Týrlové, jedné ze zakladatelských osobností českého animovaného filmu. Jedinečná kolekce tří DVD s 36 snímky mapuje všechny fáze její režijní dráhy.

Vydáno: 25.05.2017
Rubrika: Co se děje

OLOMOUC, ČR: V Olomouci odstartovala ve čtvrtek 18. května přesně ve 12 hodin unikátní fotografická soutěž YOlo Awards! Mladí kreativní lidé ve věku od 15 do 26 let tedy od této chvíle mohou přihlásit svoji fotografii, která byla pořízena mobilním telefonem. Jako téma prvního ročníku YOlo Awards byl zvolen POHYB. Soutěž probíhá až do 14. 9.

Vydáno: 24.05.2017
Rubrika: Co se děje

ČR: Představujeme unikátní publikaci, která mapuje 160letou historii tradičního českého sklářského řemesla. Na 420 stranách vykresluje textem i obrazem celý bohatý příběh sklárny Moser a její genius loci. K příležitosti letošního 160. výročí české manufakturní sklárny odhaluje všechna tajemství z historické i současné výroby českého křišťálu.

Vydáno: 24.05.2017
Rubrika: Co se děje

PRAHA: V rámci prestižního mezinárodního projektu Česko-německé kulturní jaro 2017, který k 20. výročí uzavření Česko-německé deklarace pořádají od dubna do června v celé ČR i v Německu vládní orgány obou zemí, zazní v české i bavorské metropoli mimořádný koncert Děti zpívají Praze a Mnichovu. Jeho pražská premiéra 12. června byla též vybrána jako slavnostní zakončení celého Česko-německého kulturního jara 2017. 

Vydáno: 24.05.2017
Rubrika: Co se děje

KYJEV: Zasedání prestižní mezinárodní organizace Opera Europa proběhlo 18. – 20. 5. 2017 v Kyjevě.  Národní divadlo reprezentoval ředitel prof. MgA. Jan Burian a ředitelka Opery ND a SO Silvia  Hroncová. Jan Burian byl znovu zvolen za člena Boardu Opera Europa a v panelové diskusi vystoupil s přednáškou „Business Models for Central and Eastern Europe today“. 

Vydáno: 24.05.2017
Rubrika: Co se děje

ČR: Pro studenty sdružené v umělecké skupině OLDstars školní rok úplně nekončí. Čeká je série premiér divadelních inscenací, přípravě kterých se věnovali během posledních měsíců. Svou celoroční práci pak odjedou v červenci zúročit na benefiční divadelní festival OLDstars on the ROUD v klášteře v Roudnici nad Labem. 

Vydáno: 24.05.2017
Rubrika: Co se děje

​ČR: Vyšlo třetí letošní číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Časopis se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem jihovýchodní Moravy.

Vydáno: 23.05.2017
Rubrika: Co se děje

ČESKÁ REPUBLIKA: Postavil největší Stalinův pomník v Evropě. Jeho slavnostního odhalení se ale nedožil.  Film Monstrum vypráví příběh sochaře Otakara Švece, který vyhrál politicky ostře hlídanou soutěž, jež ho nakonec zničila. Stavba Stalinova pomníku ho stála nejen velké pracovní vypětí, ale i ztrátu uznání přátel a kolegů, život jeho ženy a nakonec i ztrátu života vlastního. Jan Novotný, Zuzana Stivínová a Martin Kraus jako ústřední trojice nového filmu Viktora Polesného, který ČT1 uvede v neděli 28. května ve 20.15 h.

Vydáno: 22.05.2017
Rubrika: Co se děje

ČR: Ve středu 17. května proběhlo v Betlémské kapli v Praze vyhlášení a slavnostní předávání cen XV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016. Od roku 2015 je v rámci této nejprestižnější události v České republice udíleno také ocenění Muzeum roku, které umožňuje muzejním institucím získat hodnocení od svých návštěvníků. Do hodnocení muzeí a galerií se zapojují prostřednictví portálu do-muzea.cz. V této kategorii i napodruhé bodovalo Slovácké muzeum.

Vydáno: 22.05.2017
Rubrika: Co se děje

PRAHA: Termín uzávěrky druhého ročníku Akademie Institutu umění je již 31. května. Program je určen pro vedoucí manažery a odborné pracovníky dvanácti veřejných a neziskových kulturních organizací. Každá organizace může nominovat až dva účastníky: hlavního manažera + specialistu či kolegu pro dané téma. Hlavní manažer se zavazuje účastnit se všech akcí programu.

Vydáno: 22.05.2017
Rubrika: Co se děje

ČR: Pražská galerie českého skla již po deváté vyhlašuje cenu Stanislav Libenský Award 2017, která je určena mladým umělcům z celého světa, čerstvým absolventům bakalářského nebo magisterského studia, kteří ve své závěrečné práci použijí sklo. 

Tento věstník dostáváte, protože jste se přihlásili k jeho odběru na stránkách časopisu Místní kultura. Pokud si přejete odběr zrušit, využijte odkaz uvedený níže. V tomto emailu naleznete pouze výběr článků, nikoliv jejich kompletní výčet.