středa
25. ledna 2017
Svátek slaví: Miloš
Vodárenská věž v Třeboni. Foto převzato z www.asian-center.cz s laskavým svolením Asijského kulturního centra Třeboň.Vodárenská věž v Třeboni se proměnila v galerii

Autor článku: 
mis

TŘEBOŇ: Vodárenská věž v Třeboni ve čtvrti Na Kopečku, která již před mnoha lety přestala sloužit svému původnímu účelu, se letos v květnu otevřela veřejnosti jako Galerie mongolského budhistického umění. Přičinil se o to pan RNDr. Milan Klečka, který zároveň v sousední budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň.

Třeboňská vodárenská věž byla postavena v roce 1909, když dosloužil původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky. Dvaačtyřicet metrů vysoká věž je replikou vodárenské věže na pražské Zelené lišce, jejímž projektantem je slavný český architekt Jan Kotěra. Po druhé světové válce byla třeboňská vodárenská věž vyřazena z provozu. Až v roce 2005 město Třeboň objekt věže pronajalo za symbolickou částku na období 50 let panu RNDr. Milanu Klečkovi, který jej na své náklady zrekonstruoval a vytvořil z něj Galerii mongolského budhistického umění.

V galerie se seznámíte se vznikem a vývojem buddhismu v jednotlivých oblastech Asie. Nabízí prezentaci jednotlivých směrů a škol, buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) umění Mongolska, Tibetu a Číny. Galerie disponuje s přednáškovým sálem s kapacitou cca 30 ‒ 40 míst, kde budou probíhat pravidelné přednáškové cykly s duchovní tematikou „Hledání Pravdy – Cesty Východu.“ Centrum a galerii doplňuje přilehlá Zahrada soucitu, asijský meditační park a čajovna Wu Wei.

Sbírka, která je v galerii zpřístupněna veřejnosti byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného fungujícího kláštera v Mongolsku v období komunistického režimu. Jeho představený, ctihodný Chamba-Lama, hlava budhistické církve v Mongolsku byl přítomen slavnostnímu otevření galerie.

RNDr. Milan Klečka vidí potenciál galerie a centra v tom, že by se mohly stát duchovním centrem nejen v úzce regionálním, ale i ve středoevropském měřítku.
Objekt by měl být nositelem altruistických myšlenek, kterých je v každé společnosti tolik třeba, řekl při slavnostním otevření galerie RNDr. Milan Klečka.

Více o Asijském kulturním centru Třeboň – Galerii buddhistického u­mění

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÁ REPUBLIKA: Dnes Vicky Cristina Barcelona Woodyho Allena, v sobotu Liberace! Stevena Soderbergha, od března sedm filmů Jima Jarmusche. ČT art uvádí oceňované snímky v původním znění. V loňském roce jich kulturní kanál České televize odvysílal více než stovku.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2017

ČR: Show Pump It Up Vol. 1, která se na své cestě napříč Evropou zastaví v dubnu i v České republice slibuje oslňující představení tří hvězd evropské taneční hudby. Roztančenou atmosféru parketů 90. let připomenou tvůrci tohoto soundu osobně. 

 

 

Celá ČR
Živé umění
Co se děje
24.01.2017

ČR: Jubilejní 15. ročník výstav fotografií zahájí 4. dubna 2017 v galerii Městské knihovny v Mostě. Kromě nových fotografií se mohou návštěvníci těšit na komentované prohlídky, hudební program zaměřený na významné výročí Salcburku, znalostní soutěž o atraktivní ceny, přednášky, prezentaci památek UNESCO ve spolupráci s Českým rozhlasem a řadou časopisů a další překvapení.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
24.01.2017

ČESKÁ REPUBLIKA: Šlechtické tituly byly oficiálně zrušeny se vznikem samostatného Československa. Desítky příslušníků aristokracie, kteří u nás žijí, s nimi ale naštěstí nezmizely. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. Jak žije současná generace české šlechty, ukáže nový dokumentární cyklus Modrá krev. Na úvod představí rod Kolowratů, a to ve čtvrtek, 26. ledna, v 21.35 h na ČT2. Světem českých šlechtických rodů diváky provede hrabě František Kinský.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
24.01.2017