pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Vodárenská věž v Třeboni. Foto převzato z www.asian-center.cz s laskavým svolením Asijského kulturního centra Třeboň.



Vodárenská věž v Třeboni se proměnila v galerii

Autor článku: 
mis

<p>TŘEBOŇ: Vodárenská věž v Třeboni ve čtvrti Na Kopečku, která již před mnoha lety přestala sloužit svému původnímu účelu, se letos v květnu otevřela veřejnosti jako Galerie mongolského budhistického umění. Přičinil se o to pan RNDr. Milan Klečka, který zároveň v sousední budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň.</p> <p>Třeboňská vodárenská věž byla postavena v roce 1909, když dosloužil původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky. Dvaačtyřicet metrů vysoká věž je replikou vodárenské věže na pražské Zelené lišce, jejímž projektantem je slavný český architekt Jan Kotěra. Po druhé světové válce byla třeboňská vodárenská věž vyřazena z provozu. Až v roce 2005 město Třeboň objekt věže pronajalo za symbolickou částku na období 50 let panu RNDr. Milanu Klečkovi, který jej na své náklady zrekonstruoval a vytvořil z něj Galerii mongolského budhistického umění. </p> <p> V galerie se seznámíte se vznikem a vývojem buddhismu v jednotlivých oblastech Asie. Nabízí prezentaci jednotlivých směrů a škol, buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) umění Mongolska, Tibetu a Číny. Galerie disponuje s přednáškovým sálem s kapacitou cca 30 ‒ 40 míst, kde budou probíhat pravidelné přednáškové cykly s duchovní tematikou „Hledání Pravdy – Cesty Východu.“ Centrum a galerii doplňuje přilehlá Zahrada soucitu, asijský meditační park a čajovna Wu Wei.</p> <p> Sbírka, která je v galerii zpřístupněna veřejnosti byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného fungujícího kláštera v Mongolsku v období komunistického režimu. Jeho představený, ctihodný Chamba-Lama, hlava budhistické církve v Mongolsku byl přítomen slavnostnímu otevření galerie. </p> <p> RNDr. Milan Klečka vidí potenciál galerie a centra v tom, že by se mohly stát duchovním centrem nejen v úzce regionálním, ale i ve středoevropském měřítku.<br />
Objekt by měl být nositelem altruistických myšlenek, kterých je v každé společnosti tolik třeba, řekl při slavnostním otevření galerie RNDr. Milan Klečka.</p> <p> Více o Asijském kulturním centru Třeboň – Galerii buddhistického umění

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024