úterý
31. května 2016
Svátek slaví: Kamila
Vodárenská věž v Třeboni. Foto převzato z www.asian-center.cz s laskavým svolením Asijského kulturního centra Třeboň.Vodárenská věž v Třeboni se proměnila v galerii

Autor článku: 
mis

TŘEBOŇ: Vodárenská věž v Třeboni ve čtvrti Na Kopečku, která již před mnoha lety přestala sloužit svému původnímu účelu, se letos v květnu otevřela veřejnosti jako Galerie mongolského budhistického umění. Přičinil se o to pan RNDr. Milan Klečka, který zároveň v sousední budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň.

Třeboňská vodárenská věž byla postavena v roce 1909, když dosloužil původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky. Dvaačtyřicet metrů vysoká věž je replikou vodárenské věže na pražské Zelené lišce, jejímž projektantem je slavný český architekt Jan Kotěra. Po druhé světové válce byla třeboňská vodárenská věž vyřazena z provozu. Až v roce 2005 město Třeboň objekt věže pronajalo za symbolickou částku na období 50 let panu RNDr. Milanu Klečkovi, který jej na své náklady zrekonstruoval a vytvořil z něj Galerii mongolského budhistického umění.

V galerie se seznámíte se vznikem a vývojem buddhismu v jednotlivých oblastech Asie. Nabízí prezentaci jednotlivých směrů a škol, buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) umění Mongolska, Tibetu a Číny. Galerie disponuje s přednáškovým sálem s kapacitou cca 30 ‒ 40 míst, kde budou probíhat pravidelné přednáškové cykly s duchovní tematikou „Hledání Pravdy – Cesty Východu.“ Centrum a galerii doplňuje přilehlá Zahrada soucitu, asijský meditační park a čajovna Wu Wei.

Sbírka, která je v galerii zpřístupněna veřejnosti byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného fungujícího kláštera v Mongolsku v období komunistického režimu. Jeho představený, ctihodný Chamba-Lama, hlava budhistické církve v Mongolsku byl přítomen slavnostnímu otevření galerie.

RNDr. Milan Klečka vidí potenciál galerie a centra v tom, že by se mohly stát duchovním centrem nejen v úzce regionálním, ale i ve středoevropském měřítku.
Objekt by měl být nositelem altruistických myšlenek, kterých je v každé společnosti tolik třeba, řekl při slavnostním otevření galerie RNDr. Milan Klečka.

Více o Asijském kulturním centru Třeboň – Galerii buddhistického u­mění

Mohlo by vás také zajímat...

MIKULOV: Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae propukne již zítra ve středu 1. června. Slavnostní zahajovací koncert bude patřit ve Velkém zámeckém sále mikulovského zámku setkání světově uznávaného Pavel Haas Quartet se vzácným zahraničním hostem, americkým Dover Quartet. V Mikulově odstartuje unikátní série 35 koncertů na 21 místech jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
31.05.2016

PRAHA: Diplom a peněžitou cenu 10 000 Kč dostala včera výherkyně soutěže „Chceme nejlepší pražské reportéry“ Aneta Železníková. Soutěž vyhlásil Magistrát hlavního města Prahy a cenu Anetě předala primátorka Adriana Krnáčová. Soutěžilo se o napsání a nafocení reportáže s jediným tématem, a tím bylo hlavní město Praha. Délka textu nerozhodovala, jediným kritériem byla poutavost textu. S vítězkou a několika dalšími účastníky plánuje Magistrát hl. m. Prahy spolupracovat i v budoucnu.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
31.05.2016

PRAHA: Dne 1. června 2016 se na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční druhý ročník celodenního hudebního maratonu pražských základních uměleckých škol, nad kterým převzala záštitu radní hl. m. Prahy Irena Ropková a náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek. V době od 10 do 22 hodin se v centru hlavního města představí hudební tělesa nejrůznějších velikostí, žánrového zaměření i uměleckých stylů ze ZUŠ zřizovaných hl. m. Prahou.  

 

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.05.2016

Pořadatelé Jiráskova Hronova se sešli nad analýzami k dalšímu jednání.  Na programu zasedání festivalového výboru byly dva důležité body. Podpis nového organizačního řádu a výsledky dvou studií ekonomického a rozvojového potenciálu festivalu. Podepsáním organizačního řádu Jiráskova Hronova s účinností od 1. dubna 2016 byly jasně vymezeny kompetence obou hlavních pořadatelů, jimiž jsou město Hronov a NIPOS. 

Hl. m. Praha
Legislativa a ekonomika, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.05.2016