středa
28. září 2016
Svátek slaví: Václav, Den české státnosti
Vodárenská věž v Třeboni. Foto převzato z www.asian-center.cz s laskavým svolením Asijského kulturního centra Třeboň.Vodárenská věž v Třeboni se proměnila v galerii

Autor článku: 
mis

TŘEBOŇ: Vodárenská věž v Třeboni ve čtvrti Na Kopečku, která již před mnoha lety přestala sloužit svému původnímu účelu, se letos v květnu otevřela veřejnosti jako Galerie mongolského budhistického umění. Přičinil se o to pan RNDr. Milan Klečka, který zároveň v sousední budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň.

Třeboňská vodárenská věž byla postavena v roce 1909, když dosloužil původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky. Dvaačtyřicet metrů vysoká věž je replikou vodárenské věže na pražské Zelené lišce, jejímž projektantem je slavný český architekt Jan Kotěra. Po druhé světové válce byla třeboňská vodárenská věž vyřazena z provozu. Až v roce 2005 město Třeboň objekt věže pronajalo za symbolickou částku na období 50 let panu RNDr. Milanu Klečkovi, který jej na své náklady zrekonstruoval a vytvořil z něj Galerii mongolského budhistického umění.

V galerie se seznámíte se vznikem a vývojem buddhismu v jednotlivých oblastech Asie. Nabízí prezentaci jednotlivých směrů a škol, buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) umění Mongolska, Tibetu a Číny. Galerie disponuje s přednáškovým sálem s kapacitou cca 30 ‒ 40 míst, kde budou probíhat pravidelné přednáškové cykly s duchovní tematikou „Hledání Pravdy – Cesty Východu.“ Centrum a galerii doplňuje přilehlá Zahrada soucitu, asijský meditační park a čajovna Wu Wei.

Sbírka, která je v galerii zpřístupněna veřejnosti byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného fungujícího kláštera v Mongolsku v období komunistického režimu. Jeho představený, ctihodný Chamba-Lama, hlava budhistické církve v Mongolsku byl přítomen slavnostnímu otevření galerie.

RNDr. Milan Klečka vidí potenciál galerie a centra v tom, že by se mohly stát duchovním centrem nejen v úzce regionálním, ale i ve středoevropském měřítku.
Objekt by měl být nositelem altruistických myšlenek, kterých je v každé společnosti tolik třeba, řekl při slavnostním otevření galerie RNDr. Milan Klečka.

Více o Asijském kulturním centru Třeboň – Galerii buddhistického u­mění

Mohlo by vás také zajímat...

VSETÍN: „Braňte knihu!“ je mottem jubilejního 20. ročníku kampaně na podporu čtenářství a propagace služeb knihoven TÝDEN KNIHOVEN 2016. Do celostátní akce, kterou vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, se zapojí ve dnech 3. – 9. října 2016 veřejné knihovny v celé České republice. Kampaň již tradičně zahájí v pátek 30. 9. KNIHOVNICKÝ HAPPENING ve Vsetíně. Bude se konat ve znamení talentové soutěže České knihovny hledají talent. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Zpráva týdne, Co se děje
27.09.2016

ZLÍN: Archiv H+Z, v němž je uchován především osobní fond inženýrů Hanzelky a Zikmunda i dalších známých cestovatelů, se po dvaceti letech stěhuje do nových prostor. Z městské budovy ve Lhotce u Zlína fond muzejníci stěhují do jedné z budov v areálu Střední průmyslové školy v Otrokovicích. Kromě depozitáře tam vznikne i malá expozice, badatelna a také přednáškový sál

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
27.09.2016

ČR: Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Letos se uskuteční již šestý ročník těchto oslav.. Ve vybraných městech České republiky jsou připraveny zábavné programy na počest všech seniorů. Stejně jako v minulosti se na Vás těší známí umělci.

 

 

Celá ČR
Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.09.2016

ČESKÝ TĚŠÍN: Návštěvnost Legiovlaku v Českém Těšíně je dosud největší v ČR.  „Za sedm dní, kdy Legiovlak stál na českotěšínském nádraží, jej navštívilo neuvěřitelných deset tisíc lidí. Je to vůbec největší počet návštěvníků v celé ČR. Ve vlaku se střídala doslova škola za školou, každou půlhodinu přijížděla další výprava. Přesto, že je k tomu nikdo nenutil, přišly i tisíce dospělých, z Bohumína, Orlové, Havířova, Třince i Mostů u Jablunkova. Kromě Čechů byli mezi nimi i návštěvníci ze sousedního Polska a ze Slovenska. Reakce byly veskrze pozitivní, negativní jsme nezaznamenali,“ uvedl dr. Petr Majer z Československé obce legionářské.

Moravskoslezský kraj
Ostatní
Co se děje
26.09.2016