středa
26. října 2016
Svátek slaví: Erik
Vodárenská věž v Třeboni. Foto převzato z www.asian-center.cz s laskavým svolením Asijského kulturního centra Třeboň.Vodárenská věž v Třeboni se proměnila v galerii

Autor článku: 
mis

TŘEBOŇ: Vodárenská věž v Třeboni ve čtvrti Na Kopečku, která již před mnoha lety přestala sloužit svému původnímu účelu, se letos v květnu otevřela veřejnosti jako Galerie mongolského budhistického umění. Přičinil se o to pan RNDr. Milan Klečka, který zároveň v sousední budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň.

Třeboňská vodárenská věž byla postavena v roce 1909, když dosloužil původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky. Dvaačtyřicet metrů vysoká věž je replikou vodárenské věže na pražské Zelené lišce, jejímž projektantem je slavný český architekt Jan Kotěra. Po druhé světové válce byla třeboňská vodárenská věž vyřazena z provozu. Až v roce 2005 město Třeboň objekt věže pronajalo za symbolickou částku na období 50 let panu RNDr. Milanu Klečkovi, který jej na své náklady zrekonstruoval a vytvořil z něj Galerii mongolského budhistického umění.

V galerie se seznámíte se vznikem a vývojem buddhismu v jednotlivých oblastech Asie. Nabízí prezentaci jednotlivých směrů a škol, buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) umění Mongolska, Tibetu a Číny. Galerie disponuje s přednáškovým sálem s kapacitou cca 30 ‒ 40 míst, kde budou probíhat pravidelné přednáškové cykly s duchovní tematikou „Hledání Pravdy – Cesty Východu.“ Centrum a galerii doplňuje přilehlá Zahrada soucitu, asijský meditační park a čajovna Wu Wei.

Sbírka, která je v galerii zpřístupněna veřejnosti byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného fungujícího kláštera v Mongolsku v období komunistického režimu. Jeho představený, ctihodný Chamba-Lama, hlava budhistické církve v Mongolsku byl přítomen slavnostnímu otevření galerie.

RNDr. Milan Klečka vidí potenciál galerie a centra v tom, že by se mohly stát duchovním centrem nejen v úzce regionálním, ale i ve středoevropském měřítku.
Objekt by měl být nositelem altruistických myšlenek, kterých je v každé společnosti tolik třeba, řekl při slavnostním otevření galerie RNDr. Milan Klečka.

Více o Asijském kulturním centru Třeboň – Galerii buddhistického u­mění

Mohlo by vás také zajímat...

JABOLNEC NAD NISOU: Přehlídka Tanec, tanec… 2016 se v Jablonci  uskuteční ve dnech 27. – 30. října 2016. V Městském divadle a v Eurocentru přivítají organizátoři vybrané tanečníky z Čech i hvězdné hosty ze zahraničí. Jablonec nad Nisou se v letošním roce proměňuje v Město tance počtrnácté. Počtvrté bude udělováno prestižní ocenění Magistrátu města Jablonce nad Nisou Cena Města tance, spojená s rezidenčním pobytem oceněné skupiny.

 

Celá ČR, Liberecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
25.10.2016

PRAHA: Slavnostním předáním osvědčení čerstvým absolventům z rukou generální ředitelky NPÚ Nadi Goryzckové skončil další ročník kursů památkové obnovy pro řemeslníky. Cílem kursu je navrátit tradiční řemeslné techniky a postupy při obnově památek a proškolit zkušené pracovníky z praxe v jejich používání. Čtyřicítka řemeslníků především z kraje Vysočina si na slavnostním shromáždění v historických prostorách Zahrad pod Pražským hradem převzala osvědčení o absolvováníspecializovaného kursu památkové obnovy, který organizuje již třetím rokem územní odborné pracoviště NPÚ v Telči.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Kraj Vysočina
Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.10.2016

PRAHA: Cenu Paměti národa převezmou čtyři lidé z České a Slovenské republiky, již za své postoje strávili roky v komunistických kriminálech. Životní příběhy Ludmily Váchalové, Jitky Malíkové, Antona Tomíka a Rudolfa Dobiáše představí krátká filmová doku-dramata z dílny režiséra Jana Jirků. Na galavečeru vystoupí živý orchestr Matěje Kroupy a Kafka Band. V roli moderátora bude pořadem provázet Martin Veselovský.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
25.10.2016

PRAHA: Expozice s názvem Tradiční lidová kultura dotykem je určena nejen pro nevidové a slabozraké návštěvníky, ale také pro všechny zájemce. Přibližuje jim vybraná témata spojená s životem našich předků na vesnici na přelomu 19. a 20. století. Jaké je to "dívat se" hmatem, si v nové expozici mohou vyzkoušet všichni návštěvníci. V prostoru expozice jsou umístěny masky na oči, se kterými si mohou zájemci projít výstavu hmatem a přiblížit si tak svět nevidomých a slabozrakých.

Hl. m. Praha
Handicap, Lidová kultura
Co se děje
25.10.2016