pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Portrét Michelle Hall
© Foto: archiv pořadatele



Vítězkou StartPointu je Michelle Hall z Irska

PRAHA: Michelle Hall z irského Dublinu je vítězkou hlavní ceny letošního ročníku přehlídky evropských absolventů výtvarných akademií StartPoint. Porota, zahrnující kurátory a ředitele významných evropských institucí, ocenila čestným uznáním shodou okolností dva výtvarníky polského původu - Jana Shostak z Varšavy a v Londýně působící Tomasz Kobialka.

Autor článku: 
jal

Nejrozsáhlejší a nejprestižnější soutěžní přehlídku prací absolventů evropských výtvarných akademií hostí Veletržní palác do 10. prosince. Kurátorská komise finalisty letos vybírala z rekordního počtu 39 škol ze 17 zemí. Pro soutěžní prezentaci v Praze vytipovala 25 finalistů, kteří byli všichni osobně pozváni na instalaci a vernisáž. Na držitele hlavní ceny a několika čestných uznání, které zahrnují rezidenční pobyt v průběhu následujícího roku. Vítězi pak navíc bude zajištěna produkce samostatného katalogu. Všichni zúčastnění jsou také prezentování v katalogu soutěže a na jejích webových stránkách.

Práce Michelle Hall má interdisciplinární ráz a zahrnuje performance, texty i tvorbu objektů. Jejím obvyklým postupem, který tyto různé přístupy shrnuje, je video se čteným komentářem. V Praze představila dvě taková videa, obě založená na příběhu, u něhož není jasné, zda jde o realitu či fikci. Delší z nich The Lament of the Jade Phoenix je tvořen sérií kratších sekvencí, čerpajících z autorčiny osobní historie i z odkazů na psychiatrickou terapeutickou praxi. Video ukazuje autorčinu metodu založenou na zálibě v příbězích, skrývajících se za zjevnou realitou. „Porota vybrala dílo Michelle Hall pro její poetické pátrání po každodennosti, její jemné žonglování s taxonomiemi; obojí kombinované s čerstvým, osobitým vyprávěním, které se vnořuje do bytí, skutečnosti a sedimentů času,“ uvádí k výběru letošní laureátky jeden z porotců Seamus Kealy, ředitel Salzburger Kunstverein. 

Tomasz Kobialka soustředí svůj kritický zájem na informační a komunikační technologie. Pro soutěžní instalaci se inspiroval sérií Star Trek, diváky přiměje se „vměstnat“ do výškově omezeného prostoru. Jana Shostak se zaměřila s nadsázkou skrze hru s polským jazykem na současnou uprchlickou krizi.

 

Kurátorský tým 2017 / Curatorial team 2017: 

Pavel Vančát, project curator / Marcel Fišer, director, GAVU Cheb, project manager / Lucia Gavulová, Slovak National Gallery, Bratislava / Radek Váňa, curator, Amsterdam

Mezinárodní jury 2017 / International jury 2017: Adam Budak, Chief Curator, National Gallery, Prague / Fons Hof, director, Art Rotterdam art fair / Lolita Jablonskiene, director, National Gallery of Art, Vilnius / Seamus Kealy, director, Salzburger Kunstverein / Adam Mazur, curator and editor, Szum magazine, Warsaw 

 

Vybraní umělci 2017 / Selected artists 2017:

Vytautas Kumža, Amsterdam / Mariana Murta, Antwerpen / Ole Meergans, Berlin UdK / Selina Lampe, Berlin Weissensee / Martina Růžičková, Brno / Gagyi Botond, Cluj-Napoca / Irène Mélix, Dresden / Michelle Hall, Dublin / Filip Anthonissen, Gent
/ Pachet Fulmen (Erosa Fulmen), Hamburg / Otto Bystrom, Helsinki / Oskar Jakobsen, København / Céline Ducrot, Leipzig / Anna Madenska, Lodz / Tomasz Kobialka, London Goldsmiths / Aga Beaupré, London RCA / Oscar Erik Yran, Odense
/ Morten Jensen Vågen, Oslo / Pamela Kuťáková, Praha AVU / Anna Ročňová, Praha UMPRUM / Elina Jonina, Riga / Andreas Nur, Stockholm / Caz Egelie, Utrecht
/ Anastasija Sosunova, Vilnius / Yana Shostak, Warszawa

Pro další informace navštivte web www.startpointprize.eu
nebo Facebook na www.facebook.com/startpointprize.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024