sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
Velikonoce v muzeu 2018
© Pavel PrincVelikonoce klepou na dveře

UHERSÉ HRADIŠTĚ: Zanedlouho Slovácké muzeum předčasně ožije Velikonocemi a stane se místem zrcadlení velikonočních tradic a zvyků; v čase před příchodem Spasitele zajistí muzeum v Uherském Hradišti ukázku tradic a zvyků s účastí tvůrců výroby zvykoslovných předmětů. 

od 15.04.2019 do 17.04.2019
09:00 - 15:00
Autor článku: 
Pavel Princ

„Velikonoce ve Slováckém muzeu se letos uskuteční 15. až 17. dubna a bude to opět pestrá podívaná,“ slibuje Lenka Vlková, etnografka a koordinátorka akce. Pro děti z mateřských a základních škol jsou navíc po objednání připraveny pestré tvořivé dílničky.

Po tři dny to bude v muzeu jako v úle a určitě se bude na co dívat. „Náhodným návštěvníkům i dětem ze škol nabídneme pohled na šikovné ruce hned několika lidových tvůrců. Ludmila Dvořáková a Marie Vlčková ukáží výrobu batikovaných kraslic. Hana Špalková, jak plete z proutí. Iva Michálková a Marie Bilíková budou tkát z kukuřičného šustí. Taťána Malinová předvede výrobu slámových kraslic. Libor Jurčík představí výrobu dřevěných hraček. Každý den pak muzejní kolegové Petr Číhal a Jan Káčer vás naučí plést pomlázku,“ prozradila Vlková.  Pro registrované třídy jsou připravené tři stanoviště, kde si vyrobí jarní košíček, drobnou velikonoční dekoraci do květináče a s žáky SŠPHZ v Uherském Hradišti – obor cukrář upečou jidášky.
Více informací na www.slovackemuzeum.cz.

 

Bližší informace:

Mgr. Lenka Vlková, mobil: 725 585 920, lenka.vlkova@slovackemuzeum.cz

 

 

Přesný rozpis dnů s ukázkami výroby tradičních zvykoslovných předmětů pro širokou veřejnost.

  Pondělí 15. 4.

Taťána Malinová – kraslice polepované slámou

Ivana Michálková – pletení z kukuřičného šustí

Hana Špalková – pletení z proutí

  Úterý 16. 4.

Ludmila Dvořáková – batikované kraslice

Libor Jurčík – reliéfní výzdoba velikonočních klepačů a hrkačů

Petr Číhal a Jan Káčer – pletení z proutí

  Středa 17. 4.

Marie Vlčková – batikované kraslice

Marie Bilíková – pletení z kukuřičného šustí

Petr Číhal a Jan Káčer – pletení z proutí

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště, 15. – 17. dubna, od 8.00 do 15.00 hodin. Vstupné dle platného ceníku.

 

Součástí předvádění jsou každým rokem i „Tvořivé velikonoční dílny pro děti MŠ a ZŠ“

Děti si vyrobí jarní košíček, velikonoční dekoraci do květináče a s žáky SŠPHZ v Uherském Hradišti – obor cukrář upečou jidášky.  

Vstupné na tvořivé dílny 30 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma. Rezervace u Mgr. Lenky Vlkové, e-mail:lenka.vlkova@slovackemuzeum.cz, telefon: 734 693 528; 572 551 370. Další podrobnosti naleznete na www.slovackemuzeum.cz v sekci Pro školy.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež
Co se děje
18.04.2019