středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
Velikonoce v muzeu 2018
© Pavel PrincVelikonoce klepou na dveře

UHERSÉ HRADIŠTĚ: Zanedlouho Slovácké muzeum předčasně ožije Velikonocemi a stane se místem zrcadlení velikonočních tradic a zvyků; v čase před příchodem Spasitele zajistí muzeum v Uherském Hradišti ukázku tradic a zvyků s účastí tvůrců výroby zvykoslovných předmětů. 

od 15.04.2019 do 17.04.2019
09:00 - 15:00
Autor článku: 
Pavel Princ

„Velikonoce ve Slováckém muzeu se letos uskuteční 15. až 17. dubna a bude to opět pestrá podívaná,“ slibuje Lenka Vlková, etnografka a koordinátorka akce. Pro děti z mateřských a základních škol jsou navíc po objednání připraveny pestré tvořivé dílničky.

Po tři dny to bude v muzeu jako v úle a určitě se bude na co dívat. „Náhodným návštěvníkům i dětem ze škol nabídneme pohled na šikovné ruce hned několika lidových tvůrců. Ludmila Dvořáková a Marie Vlčková ukáží výrobu batikovaných kraslic. Hana Špalková, jak plete z proutí. Iva Michálková a Marie Bilíková budou tkát z kukuřičného šustí. Taťána Malinová předvede výrobu slámových kraslic. Libor Jurčík představí výrobu dřevěných hraček. Každý den pak muzejní kolegové Petr Číhal a Jan Káčer vás naučí plést pomlázku,“ prozradila Vlková.  Pro registrované třídy jsou připravené tři stanoviště, kde si vyrobí jarní košíček, drobnou velikonoční dekoraci do květináče a s žáky SŠPHZ v Uherském Hradišti – obor cukrář upečou jidášky.
Více informací na www.slovackemuzeum.cz.

 

Bližší informace:

Mgr. Lenka Vlková, mobil: 725 585 920, lenka.vlkova@slovackemuzeum.cz

 

 

Přesný rozpis dnů s ukázkami výroby tradičních zvykoslovných předmětů pro širokou veřejnost.

  Pondělí 15. 4.

Taťána Malinová – kraslice polepované slámou

Ivana Michálková – pletení z kukuřičného šustí

Hana Špalková – pletení z proutí

  Úterý 16. 4.

Ludmila Dvořáková – batikované kraslice

Libor Jurčík – reliéfní výzdoba velikonočních klepačů a hrkačů

Petr Číhal a Jan Káčer – pletení z proutí

  Středa 17. 4.

Marie Vlčková – batikované kraslice

Marie Bilíková – pletení z kukuřičného šustí

Petr Číhal a Jan Káčer – pletení z proutí

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště, 15. – 17. dubna, od 8.00 do 15.00 hodin. Vstupné dle platného ceníku.

 

Součástí předvádění jsou každým rokem i „Tvořivé velikonoční dílny pro děti MŠ a ZŠ“

Děti si vyrobí jarní košíček, velikonoční dekoraci do květináče a s žáky SŠPHZ v Uherském Hradišti – obor cukrář upečou jidášky.  

Vstupné na tvořivé dílny 30 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma. Rezervace u Mgr. Lenky Vlkové, e-mail:lenka.vlkova@slovackemuzeum.cz, telefon: 734 693 528; 572 551 370. Další podrobnosti naleznete na www.slovackemuzeum.cz v sekci Pro školy.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019