čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Plakát k výstavě
© Josef Bosák



Ve výstavní síni Albína Poláška můžete zahlédnout Kus arménské duše

Frenštát pod Radhoštěm: Nová sezóna ve Výstavní síni Albína Poláška ve Frenštátě pod Radhoštěm byla zahájena v úterý 8. ledna 2019 výstavou rožnovského fotografa Josefa Bosáka. Několika cenami ověnčená výstava s názvem Kus arménské duše v podobě černobílých fotografií přibližuje život lidí Náhorního Karabachu. O příjemnou hudební atmosféru se postaral mladý zuberský umělec Patrik Beránek.

od 08.01.2019 do 01.02.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Na výstavě je k vidění na pět desítek fotografií a několik panelů s povídáním o historii i současnosti této oblasti. Obyvatelé Náhorního Karabachu zažili genocidu i občanskou válku. Historii horské oblasti mezi Arménií a Ázerbájdžánem poznamenalo rozhodování politiků i nesmiřitelné konflikty mezi křesťany a muslimy. Přesto tamní obyvatelé zůstávají přátelští a pohostinní. Josef Bosák místní Armény fotil doma, při práci i při zábavě, ale například i v místní polorozpadlé a velmi zanedbané nemocnici. Se svým fotoaparátem se účastnil i náboženských obřadů v kostele nebo svátku vody Vardavar. Do Arménie a Náhorního Karabachu se Josef Bosák zamiloval a každoročně jej navštěvuje, také proto, že zde nachází klid, mír a pokoru. Tato výstava tak zachycuje malý kousek toho, co na svých cestách prožívá.

 

I přes opravdu bohatou sněhovou nadílku našly do výstavní síně před pátou hodinou odpolední cestu desítky návštěvníků nejen z Frenštátu pod Radhoštěm, ale také z Rožnova, Tiché, Ostravy či Příboru. Ti všichni přišli prostřednictvím fotografií Josefa Bosáka nahlédnout do životů obyvatel Arménie a Náhorního Karabachu. Výstavu zahájil a poté po celou dobu vernisáže zpěvem a hrou na sólovou elektrickou i klasickou kytaru doprovodil Patrik Beránek. Hosté se nejenom dozvěděli, jak Josef Bosák přišel k fotografování, ale především jim autor přiblížil, jaké to je cestovat právě do těchto oblastí, jak to tam vypadá, jací lidé tam žijí, a že všechno zdaleka není tak, jak by to na první pohled mohlo vypadat. „Do těchto míst jezdím prakticky každý rok už od roku 2007, jezdím teď už většinou sám. Lidé jsou tam velmi přátelští, hned si s vámi začnou povídat o tom kdo jste, odkud jste a jestli máte rodinu, ukážou vám fotografie té své. Našel jsem tam spoustu přátel a když se tam vracím, tak i po roce mě vítají a jsou rádi, že se vidíme. Spoustu času jsem strávil v místní polorozpadlé nemocnici a v tu chvíli člověku dojde, že se tady u nás máme opravdu hodně dobře a v podstatě si nemáme na co stěžovat," popisoval své zážitky Josef Bosák. Jeho vyprávění bylo opravdu zajímavé a vyvolalo také několik dotazů z řad návštěvníků vernisáže.

Výstava bude v prostorách Výstavní síně Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury přístupná do 1. února 2019 každý všední den od 9 do 17 hodin.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024