sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
14. ročník mezinárodního animovaného filmu Animánie
© archiv pořadatele



Ve čtvrtek začíná v Plzni mezinárodní festival animovaných filmů Animánie

PLZEŇ: Letošní 14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie pozve na projekce rodiny s dětmi i náročné klubové diváky. Inspirativní animované snímky od nás i ze zahraničí budou k vidění od 14. do 17. listopadu v prostorách plzeňského kulturního centra Moving Station a jejich promítání obohatí i setkání s tvůrci. Chybět nebudou oblíbené workshopy filmové tvorby, ani speciální program pro učitele. Páteří Animánie je tradičně mezinárodní soutěž filmů vytvořených dětmi a mládeží do 26 let. 

od 14.11.2019 do 17.11.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Do soutěže letos postoupilo celkem 210 animovaných filmů z mnoha zemí celé Evropy, a letos prvně i několik filmů z Kanady, USA, Argentiny, nebo třeba Indie a Číny.

Soutěžní snímky, natočené dětmi a mládeží do 26 let, budou uváděny v blocích a vstup na ně je zdarma. Ty nejlepší obdrží ceny nazvané Animánička. O jejich udělení rozhodne mezinárodní porota ve složení: 

Lucie Sunková (CZ) -animátorka, režisérka, výtvarnice

Luděk Horký (CZ) – režisér, dramaturg a pedagog, nyní vede Centrum dramaturgie dětské tvorby v České televizi

Hrvoje Selec (HR) – lektor a ředitel festivalu VaFi a RaFi v Chorvatsku.

 

Jedním z hostů Animánie bude autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček

Rodiny s dětmi jistě potěší uvedení letošní novinky Velké dobrodružství Čtyřlístku za účasti režiséra Michala Žabky, ilustrátora Jaroslava Němečka, otce oblíbených komiksových postaviček Fifinky, Myšpulína, Bobíka a Pindi a Lucie Němečkové, dlouholeté spoluautorky scénářů. „Po skončení sobotní odpolední projekce filmu bude následovat setkání s tvůrci, kteří budou připraveni zodpovědět případně otázky z publika“ zve ředitel festivalu Animánie Jan Příhoda. Dalším lákadlem bude uvedení filmového triptychu Trojhlas, jehož mladí tvůrci povedou také animační workshop.

Workshopy

Animátorská polepšovna, Plavba do neznáma, Metamorfóza nebo Animované příběhy – to jsou jen některé z názvů letošních animátorských workshopů. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat vynikající osobnosti, například kreslířku a autorku románů Lucii Lomovou, která s účastníky Plavby do neznáma propluje komiksovým vyprávěním a naučí je, jak z obrázků skládat příběh,“ říká ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda. V jednom z dílů Animátorské polepšovny se zájemci inspirují uměním Karla Zemana a vyzkoušejí si jeho způsob práce s iluzí. Chorvatští lektoři Ana Sever a Hrvoje Selec budou v rámci workshopu Metamorfóza oživovat různé materiály, které si účastníci sami přinesou.  Jak těžké je rozhýbat loutku motýla si vyzkoušejí účastníci workshopu Trojhlas. Motýl bude skutečnou loutkou z povídky Noctuelle, jedné ze tří částí filmu Trojhlas, a dílnu povede autor snímku Martin Pertlíček, student FDU ZČU. Filmová novinka Trojhlas je složená ze tří úspěšných studentských animovaných snímků, kromě povídky Noctuelle je to Betonová džungle autorky Marie Urbánkové (UMPRUM) a studentským Oscarem oceněný film Dcera autorky Darii Kashcheevy (FAMU). Festival Animánie uvede Trojhlas v sobotu večer za účasti Martina Pertlíčka.

Workshopy se budou odehrávat v prostorách Moving Station, většina jich je volně přístupných, na vybrané je třeba registrace, případně vstupné 50 Kč.

„Festival je hlavně setkáním, setkáním dětí a dospělých nad animovaným filmem. Mnoho projekcí je proto volně přístupných, aby měli mladí tvůrci možnost seznámit se s tvorbou svých kolegů," dodal Jan Příhoda.

Program i další informace najdete na www.animanie.cz nebo na Facebookové stránce Animánie.

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024