sobota
23. března 2019
Svátek slaví: Ivona
Vánoční světlo
© Pavel PrincVánoce tentokrát s předstihem. Výstava ve Slováckém muzeu rozjasní světlo poznání

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: S nadsázkou lze říci, že poprvé v novodobých dějinách předbíhá mikulášskou ale i vánoční nabídkou Slovácké muzeum v Uherském Hradišti supermarkety. S téměř tříměsíčním předstihem zpřístupněna veřejnosti nová výstava věnovaná symbolice světla v době adventu a Vánoc.

od 04.10.2018 do 27.01.2019
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Období, kdy se zkracoval den, naši předkové vnímali velmi citlivě a úbytek slunečního svitu sebou nesl i symbolickou snahu nahradit jej světlem svící. „O nejdelší noci v roce se světlo stalo symbolem nového života i nového roku. Křesťanská tradice pak spojila zimní slunovrat s oslavou svátku narození Božího syna. Ten sám je označován podobenstvím svíce, která bude svítit všem křesťanům,“ připomíná Marta Kondrová, etnografka Slováckého muzea a autorka výstavy, důležitou symboliku světla.

Výstava seznámí návštěvníky mimo jiné s ruční výrobou svící, představí formy na odlévání svíček i nářadí sloužící k jejich zdobení, jako jsou různé raznice, zdobítka a další pomůcky voskaře z 19. i první třetiny 20. století. „K výjimečným předmětům, které jsou vystaveny, patří rorátní sloupky, vyrobené z nekonečné tenké svíčky. Bohatě zdobené rorátní sloupky se prodávaly v nejroztodivnějších tvarech (pletence, věnečky, knihy aj.) a využívaly se k osvětlení kostelních lavic při rorátech – ranních mších v době adventu. Vesměs pocházejí z druhé poloviny 19. století a patří k raritám muzejních sbírek,“ poukazuje Kondrová na unikátnost této výstavy.

Stranou pozornosti nezůstanou ani poměrně nové fenomény, jako je zapalování svící na adventních věncích a symbolika počtu svíček i jejich barevnost, která se proměňovala v čase i oblasti, či osvětlení vánočního stromku. „Zajímavostí může být, že první elektrická osvětlovací souprava na vánoční stromek byla sestrojena už v roce 1882. Mnozí návštěvníci si pak jistě vzpomenou na dobu svého dětství doprovázenou o Vánocích cinkotem andělského zvonění, které rozpohybovaly plamínky svíček,“ přidává Kondrová.

Dominantou malého výstavního sálu ve Smetanových sadech je malovaný betlém ze sbírek Slováckého muzea, který připomíná důležité podobenství světla betlémské hvězdy, které přivedlo k nově narozenému Spasiteli tři mágy, v pozdější křesťanské tradici označené jako tři krále.

Výstava je uspořádána ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Hornického muzea v Příbrami, Regionálního muzea v Litomyšli i Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. „Přestože venku ještě panuje podzimní čas, můžete ve Slováckém muzeu nasát první doušky adventní a vánoční atmosféry. Možná se pak budete na světlo na adventním věnci či stromku dívat jinýma očima. Očima, které rozjasní světlo poznání,“ uzavírá Marta Kondrová.

 

Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště

Výstava v malém sále je zpřístupněna od 4. října a potrvá do neděle 27. ledna 2019.

Bližší informace:

Mgr. Marta Kondrová, mobil: 734 282 558, e-mail: marta.kondrova@slovackemuzeum.cz

www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019

OSTRAVA: Od 15. do 28. března je v Madridu v rámci mezinárodního divadelního festivalu Teatralia k vidění interaktivní výstava Divadla loutek Ostrava s názvem Pimprlárium. Návštěvníkům představuje vývoj loutkářského umění, popisuje, jaké typy loutek existují a jak se s nimi pracuje. Součástí výstavy jsou také výtvarně-divadelní dílny pro děti.

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.03.2019