středa
17. dubna 2024
svátek slaví Rudolf
Ředitel KVV Ostrava plk. ing. Jaroslav Hrabec předává vyznamenání Mikuláši Ganišinovi
© Petr Majer



Válečný veterán Mikuláš Ganišin převzal vysoké ocenění

LUČINA: V úterý 4. prosince 2018 bylo slavnostně předáno vysoké ocenění – Záslužný kříž MO ČR III. stupně válečnému veteránovi čet. v.v. Mikuláši Ganišinovi, které mu bylo uděleno 11. listopadu na Den válečných veteránů. Vyznamenání mu předal ředitel KVV Ostrava plk. ing. Jaroslav Hrabec na Obecním úřadě v Lučině, kde Mikuláši Ganišinovi poblahopřála starostka obce paní Ing. Dagmar Veselá, členové ČsOL jednoty Frýdek-Místek a Havířov a samozřejmě rodinní příslušníci.

Autor článku: 
Petr Majer

„Lidem přeji, aby už nikdy nikdo nemusel zažívat válečná utrpení, a aby žili spolu v míru," řekl šestadevadesátiletý bratr Mikuláš Ganišin při převzetí vyznamenání. Připomeňme si krátce jeho bojovou cestu.

Dne 16. listopadu 1944 byl odeslán k 1. čs. armádnímu sboru v SSSR. V obci Olšanka absolvoval měsíční kurz pro telefonisty a poté byl nasazen do bojů na východní frontě. Prošel boji u Prešova, Levoči, Popradu, Liptovském Mikuláši, Vrůtek, Žiliny, přes Moravu do Prahy. Po demobilizaci si Mikuláš Ganišin dlouhodobě v nemocnici léčil omrzliny obou nohou, které utrpěl ve válce. Po vyléčení se vrátil do svého rodiště v Prislope na Slovensku. V rámci náboru pro obnovu Ostravska přijal nabídku práce na výstavbě Žermanické přehrady v obci Lučina, kde dodnes žije. Mikuláš Ganišin následně pracoval 20 let, až do odchodu do důchodu, ve Válcovnách plechu ve Frýdku – Místku. Členem ČsOl jednoty Frýdek-Místek se stal 23. ledna 2003.

Přestože nezastával žádné funkce ve výboru jednoty ČsOL, v obci Lučina se aktivně zapojoval do práce s mládeží ve školách, kde pravidelně u příležitosti osvobození naší vlasti s dětmi besedoval, vedl je k hrdosti na svou zemi a vlastenectví. Účastnil se pravidelně řady akcí, pokud mu to zdravotní stav dovolil, především pietních aktů a besed. Lze zmínit akce na centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku nebo pravidelného březnového setkání u pomníku obránců Czajánkových kasáren. V loňském roce se účastnil 5. ročníku Legionářského marše v Bystřici nad Olší. Přes svůj vysoký věk je četař ve výslužbě Mikuláš Ganišin stále aktivní. Ceníme si jeho skromnosti, pracovitosti a vážíme si jeho odvahy, kterou prokázal v době války proti fašismu.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.04.2024

BRNO: Kulturní centrum co.labs zahajuje rozsáhlou rekonstrukci. Kromě propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa se centrum zabývá také bezbariérovostí, modernizací, zkvalitněním infrastruktury a celkovou revitalizací původních i nově získaných prostorů. Projekt rekonstrukce zajistí výhodné podmínky pro rozvoj kreativní a umělecké obce Brna. Dále přispěje k vyšší kvalitě uměleckých děl a umožní prezentovat technicky náročnější umělecké projekty, včetně těch z českého i mezinárodního prostředí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
15.04.2024

ŽATEC: Žatec a krajina žateckého chmele přibyly na seznam Světového dědictví UNESCO díky po staletí trvající tradici pěstování a zpracování chmele. Od dubna do října mají zájemci o žatecké stavební dědictví možnost vyrazit se spolkem A dál? “Pěškobusem napříč architekturou města”. 

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
09.04.2024