LUČINA: V úterý 4. prosince 2018 bylo slavnostně předáno vysoké ocenění – Záslužný kříž MO ČR III. stupně válečnému veteránovi čet. v.v. Mikuláši Ganišinovi, které mu bylo uděleno 11. listopadu na Den válečných veteránů. Vyznamenání mu předal ředitel KVV Ostrava plk. ing. Jaroslav Hrabec na Obecním úřadě v Lučině, kde Mikuláši Ganišinovi poblahopřála starostka obce paní Ing. Dagmar Veselá, členové ČsOL jednoty Frýdek-Místek a Havířov a samozřejmě rodinní příslušníci.
„Lidem přeji, aby už nikdy nikdo nemusel zažívat válečná utrpení, a aby žili spolu v míru," řekl šestadevadesátiletý bratr Mikuláš Ganišin při převzetí vyznamenání. Připomeňme si krátce jeho bojovou cestu.
Dne 16. listopadu 1944 byl odeslán k 1. čs. armádnímu sboru v SSSR. V obci Olšanka absolvoval měsíční kurz pro telefonisty a poté byl nasazen do bojů na východní frontě. Prošel boji u Prešova, Levoči, Popradu, Liptovském Mikuláši, Vrůtek, Žiliny, přes Moravu do Prahy. Po demobilizaci si Mikuláš Ganišin dlouhodobě v nemocnici léčil omrzliny obou nohou, které utrpěl ve válce. Po vyléčení se vrátil do svého rodiště v Prislope na Slovensku. V rámci náboru pro obnovu Ostravska přijal nabídku práce na výstavbě Žermanické přehrady v obci Lučina, kde dodnes žije. Mikuláš Ganišin následně pracoval 20 let, až do odchodu do důchodu, ve Válcovnách plechu ve Frýdku – Místku. Členem ČsOl jednoty Frýdek-Místek se stal 23. ledna 2003.
Přestože nezastával žádné funkce ve výboru jednoty ČsOL, v obci Lučina se aktivně zapojoval do práce s mládeží ve školách, kde pravidelně u příležitosti osvobození naší vlasti s dětmi besedoval, vedl je k hrdosti na svou zemi a vlastenectví. Účastnil se pravidelně řady akcí, pokud mu to zdravotní stav dovolil, především pietních aktů a besed. Lze zmínit akce na centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku nebo pravidelného březnového setkání u pomníku obránců Czajánkových kasáren. V loňském roce se účastnil 5. ročníku Legionářského marše v Bystřici nad Olší. Přes svůj vysoký věk je četař ve výslužbě Mikuláš Ganišin stále aktivní. Ceníme si jeho skromnosti, pracovitosti a vážíme si jeho odvahy, kterou prokázal v době války proti fašismu.
ČR: Společnost Franze Kafky vyhlašuje 25. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda 2019. Cena je vyhlašována se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru.
ČR: Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma „zušek“ je celostátní happening ZUŠ OPEN. Letos to bude 3. ročník a pro velký zájem příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se III. ročník ZUŠ Open rozšiřuje nově do dvoudenního termínu