sobota
18. listopadu 2017
Svátek slaví: Romana
banner festivalu
© zdroj: facebookový profil festivaluValašské Meziřící slaví 720 let mimo jiné Festivalem světel

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: Valašskomeziříčským Dnům města, oslavujících 720 let od první zmínky o městě, bude letos patřit šest zcela nabitých dnů. V premiéře se představí Festival světel. Festival bude doposud největší akcí tohoto typu, která v celém regionu kdy proběhla. Valašské Meziříčí se tak stylem městských slavností v podobě videomappingu (světelných projekcí) a laserové show zařadí po bok světových metropolí.

od 10.09.2017 do 15.09.2017
Autor článku: 
Michael Hromada, Epic PR, Praha

Virtuální realita s hrami a zážitkovými animacemi bude představovat hlavní atrakci festivalu a regionální unikátnost. Návštěvníci se mohou kromě programu připraveného unikátně pro budovy města těšit také na koncert Emmy Smetany, Republic of Two a Mydy Rabycad. Veškerý program je pro návštěvníky přístupný zcela zdarma.

„Festival světel představuje vyvrcholení oslav 720 let od založení Valašského Meziříčí, během kterých také proběhne například koncert Filharmonie Bohuslava Martinů, místopisná výstava či sportovní olympiáda 1 300 žáků základních škol. Večer plný videomappingu prohloubí význam Valašského Meziříčí jako kulturní mekky regionu a představí město ve zbrusu novém světle. S tím souvisí i ekonomický a společenský přínos, který lze u takto jedinečné akce předpokládat. Díky atraktivní dramaturgii festivalu očekáváme vysoký počet návštěvníků,“ říká Yvona Wojaczková, místostarostka Valašského Meziříčí a hlavní koordinátorka oslav.

Festival světel začne v pátek v 18 hodin a potrvá zhruba do půlnoci. Celkem 12 videomappingů (světelných projekcí) bude promítáno na kostel, zámek Žerotínů a městské budovy na náměstí a v přilehlých ulicích. Některé budovy se díky 3D videomappingu „roztancují“, jiné zase budou pokreslené lasery. Kromě světelných a laserových projekcí návštěvníky festivalu čekají různé interaktivní instalace. Uvnitř městské galerie najdou například klavíristu se speciálně naprogramovaným klavírem, který bude svým hraním ovládat lasery, jež rozzáří celou galerii. Lidé uvidí galerii tak, jak ji nikdy předtím neviděli. Na stejném místě bude také umístěna virtuální realita.

„Díky virtuální realitě budou moct návštěvníci zažít situace a místa, ve kterých se pravděpodobně nikdy neocitnou. Nabídneme nejen jednoduché hry s lehkými úkoly, ale také zážitkové animace, při kterých se například ocitnete na dně oceánu a uvidíte vedle sebe proplouvat velrybu v životní velikosti. Virtuální realitu si užijí všechny věkové kategorie, na své si přijdou děti, ženy i muži,“ přibližuje jednu z atrakcí večera jeden z organizátorů Festivalu světel Pavel Röder.

Organizátoři přichystali také zvláštní program pro děti. Během festivalu budou moct sbírat razítka u každé z 12 projekcí. Kdo nasbírá všechna, získá svítící meč. O festivalové noci rovněž výjimečně vymění své monitory a obrazovky za fasádu budovy, neboť si pomocí aplikace v telefonu budou moct zahrát různé hry se světly. Ve spolupráci se školami a školkami z Valašského Meziříčí vznikla jedinečná projekce, která představí 1 100 výkresů místních dětí. Ty pokreslily šablonu jedné z budov na náměstí, na kterou budou během večera výkresy promítány.

Festival světel připravili tvůrci projekcí 3apes, kteří stojí za bezpočtem světelných show nejen v ČR a SR, ale také v Saúdské Arábii či Bahrajnu. Hlavním dodavatelem světelné techniky je místní firma Robe Lighting, která je předním světovým dodavatelem světel pro televizní studia a koncertní sály.

Na co se mohou obyvatelé i návštěvníci města v bohatém programů Dny města těšit?

V neděli 10. září v podvečer proběhne v Amfiteátru zámku Kinských již tradiční koncert Filharmonie Bohuslava Martinů.

O den později, v pondělí 11. září, se v Muzejním a galerijním centru se bude konat slavnostní vernisáž a vyhlášení výsledků soutěže Valmez Foto 2017.

V úterý 12. září se oslavy přesunou na místní sportoviště a krytý bazén. Od úterý do středy 13. září tady Dny města vyvrcholí druhým ročníkem Valašské olympiády, kde se utkají ve sportovních soutěžích děti z místních základních škol a nejbližšího okolí. Soutěžit se bude v šesti disciplínách - atletika, plavání (Memoriál Dagmar Lacinové), basketbal, kopaná, střelba ze vzduchovky a biatlon. Pohár starosty města Valašské Meziříčí získá škola, která nasbírá nejvíce bodů ze soutěží. Olympiáda proběhne na letním stadionu, v tělocvičnách základních škol i na Krytém bazénu.  

Středa 13. září bude patřit náměstí již tradičnímu Medovému dni, na kterém bude vyhlášen nejlepší letošní med. Odpoledne se bude konat vernisáž výstavy k výročí 720 let od první zmínky o městě Valašské Meziříčí. Akce proběhne v Muzejním a galerijním centru zámku Žerotínů.

Ve čtvrtek 14. září se uskuteční ve velkém sále kulturního zařízení galakoncert k 30. výročí založení cimbálové muziky Polajka.

V pátek 15. září se lidé přemístí na náměstí do Cafe Tucan, kde budou moci zhlédnout výstavu fotografií Věcná krása Balčiku. Páteční Dny města zakončí Festival světel. Čeká nás festivalová noc světelných show v centru města a přilehlých ulicích.  

„Dny města vnímám jako velmi výraznou kulturní akci. Valašské Meziříčí chceme propagovat jako město hrdé na svou historii, své tradice a zároveň pulzující současným moderním životem,“ uzavírá Yvona Wojaczková.

ZDROJ1

ZDROJ2

  

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

AMSTERDAM - ČR: Dramaturgové jubilejního 30. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu IDFA, který se koná ve dnech 15. – 26. listopadu, zařadili do programu tři tuzemské tituly. Dokumenty Nic jako dřív a Švéd v žigulíku, do prestižní kategorie Masters byl vybrán kontroverzní snímek o prostějovském neo-nacistovi Svět podle Daliborka.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2017

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Rada kraje zrušila záměr na sloučení příspěvkových organizací Rabasovy galerie Rakovník s Muzeem T. G. M. Rakovník, o němž rozhodla na začátku měsíce října ve složení bývalé koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislí Středočeši.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
14.11.2017

PRAHA: V posledních dnech bylo dokončeno dlouhodobé restaurování významné plastiky Rychlost od Jiřího Nováka, která se nachází před základní školou V Rybníčkách v Praze 10. Městská část nyní vyzývá obyvatele, aby posílali tipy na zajímavá umělecká díla, která by si péči také zasloužila.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
14.11.2017

ČESKÁ REPUBLIKA: Česká televize připomene revoluční listopadové události sérií tematických pořadů. Vedle přímého přenosu z předávání Cen paměti národa nabídne premiérový dokument o Karlu Krylovi, příběh podle Arnošta Lustiga i oceňované snímky Kolja a Pouta. Po celý den se bude výročí věnovat také zpravodajská ČT24, jejíž program završí speciál Událostí, komentářů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
14.11.2017