sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
Na zahradě
© Václav Johanus, zdroj archiv autoraVáclav Johanus: Nic není nemožné / Pozvánka na výstavu do Týna nad Vltavou

TÝN NAD VLTAVOU:  Příznivci umělecké tvorby předního grafika a ilustrátora Václava Johanuse si mohou od 12. dubna v Městské galerii v Týně nad Vltavou prohlédnout výstavu s názvem Nic není nemožné. Výstava je stručným průřezem tvorby zejména z posledních let a je určena dospělým i dětským divákům.

od 12.04.2019 do 19.05.2019
Autor článku: 
Studio Hrozen

Vystavené práce jsou výběrem z téměř všech výtvarných disciplin, jimiž se autor zabývá: věnuje se volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru. Na výtvarné scéně se V. Johanus prosadil v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let. Jeho kresbu charakterizovala přísně geometrická černá figurka inspirovaná lidovým folklorem. Z té doby jej čtenáři znají například ze zadních stránek Mladého světa, z Dikobrazu, Stadiónu nebo Domova. Postupně vytvořil tisíce obrázků, kreslených vtipů, novinových a časopiseckých ilustrací. K významným příležitostem patřila také spolupráce s Československou televizí na seriálu pro mateřské školy.

Originální rukopis - typickou zjednodušenou až strohou výtvarnou formu, poetické ztvárnění a humor přenesl i do temper a grafik-serigrafií, které v autorově zpracování vynikají přesným soutiskem plných barev. Důležité postavení v umělecké práci autora zaujímá tvorba pro děti - od ilustrací například pro Sluníčko nebo Ohníček přes leporela, pexesa, omalovánky, vystřihovánky nebo trojrozměrné objekty. Ilustroval více než třicet knih pro děti a dospělé.

Poetika a kolorit jižních Čech zůstávají po celé tvůrčí období hlavním inspiračním zdrojem autora. Uspořádal přes 100 samostatných a účastnil se více než 210 společných výstav téměř po celém světě.

Za grafiku, návrhy hraček, plakáty a kreslený humor získal významná ocenění.

Výstava ve vltavotýnské galerii Dům U Zlatého slunce, náměstí Míru 37, bude slavnostně zahájena 12. dubna od 18 hodin a potrvá do 19. května 2019.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež
Co se děje
18.04.2019