čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
Na zahradě
© Václav Johanus, zdroj archiv autoraVáclav Johanus: Nic není nemožné / Pozvánka na výstavu do Týna nad Vltavou

TÝN NAD VLTAVOU:  Příznivci umělecké tvorby předního grafika a ilustrátora Václava Johanuse si mohou od 12. dubna v Městské galerii v Týně nad Vltavou prohlédnout výstavu s názvem Nic není nemožné. Výstava je stručným průřezem tvorby zejména z posledních let a je určena dospělým i dětským divákům.

od 12.04.2019 do 19.05.2019
Autor článku: 
Studio Hrozen

Vystavené práce jsou výběrem z téměř všech výtvarných disciplin, jimiž se autor zabývá: věnuje se volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru. Na výtvarné scéně se V. Johanus prosadil v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let. Jeho kresbu charakterizovala přísně geometrická černá figurka inspirovaná lidovým folklorem. Z té doby jej čtenáři znají například ze zadních stránek Mladého světa, z Dikobrazu, Stadiónu nebo Domova. Postupně vytvořil tisíce obrázků, kreslených vtipů, novinových a časopiseckých ilustrací. K významným příležitostem patřila také spolupráce s Československou televizí na seriálu pro mateřské školy.

Originální rukopis - typickou zjednodušenou až strohou výtvarnou formu, poetické ztvárnění a humor přenesl i do temper a grafik-serigrafií, které v autorově zpracování vynikají přesným soutiskem plných barev. Důležité postavení v umělecké práci autora zaujímá tvorba pro děti - od ilustrací například pro Sluníčko nebo Ohníček přes leporela, pexesa, omalovánky, vystřihovánky nebo trojrozměrné objekty. Ilustroval více než třicet knih pro děti a dospělé.

Poetika a kolorit jižních Čech zůstávají po celé tvůrčí období hlavním inspiračním zdrojem autora. Uspořádal přes 100 samostatných a účastnil se více než 210 společných výstav téměř po celém světě.

Za grafiku, návrhy hraček, plakáty a kreslený humor získal významná ocenění.

Výstava ve vltavotýnské galerii Dům U Zlatého slunce, náměstí Míru 37, bude slavnostně zahájena 12. dubna od 18 hodin a potrvá do 19. května 2019.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Film Muzea J. A. Komenského Očekávání Velikonoc v Komni získal spolu s dalšími filmy muzea Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2019 na letošním 22. ročníku Musaionfilmu, přehlídky muzejních filmů (11.–13. června 2019) a zároveň postoupil do nejprestižnější mezinárodní soutěže muzejní audiovize FAIMP 2019, jehož vyvrcholení se letos koná v Šanghaji 28. srpna.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.06.2019

ČR: Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. 

Celá ČR
Granty
Co se děje
20.06.2019

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
20.06.2019

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019